Kule włosowe u kota

Obserwowanie, jak Twój kot walczy z kaszlem spowodowanym przez włosy jest niepokojące. Kot wygląda i brzmi, jakby się dusił. Zazwyczaj kule włosowe tzw. pilobezoary są nieszkodliwe, ale mogą także doprowadzić do poważnych problemów. Dziś podpowiemy Ci, jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Kocie futro to włosy, które zbierają się w układzie pokarmowym kota w wyniku wylizywania sierści. Futro zawiera niestrawne białko (keratynę). Kiedy kot połyka sierść, zwykle przemieszcza się ona przez jego układ pokarmowy i jest wydalana. Czasami jednak w żołądku gromadzą się włosy i zbrylają się razem. Aby się ich pozbyć, Twój kot zwykle próbuje zwymiotować. Jeśli duża kula włosowa zablokuje otwory w żołądku – w przełyku lub jelicie – albo utknie w przewodzie pokarmowym, jest to sytuacja awaryjna i potencjalnie niebezpieczna.

Koty liżą się do czysta każdego dnia. W rezultacie połykają dużo martwych włosów. Włosy kota są gęstsze niż włosy ludzkie. Ludzie mają tylko jeden włos wyrastający z każdego mieszka włosowego, a koty mają ich od sześciu do ośmiu na każdy mieszek włosowy. Niektóre koty mogą mieć predyspozycje do powstawania większej liczby kul włosowych. Ponadto na wzrost włosów mają wpływ zmiany sezonowe, hormony, odżywianie i genetyka.

Jeśli Twój kot częściej wymiotuje, na pewno musisz porozmawiać z lekarzem weterynarii. Może się okazać, że to inny problem, taki jak astma lub problem trawienny.

Jeśli twój kot ma problem z kulami włosowymi, ważne jest, aby regularnie go szczotkować. To usuwa luźne włosy, więc podczas lizania kot nie połknie ich tak dużo. Kąpiel również pomaga usunąć martwe włosy, zanim spowodują one problem.

Twój lekarz weterynarii może również zalecić specjalny środek tzw. odkłaczacz, aby ułatwić wydalanie włosów bez wywoływania wymiotów. Tego rodzaju produkty sprawiają, że włosy stają się gładsze, dzięki czemu łatwiej przechodzą przez układ pokarmowy bez zlepiania się i blokowania.

W żadnym razie nie czekaj do corocznej wizyty u weterynarza, jeśli kotek próbuje wymiotować, ale nic z tego nie wychodzi. Inne oznaki potencjalnej blokady układu pokarmowego to brak apetytu i prawdziwe wymioty. Twój lekarz weterynarii w takiej sytuacji z pewnością wykona badanie fizykalne. Jeśli będzie podejrzewał blokadę, może być konieczna operacja, chociaż większość przypadków jest najpierw leczona klinicznie przez kilka dni.

Podsumowując: kule włosowe są powszechne, ale mogą stać się zagrożeniem, gdy nie przejdą przez układ pokarmowy. Pamiętaj o regularnym szczotkowaniu (zwłaszcza w przypadku kotów długowłosych) i kąpieli kota, aby ograniczyć połykanie włosów i tworzenie się kul włosowych. Zwracaj na to uwagę zwłaszcza teraz, gdy koty zaczynają gubić sierść i tych luźnych włosów jest coraz więcej.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

10 najlepszych zawodów dla ludzi kochających psy

agresja psa geneza

Agresja psa – niejedno ma imię