Pasożyty zewnętrzne u kotów

Koty są żywicielami wielu pasożytów. Niektóre z nich są pasożytami zewnętrznymi, żyjącymi w sierści kota lub jego skórze, odżywiającymi się krwią. Inne są pasożytami wewnętrznymi, żyjącymi w jelitach lub innych narządach wewnętrznych. Dziś przyjrzymy się tym pierwszym.

Pchły – są bardzo częstymi pasożytami kotów. Powodują one wiele schorzeń skóry. Ich pogryzienia często powodują także reakcje alergiczne u naszych pupilów. Samice pcheł składają 20-50 jaj dziennie. Jaja wypadają z sierści kota na jego posłanie, dywany i meble. W ciepłych warunkach jaja pcheł rozwijają się w ciągu 2-12 dni. Po przejściu przez stadium larwalne i poczwarkę dorosłe pchły zaczynają szukać żywiciela. Ich pełny cykl życiowy trwa około trzech tygodni. W niskich temperaturach poczwarka może jednak przechodzić do tzw. życia utajonego i przetrwać w tym stanie nawet rok. Aby skutecznie kontrolować obecność pcheł, wszystkie zwierzęta w domu należy regularnie traktować środkami przeciw pchłom. Dostępne są one w wielu formach. Jeśli twój kot ma pchły, musisz spryskać jego posłanie, ale także zasłony w domu, dywany, koce i meble. Tylko tak zniszczysz jaja i larwy w otoczeniu twojego ulubieńca.

Wszy – to małe, jasnobrązowe owady, poruszające się wolno wzdłuż włosów kota i na skórze. Występują one rzadziej niż pchły. Wszy całe swoje życie spędzają na kocie, składając jaja w sierści. Wszy również można wyeliminować za pomocą środków przeciw pchłom.

Kleszcze – te małe bezkręgowce spokrewnione z pająkami bytują na roślinach i spadają na kocią sierść, po czym wkręcają się w jego skórę. W czasie żerowania ciało samicy kleszcza nabrzmiewa od wyssanej krwi, a kleszcz zaczyna przypominać ziarno grochu. Choć kleszcze odpadają same po kilku dniach, powinny być usuwane natychmiast po zauważeniu.  Większość kleszczy powoduje bowiem miejscowe podrażnienie skóry, ale w pojedynczych przypadkach mogą one powodować u kota osłabienie lub paraliż. Kleszcze mogą również przenosić boreliozę, która powoduje przewlekłe zapalenie stawów. Jeśli mieszkasz w okolicy, w której panuje inwazja kleszczy, sprawdzaj sierść kota codziennie i stosuj środki przeciw tym pasożytom (ale tylko te przeznaczone dla zwierząt).

Świerzbowce – to ledwo widoczne gołym okiem bezkręgowce należące do rodziny roztoczy. Świerzbowiec koci pasożytuje w skórze, a świerzbowiec uszny w zewnętrznych przewodach słuchowych. Pasożyt powoduje zaczerwienienie skory. Aby go zwalczyć trzeba stosować kąpiele oraz specjalne środki przepisane przez lekarza weterynarii.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Czy Twój pies potrzebuje lekcji pływania?

Adopcja psa gdy masz dzieci