Koty to czyściochy

koty czyściochy

Koty spędzają około 30 do 50 procent swojego dnia na pielęgnacji.

Takie zachowanie służy kilku celom: pomaga kotom złagodzić ich zapach, aby uniknąć drapieżników, ochładza je, wspomaga przepływ krwi, a także rozprowadza naturalne oleje równomiernie wokół sierści, pozwalając im utrzymać ciepło i suchość.

Pielęgnacja sierści służy również jako oznaka uczucia między dwoma kotami i uważa się, że ślina zawiera enzymy, które służą jako naturalny antybiotyk na rany.

Wbrew stereotypom koty to z natury bardzo czyste stworzenia. Do pielęgnacji futra używają języków, które wyposażone są w tysiące brodawek, które nadają im językom charakterystyczną szorstkość. Sprawdza się to także przy polowaniu czy przyjmowaniu pożywienia, bo pozwala to im „odwłosić” ofiarę. Szorstki język to także sposób na rozczesywanie sierści – z łatwością pozwala usunąć brud, luźną sierść, a nawet robactwo. Połknięte włosy są wydalane z organizmu kota w naturalny sposób, który możemy wspomóc trawą dla kota lub specjalną pastą odkłaczającą.

Koty nie potrzebują naszej pielęgnacji przy sierści…chyba, że mamy zwierzę długowłose. Wtedy musimy wspomóc naszego czworonoga szczotką lub grzebieniem.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

jak karmić kocię

Jak karmić kocię

dlaczego psy przechylają głowę

Dlaczego psy przechylają głowę