Osobliwe kocie prezenty

Wielu właścicieli kotów dokładnie zna ten mało przyjemny zwyczaj. Kot zostawia na progu lub przynosi do domu małe zwierzęta – upolowane i zabite. Martwa mysz na wycieraczce, martwa żaba na podłodze w salonie czy martwy ptak na kanapie to koszmar wielu kociolubów.  Czy wiesz dlaczego Twój kot to robi?

Teorii na ten temat jest wiele. Jedna z nich mówi, że to sposób kota na wyrażanie miłości do właściciela. Twój kot traktuje cię jak członka rodziny, więc przynosi ci jedzenie, które upolował.  Część kocich behawiorystów uważa także, że kot przynosi swoje zdobycze do domu, aby skonsumować je w spokoju w miejscu – innym, niż to w którym zabił swoją ofiarę.

Jedno jest pewne, decydującą rolę w tym zachowaniu ma koci instynkt, którego nie jesteśmy w stanie wyeliminować. Polowanie jest naturalnym zachowaniem kotów i robią to nawet wtedy, gdy nie są głodne. Dzięki temu instynktowi koty przetrwały tysiąclecia, zanim zostały udomowione przez człowieka i obdarowane całym dobrodziejstwem – od miękkiego legowiska po miskę pełną jedzenia.,

Nie wytrenujemy więc kota, aby nie robił nam tych osobliwych prezentów, ale możemy je w pewnym stopniu ograniczyć.  Pomóc może zapewnienie kotu wystarczającej ilości pokarmu. Nie powstrzyma go to całkowicie przed polowaniem, ale z pewnością w pewnym stopniu go rozleniwi.

Jeśli widok martwych myszy czy ptaków jest dla właściciela nie do zniesienia, najlepiej jest ograniczyć  egzystencję kota do życia w mieszkaniu  lub uniemożliwić mu wyjścia na zewnątrz, np. w godzinach porannych, gdy instynkt polowania u większości kotów zdaje się być najsilniejszy.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

kot na smyczy

Jak wyprowadzić kota na spacer?

Pielęgnacja kota długowłosego