Koci masażysta

kot ugniatający łapkami

Każdy właściciel kota doskonale zna to zachowanie. Kot ugniatający łapkami podłoże, jakby wyrabiał ciasto lub robił masaż. Małe kociaki instynktownie szturchają w ten sposób obszar wokół sutków matki, aby pomóc w przepływie mleka. Ale dlaczego robią to dorosłe koty?

Swojego czasu powstała teoria, że ruchy te wykonują koty, które zostały zbyt wcześnie odebrane matkom. Teoria ta jednak nie potwierdziła się, bo rytmiczne ruchy łapami wykonują wszystkie koty, bez względu na ich losy. Wiele kotów podczas wykonywania tej czynności mruczy i zamyka oczy, co może dowodzić, że koty używają tego zachowania, aby się uspokoić, gdy są nerwowe lub zestresowane.

A co, kiedy twój kot ugniata ciebie? To nic złego – wręcz przeciwnie. Kiedy koty ugniatają ludzi, zaznaczają „swoich ludzi” gruczołami potowymi znajdującymi się w łapach. To samo można powiedzieć o każdej innej rzeczy, którą kot ugniata, jak koc lub łóżko. Kot daje w ten sposób znać innym przedstawicielom swojego gatunku, że te przedmioty należą do niego i są częścią jego terytorium.

Historycznie zachowania ugniatające mogą również wywodzić się od starożytnych kocich przodków, którzy musieli odpoczywać w wysokiej trawie lub liściach. Zanim jednak wygodnie położyli się, by odpocząć, praprzodkowie naszych kotów musieli ugniatać trawę i listowie, aby sprawdzić, czy nie czai się tam niebezpieczeństwo.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

rośliny toksyczne dla zwierząt

Te rośliny są toksyczne dla twoich zwierząt

małe psy żyją dłużej

Małe psy żyją dłużej