Oznaki starzenia się psa

choroby związane z wiekiem

Przyjmuje się, że psy stają się „seniorami”, gdy osiągają wiek 8 lat. Wtedy zaczynają dokuczać im choroby związane z wiekiem i siwieć pysk. Ale nawet takie psy są zabawnymi, kochającymi towarzyszami dla swoich właścicieli.

Duże psy mogą starzeć się szybciej, stając się seniorami już w wieku 6 lub 7 lat, podczas gdy mniejsze psy mogą nie wykazywać oznak wieku, dopóki nie osiągną wieku 9 lub 10 lat.
Jednym z najczęstszych problemów u starszych psów jest zapalenie stawów, które powoduje, że pies porusza się powoli i sztywno, a czasem z powodu zmniejszonej aktywności zaczyna przybierać na wadze. Aby zapewnić psu komfort należy mu wówczas zapewnić miękką powierzchnię do leżenia. Z pewnością pomoże też wizyta u weterynarza, który doradzi, jak pomóc psu w dolegliwościach stawów, aby zmniejszyć bolesność.

Wiele starszych psów traci także słuch i wzrok, ale to nie znaczy, że nie mogą dłużej żyć pełnią życia i szczęścia. Jeśli twój pies wydaje się wycofany, śpi mocnym snem, nie zawsze reaguje na twoje wołanie, bywa zagubiony i zdezorientowany, to znaczy, że ma kłopoty ze wzrokiem lub słuchem. Takie psy szybko znajdują sposoby, by poradzić sobie z deficytami, ale wymagają też więcej zrozumienia i cierpliwości.

W miarę starzenia się u psów podnosi się ryzyko zachorowania na raka, ale także dolegliwości związanych z sercem i nerkami. O tych ostatnich może świadczyć zwiększone dyszenie, zmniejszenie aktywności, wymioty, biegunkę lub zmianę apetytu, pragnienia lub częstotliwości oddawania moczu. Aby zapobiegać chorobom serca i nerek należy zacząć od… higieny jamy ustnej. Zaczerwienione dziąsła i kamień nazębny mogą wywołać infekcję jamy ustnej, a stąd bakterie przedostają się do krwiobiegu wpływając na stan zdrowia narządów wewnętrznych. Choroba zębów to dużo poważniejszy stan niż nieświeży oddech i brzydkie zęby.

U starzejącego psa może również rozminąć się demencja, która również powoduje dezorientację lub wycofanie. Aby utrzymywać umysł psa w dobrej kondycji, należy zapewniać mu zabawę i ćwiczenia. Dodatkowo warto stosować specjalną karmę dla starszych psów oraz suplementy, które spowolnią objawy starzenia.

Starzejące się psy nadal są wspaniałymi towarzyszami i mogą dożyć sędziwego wieku. Pożegnanie z psem jest dla każdego właściciela jednym z najtrudniejszych momentów, ale dbając o swojego pupila możemy przedłużyć mu życie.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

10 niebezpiecznych ras psów

10 najbardziej niebezpiecznych psich ras na świecie

kot na smyczy

Jak wyprowadzić kota na spacer?