Lepszy pies czy kot?

Nie wiesz czy przygarnąć psa czy kota? To decyzja, której nie należy podejmować pochopnie, bo decydując się na przygarnięcie zwierzaka należy wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in. styl życia, budżet i stan zdrowia. Nigdy nie kierujmy się wyborem na podstawie mody czy wyglądu pupila, bo wiele modnych zwierzaków ma genetyczne predyspozycje do problemów zdrowotnych, na które właściciele nie zawsze są przygotowani.

Styl życia – musisz ocenić, czy twój styl życia pozwala w ogóle na posiadanie zwierzaka. Jeśli często wyjeżdżasz, a wieczorami wychodzisz z domu to nie jest najlepszy pomysł. Musisz mieć czas i cierpliwość, by zbudować więź ze swoim zwierzakiem.

Miejsce w domu – psy powinny mieć wystarczająco dużo miejsca, aby mogły przechadzać się po pomieszczeniu. Potrzebują także wyznaczonego miejsca do spania. Koty będą szczęśliwe w domu, zwłaszcza jeśli od początku były kotami niewychodzącymi, ale należy się z nimi bawić, aby ćwiczyć ich naturalne instynkty.

Bezpieczeństwo – to bardzo ważne, gdy rozważasz zdobycie zwierzaka. Sprawdź cały dom i usuń wszystkie zagrożenia, np. ibuprofen jest toksyczny dla kotów, a guma do żucia niebezpieczna dla psów. Sprawdź dom i ogród pod kątem toksycznych roślin, usuń środki chemiczne z podłogi, zabezpiecz przewody elektryczne itp.

Warunki życiowe – zwierzęta to zobowiązanie długoterminowe, więc musisz je uwzględniać w swoich planach na przyszłość. Średnia długość życia psa wynosi od 8 do 13 lat, w zależności od wielkości i rasy, a średnia długość życia kota w pomieszczeniu wynosi od 12 do 18 lat. Oczywiście nie da się przewidzieć przyszłości, ale można poczynić pewne założenia.

Plany – adoptując zwierzaka należy zastanowić się czy rozważasz posiadanie dzieci lub jaki wpływ na twoje życie będzie miał zwierzak, jeśli jesteś już rodzicem. Pamiętaj, że nie wszystkie zwierzęta domowe dobrze znoszą obecność dzieci.

Koszty – wiele osób koncentruje się na kosztach związanych z zakupem „wyprawki” dla zwierzaka, zupełnie nie biorąc pod uwagę bieżących kosztów utrzymania czy kosztownego leczenia w przypadku choroby pupila.

Alergie – ważne, by przed podjęciem decyzji o posiadaniu zwierzaka upewnić się, że nikt z domowników nie ma alergii na zwierzę. Jeśli nie jesteś tego pewien, spróbuj spędzić trochę czasu ze zwierzakiem swojego przyjaciela.

Okres dostosowawczy – to czas, który wymaga zaangażowania i cierpliwości. Szczeniak przez pierwsze noce bardzo daje się we znaki. Najlepiej na początku zrobić mu skrzynię do spania, w której będzie czuł się bezpiecznie i postawić go blisko swojego łóżka. Ale w żadnym razie nie zabieraj go do łóżka, bo się go już nie pozbędziesz. W przypadku kotów jest łatwiej, bo one nie znoszą tak źle samotnych nocy – trzeba im tylko zapewnić dostęp do kuwety.

Szkolenie – odpowiedzialny właściciel musi nauczyć swojego zwierzaka, jak ten ma się zachować.  Naukę rozpoczynamy od razu po przywiezieniu do domu – wymagać to będzie sporo cierpliwości, czasu i wysiłku. Szczeniaki mogą bać się nowego otoczenia, więc gdy tylko otrzymają niezbędne szczepienia warto zaznajomić je z okolicą. W przypadku kotów właściciel ma mniejszy wpływ na ich zachowanie, np. nie wyeliminuje u kota drapania, może jedynie stworzyć mu miejsce, gdzie może to robić.

Wiedza – zanim adoptujesz jakiegokolwiek zwierzaka staraj się jak najwięcej na ten temat przeczytać, aby go lepiej poznać. Być może wtedy zrezygnujesz z posiadania przyjaciela, którego chciałeś mieć, bo zupełnie do Ciebie nie pasuje. W przypadku wątpliwości co do opieki nad zwierzęciem, zawsze możesz też zwrócić się do lekarza weterynarii.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

PUPIL Premium – karma bogata w cielęcinę z sercami indyczymi 100 g

Ludzkie jedzenie dobre dla psa