Obalamy psie mity

Jest wiele przekonań na temat psów, które nie są prawdziwe,  ale jednak pokutują w naszej świadomości jako cenne rady na temat naszych pupili. Postanowiliśmy więc zmierzyć się z tymi najpopularniejszymi.

  1. Nie nauczysz starego psa nowych sztuczek.

Pewnie słyszałeś to wiele razy. Ludzie mówią to o psach, ale mówią też o starszych ludziach (zwykle odnosząc się do ich uporu). Oczywiście wszyscy wiemy, że ludzie mogą uczyć się w każdym wieku, ale czasami po prostu nie chcą. Nie inaczej jest w przypadku psów.

Ludzie prawdopodobnie zauważyli, że ich starsze psy były mniej zainteresowane nowymi zajęciami i mniej entuzjastycznie reagowały na trening. Nauczenie nowych rzeczy starszego psa może nie być łatwe, ale można to zrobić. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że starszy pies może nie widzieć lub nie słyszeć, tak jak kiedyś. Dodatkowo nie ma on tyle energii, co młody pies. Szkoląc starszego psa najpierw więc trzeba sprawić, by się skoncentrował. Należy się także upewnić, że aktywność nie jest dla niego zbyt wymagająca fizycznie.

  1. Merdanie ogonem oznacza szczęśliwego psa.

To przekonanie jest o tyle niebezpieczne, że może nawet doprowadzić do niefortunnego ugryzienia. Psy chętnie machają ogonami, gdy są szczęśliwe i podekscytowane. Jednak robią to także z innych powodów.

Język ciała psów może być dość skomplikowany. Machanie ogonem to tylko jeden z wielu sposobów komunikacji psów. Chociaż prawdą jest, że merdanie ogonem jest często oznaką szczęścia, czasem może być oznaką strachu, niepokoju lub innego czynnika, który może wywołać agresję. Zamiast patrzeć tylko na ogon, najlepiej zwrócić uwagę na ogólny język ciała psa, aby określić jego nastrój.

  1. Samice psów powinny mieć jeden miot, zanim zostaną wysterylizowane.

Sterylizacja i kastracja są kontrowersyjnymi tematami dla wielu ludzi. Jest to często argument  używany przeciwko nim. Nie ma jednak powodu, dla którego pies powinien raz posiadać potomstwo, zanim zostanie poddany zabiegowi. Zasadniczo zaleca się rutynowe sterylizowanie i kastrowanie psów, aby móc kontrolować ogromną populację niechcianych psów, co stanowi poważny problem na świecie. Tak, istnieje kilka ważnych powodów, dla których nie warto psuć psu, ale to nie jest jeden z nich.

Niektórzy myślą, że suczka będzie odczuwać pustkę, gdy nie będzie mogła mieć przynajmniej jednego miotu szczeniąt. Psy jednak nie myślą tak jak ludzie. Niektóre nie są nawet dobrymi matkami. Hodowla suczki i pomoc w wychowaniu szczeniąt może okazać się dla właściciela bardzo absorbującym zajęciem. Nie ma także dowodów na to, że przynosi to jakiekolwiek korzyści zdrowotne.

  1. Przeciąganie liny może powodować agresję.

Wiele debatowano nad grą w przeciąganie liny z psami. Niektórzy uważają, że powoduje ona agresję lub dominujące zachowanie, więc ludzie nie powinni angażować swoich psów w takie zabawy. Okazuje się jednak, że prawda jest dokładnie odwrotna.

Wiele psów lubi bawić się w przeciąganie liny i nie ma w tym nic złego. Jest to zdrowy pokaz ich drapieżnej natury i doskonały trening psychiczny i fizyczny. Przeciąganie liny to także świetny sposób na wzmocnienie więzi między ludźmi i psami. Z biegiem lat wielu profesjonalnych trenerów psów zauważyło, że zabawa zmniejsza agresywne i dominujące zachowania u psów, dając im możliwość ujścia dla tych emocji. Zasada jest jedna: jeśli zęby Twojego psa kiedykolwiek dotkną Twojego ciała, zabawa się kończy.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Kiedy pies potrzebuje szkolenia?

Dlaczego konieczne są bezpieczne dodatki w karmach dla zwierzaków?