Pielęgnacja kota długowłosego

Miękka, delikatna sierść wielu długowłosych kotów łatwo ulega splątaniu i tworzy kołtuny. Aby temu zapobiec, trzeba czesać ją codziennie. Problem ten dotyczy szczególnie kotów perskich i ich mieszańców.

Inne rasy długowłose, jak maine coon czy koty balijskie, mają błyszczącą, śliską sierść z niezbyt obfitym podszerstkiem, nie tak delikatną i gęstą, jak u kotów perskich. Ich pielęgnacja jest więc łatwiejsza i wystarczy czesać je raz w tygodniu.

Do czesania kota długowłosego dobrze jest używać grzebienia o rzadko rozstawionych zębach lub metalowej szczotki, delikatnie rozczesując sierść na tułowiu. Należy przy tym uważać, aby nie sprawić kotu bólu zbyt mocnym szarpaniem, szczególnie w okolicach brzucha i boków ciała, które są szczególnie wrażliwe u naszych mruczków.

Czesząc kota sprawdzaj, czy na skórze pod sierścią nie ma śladów zadrapań, zmian w kolorze skóry, dziwnych guzków czy śladów występowania pcheł. Kołtuny na kociej sierści najczęściej robią się w okolicach uszu i z tyłu nóg. Należy tam zachować szczególną ostrożność i najpierw rozplątać je palcami, a potem rozczesać grzebieniem.

Do czesania ogona najlepsza będzie szczotka z włosia. Ogon, podobnie jak szyję, szczotkujemy pod włos, aby osiągnąć puszysty wygląd. Jeśli masz kłopoty z rozczesaniem kociej sierści, możesz zastosować odżywkę, która pomoże w rozplątaniu skołtunionego futerka. Nie sięgaj jednak absolutnie do łazienki po swoje kosmetyki, ale zaopatrz się w specjalne kosmetyki pielęgnacyjne dla zwierząt.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Osobliwe kocie prezenty

PUPIL PREMIUM LIGHT & SENIOR MEDIUM & LARGE

PUPIL PREMIUM LIGHT & SENIOR MEDIUM & LARGE – karma bogata w indyka i ryż 12 kg