Obrzęk pyska u psów

Psy to stworzenia pełne energii, uwielbiające biegać, bawić się i być wszędzie tam, gdzie tylko da się wejść. Naturalnym tego następstwem są różnego rodzaju urazy. I choć nie są one przyjemne ani dla zwierząt, ani ich właścicieli, na pewno pojawią się w życiu każdego pieska. Jednym z powszechniejszych ich skutków jest obrzęk pyska — może mieć kilka  przyczyn.

Po pierwsze obrzęk pyska może być dla psa bardzo niebezpieczny. Ryzyko jest jeszcze większe u ras posiadających krótką kufę, np. u buldoga angielskiego.

Opuchlizna zwykle ogranicza lub całkowicie odcina dopływ powietrza, dlatego też nigdy nie powinno się jej bagatelizować.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza weterynarii. Określi on przyczynę, zapobiegnie dalszemu  puchnięciu  i podejmie odpowiednią kurację.

Ważne przy tym, żeby już sami właściciele starali się zlokalizować źródło stanu zapalnego, co na pewno ułatwi zadanie specjaliście i szybciej przyniesie ulgę Pupilowi.

Obrzęk pyska najczęściej wywołują: ukąszenia owadów, reakcje alergiczne, ropnie oraz problemy z zębami. Niestety, zdarza się, że opuchlizna powstaje na skutek rozwijającej się choroby nowotworowej.

Obrzęk pyska a ukąszenia owadów

Wiosną uroczy obraz wszędobylskiego, szczęśliwego czworonoga, buszującego pośród kwitnących kwiatów i wysokiej trawy jest powszechny.

W takich okolicznościach łatwo o ukąszenie czy bolesne użądlenie przez pszczołę albo osę.

U niektórych psów owadzi jad może wywołać reakcję alergiczną, niemal identyczną jak u uczulonych ludzi. Skutkiem tego będzie powiększająca się opuchlizna dookoła miejsca ukąszenia/użądlenia.

Jest ona tym bardziej kłopotliwa, jeśli pojawia się na pysku. Bo mimo iż Pupil wygląda zabawnie, pamiętaj, że jego zdrowie może być zagrożone.

Jeśli zwierzę oddycha normalnie, a puchnięcie pyska nie postępuje, nie musicie jechać do lekarza weterynarii. Sprawdź czy w skórze tkwi żądło, które należy usunąć za pomocą pęsety.

Miejsce użądlenia zdezynfekuj spirytusem salicylowym i posmaruj maścią łagodzącą. Obserwuj psa przez następnych kilka dni, jeśli obrzęk pyska nie zejdzie, udaj się z nim do specjalisty.

Reakcje alergiczne powstają nie tylko po użądleniach. Niektóre psy mogą być uczulone na konkretne składniki karm, ale też środki do dezynfekcji, np. płyn do mycia podłóg.

Widząc rosnącą opuchliznę na pysku czworonoga, jednocześnie mając pewność, że nie został ukąszony, przeanalizuj czy w ostatnim czasie nie zmieniły się produkty codziennego użytku lub psia karma.

Pomocne w diagnozie są badania krwi wykonane w klinice weterynaryjnej. Ponadto lekarz zaleci kurację farmakologiczną oraz odstawienie potencjalnie alergizujących produktów np. na tydzień, aby sprawdzić czy to one stanowią problem.

Czym jest ropień u psa?

Obrzęk pyska wywołuje również ropień u psa. Może się on pojawić po ukąszeniu przez owada, lecz wystarczy do tego nawet niewielkie skaleczenie.

Bardzo łatwo rozpoznać ropień — puchnięcie odbywa się szybko, poprzez zbierającą się w uszkodzonej tkance ropę, czemu często towarzyszy gorączka. Delikatny dotyk rany będzie dla Pupila bolesny.

Niestety, ropień u psa występuje dość powszechnie: do tkanki dostają się bakterie chorobotwórcze, rozpoczynające nieprzyjemny proces.

Najważniejsze jest natychmiastowe podjęcie leczenia, które samo w sobie jest trudne i wymagające wiele cierpliwości.

Niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii, kiedy dostrzeżesz jakiekolwiek niepokojące objawy.

Problemy z zębami

Obrzęk pyska pojawia się też jako następstwo chorych i połamanych zębów.

Na szczęście łatwo temu zapobiec – zanim w pełni rozwinie się stan zapalny, Pupil będzie wykazywał inne wystarczająco groźne objawy, aby zainteresować właściciela.

Początkowo straci apetyt i energię, zmieni się jego zachowanie: przestanie być chętny do zabaw, unikając kontaktu w okolicy pyska. Wystąpi również gorączka.

I tutaj niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii.

Pozostałe możliwe przyczyny obrzęku pyska

Wszystkie wyżej wymienione przyczyny obrzęku pyska u psa, mimo iż potrafią być dla niego uciążliwe i bolesne, jesteś w stanie wyeliminować.

Niestety, obrzęk może się także wiązać z poważnymi chorobami jak nowotwory i guzy znajdujące się jamie ustnej albo gardle Pupila.

Są one skrajnie niebezpieczne dla życia zwierzęcia.

Towarzyszą im silne bóle, krwawienia z pyska, apatia i ogólny brak apetytu.

Kluczowe dla pełnego wyzdrowienia będą szybka diagnoza i rozpoczęcie specjalistycznego leczenia.

Mamy jednak nadzieję, że nic takiego nie przytrafi się Twojemu Pupilowi. Nieustannie przecież życzymy Wam jak najdłuższych, wspólnie przeżytych lat.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

czy można podawać czworonogom leki z domowej apteczki

Co można podać psu na ból?

Co zrobić, gdy pies ma kołtuny?