Obrzęk pyska u psów

 

Obrzęk pyska u psów może wystąpić z różnych powodów. Zasadniczo spuchnięty pyszczek jest tylko objawem, który może mieć bardzo poważną przyczynę. Taka sytuacja zawsze wymaga interwencji lekarza weterynarii. Najczęściej ostry i nagły obrzęk pyska u psów występuje w wyniku reakcji alergicznej. Obrzęk, który rozwija się wolniej, może być wynikiem wzrostu twarzy lub guza.

Istnieje wiele możliwych powodów, dla których Twój pies ma spuchnięty pyszczek. Ponieważ jest on tylko objawem podstawowego problemu, psy z takim objawem często wykazują także inne dolegliwości, jak letarg i utrata apetytu.

Kiedy pysk psa nagle zaczyna puchnąć, zwykle jest to spowodowane reakcją alergiczną, której przyczyną może być ukąszenie owadów, użądlenie przez pszczołę, ale także szczepienie, leki, niektóre pokarmy, ekspozycja na toksyny, pyłki i inne alergeny środowiskowe.

Reakcje alergiczne powodują reakcję zapalną w organizmie. Może to prowadzić do pokrzywki i obrzęku, szczególnie na pysku. Możesz zauważyć obrzęk kufy i powiek. Spuchnięta może być także szyja, co może wpływać na proces oddychania. Niektóre reakcje alergiczne postępują bardzo szybko, co może prowadzić do problemów oddechowych, a nawet drgawek.

Obrzęk pyska może być także związany z problemem zębów lub jamy ustnej. Ropnie zębów i inne infekcje mogą powodować zbieranie sie ropy, która powoduje obrzęk u psa, szczególnie pod okiem. Złamane zęby, urazy jamy ustnej i choroby przyzębia mogą również powodować puchnięcie psiego pyska.

Kolejną przyczyną opuchlizny może być uraz pyska lub głowy. Częste obrażenia, takie jak ukąszenia zwierząt i inne rany, mogą prowadzić do infekcji powodujących obrzęk. Ukąszenia węża czy żmii często powodują u psów obrzęk pyska i szyi, nawet jeśli ugryzienie znajduje się w innym miejscu na ciele.

Na pysku i w obrębie głowy mogą również pojawiać się nieprawidłowe narośle, torbiele oraz zmiany nowotworowe. Niezależnie od tego, czy są łagodne, czy złośliwe, guzy mogą się rozprzestrzeniać i rosnąć, powodując uszkodzenie nerwów pyska, mięśni i kości.

Właściwe leczenie obrzęku pyska u psów zawsze zależy od przyczyny. Zanim zaczniemy wdrażać jakieś środki zaradcze, dobrze jest skontaktować się z lekarzem weterynarii. Ekstremalne reakcje alergiczne i poważne infekcje mogą bowiem powodować obrzęk dróg oddechowych, utrudniając oddychanie.

Reakcje łagodne do umiarkowanych można leczyć w domu. Reakcja jest uważana za łagodną do umiarkowanej, jeśli pies oddycha normalnie i zachowuje się względnie normalnie. W takich przypadkach lekarz weterynarii może zalecić podawanie leków antyhistaminowych. Jeśli pysk twojego psa jest spuchnięty z nieznanych powodów, lekarz weterynarii musi go zbadać, aby ustalić diagnozę.

Obrzęk pyska spowodowany problemami dentystycznymi może wymagać profesjonalnej pomocy. Pies jest często leczony najpierw antybiotykami i lekami przeciwzapalnymi, po którym następuje czyszczenie i badanie zębów. Czasem niezbędne jest wykonanie badania rentgenowskiego. W zależności od przyczyny sytuacja może wymagać ekstrakcji zębów lub wykonania innego rodzaju zabiegów.

Jeśli doszło do urazu, leczenie zależy jego rozmiarów – często do ustalenia rozległości urazu potrzebne jest badanie rentgenowskie. W takiej sytuacji zacznij od udzielenia psu pierwszej pomocy, a następnie od razu udaj się do lekarza weterynarii. Leczenie zwykle obejmuje antybiotyki, leki przeciwzapalne i opiekę pielęgnacyjną. Poważne obrażenia mogą wymagać operacji.

Jeśli lekarz weterynarii podejrzewa guz lub nowotwór, konieczne będą dalsze badania – może on zalecić badania krwi, prześwietlenie i badanie samego guza. Leczenie zależy od diagnozy.

Jeśli wiesz, że Twój pies ma alergie, spróbuj zminimalizować jego kontakt z alergenami. Za zgodą lekarza weterynarii stosuj leki przeciwhistaminowe jako środek zapobiegawczy. Jeśli Twój pies negatywnie reaguje na szczepionkę, upewnij się, że weterynarz wie o tym. Jeśli zauważysz, że Twój pies został ugryziony przez owada, ukąszony przez pszczołę lub w inny sposób narażony na alergen, należy natychmiast ratować się lekiem przeciwhistaminowym. Zawsze jednak poproś lekarza weterynarii o poradę w tej sprawie.

Również większości problemów dentystycznych możesz łatwo zapobiec, dbając o zęby psa. Niech takie zabiegi staną się waszą rutyną. Twój pies będzie wówczas znacznie mniej narażony na problemy z zębami.

Urazowi nie zawsze można zapobiec, ale możesz podjąć kroki, aby zapewnić swojemu psu bezpieczeństwo. Nie pozwól mu wędrować swobodnie ani bawić się w obszarach nie ogrodzonych. Nadzoruj interakcje z innymi zwierzętami, aby zapobiec walkom. Od razu przyprowadź psa do lekarza weterynarii, jeśli dojdzie do jakiegokolwiek niepokojącego zdarzenia.

Tak naprawdę nie można zapobiec tylko nowotworom. Jednak wczesne działanie może zminimalizować wyrządzone szkody. Jeśli zauważysz, że Twój pies ma spuchnięty pysk, ważne jest, aby działać natychmiast.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Jak pomóc psu z alergią?

12 najbardziej odpornych na choroby psich ras