Nauka korzystania z kuwety

nauka korzystania z kuwety

Koty słusznie mają opinię czystych zarówno ze względu na zamiłowanie do oczyszczania sierści, jak i zachowanie czystości w domu. Kocięta łatwiej i szybciej nauczyć tego niż szczenięta, ponieważ instynktownie ukrywają one swoje odchody i mocz. Żwirek w kuwecie w naturalny sposób więc je przyciąga.

Kocia mama zazwyczaj uczy kocięta, gdzie się wypróżniać w wieku 3-4 tygodni. Gdy przyniesiesz kocię do domu, niewykluczone, że będziesz musiał skoncentrować się na treningu czystości w domu. Na początku warto upewnić się, że mamy ten sam typ kuwety i żwirku, z jakiego maluch korzystał w poprzednim domu.

Kuweta powinna być umieszczona z dala od misek z jedzeniem i wodą do picia. Dobrze, jeśli znajdzie się ona w zacisznym, ale łatwo dostępnym miejscu. Zatłoczony korytarz, sąsiedztwo hałaśliwych urządzeń czy miejsce przygotowywania posiłków to nie są najlepsze miejsca na zlokalizowanie kuwety. Nawet jeśli twój kot wychodzi załatwiać swoje potrzeby na zewnątrz, warto mieć kuwetę w domu, aby wiedział, jak z niej korzystać w razie choroby czy konieczności dłuższego pozostania w domu.

Na początku wsadzaj kocię do kuwety za każdym razem, gdy widzisz, że może jej potrzebować – zwłaszcza po posiłkach i po przebudzeniu. Kiedy załatwi się do kuwety, wzmocnij poprawne zachowanie nagradzając kociaka przysmakiem.

Ważne! Nigdy nie karć kota, wycierając jego nos w odchodach – o ile działa to w przypadku psów, w przypadku kotów wzmacnia to skojarzenie miejsca toaletą. Jeśli zdarzy się taki „wypadek” – użyj detergentów, które usuną zapach, aby kot nie załatwiał się ponownie w tym miejscu.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

ziewanie to oznaka empatii

Sprawdź empatię swojego psa

rzeczy do zrobienia przed adopcją psa

4 rzeczy do zrobienia przed adopcją psa