Pierwsze dni życia szczeniaka

pierwsze dni życia szczeniaka

Szczeniaki rodzą się ślepe i głuche, więc przez pierwsze dni nie ma szans na nawiązanie z nimi kontaktu. Potrzebują jednak ciepła, bo nie mają wykształconego mechanizmu termoregulacji. Jedyny dobrze wykształcony zmysł u szczeniąt to węch.

Tak naprawdę to cena ewolucji. Krótkie ciąże u psów ewolucyjnie są spowodowane tym, aby nie zatraciły zdolności polowania. Krótki czas w łonie matki – zaledwie dwa miesiące – sprawia, że szczenięta nie rodzą się w pełni rozwinięte.

Szczeniaki tuż po narodzeniu nie widzą i nie słyszą, mają jednak umiejętność ssania i wyczuwają źródło ciepła, dlatego najczęściej śpią przytulone do siebie lub do matki. Ważne jest, aby w pierwszych dniach życia zapewnić im ciepło i nie pozwolić na wyziębienie.

Około 8-10 dnia życia maluchy zaczynają otwierać oczy, ale na początku widzą tylko jasne i ciemne kolory. Potrzebują jeszcze kilka dni, by zacząć rozróżniać kształty.

     

Między 13. a 17. dniem życia szczeniaki zaczynają słyszeć. W trzecim tygodniu życia widzą, słyszą i domagają się coraz większej uwagi i stają się niezwykle ruchliwe.  Fizycznie zaczynają przypominać dorosłe psy i przejawiać pierwsze cechy charakteru. To czas, gdy nareszcie możemy z nimi nawiązać kontakt.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

obalamy psie mity

Obalamy „psie” mity

jak karmić kocię

Jak karmić kocię