Stop kleszczom, czyli jak chronić nasze psy przed pasożytami

jak chronić psy przed pasożytami

Przed nami długa majówka i wypoczynek na łonie natury. Nie zapominajmy, że naszym czworonożnym przyjaciołom zabawę w parku, lesie czy nad jeziorem mogą uniemożliwić kleszcze. Czym są i jak przed nimi zabezpieczyć naszego psa?

Kleszcze?

To pajęczaki do których zaliczyć można aż 900 gatunków zgrupowanych w trzech rodzinach. Kleszcze to zewnętrzne i czasowe pasożyty kręgowców. Ich cykl rozwojowy to trzy fazy: larwa, stadia nimfalne i osobnik dorosły. Większość kleszczy żyje w środowisku naturalnym, czyli w lasach, parkach i na łąkach szukając żywicieli. Kleszcz psi to Rhipicephalus sanguineu jest pasożytem domowym. Ranią ciało psa, nacinając je i wysysając krew. I tym sposobem wprowadzają do ciała ofiary neurotoksyny.

Co powodują kleszcze?

Wiosna to czas, kiedy roślinność buzi się do życia a wraz z nią pasożyty, które bywają niebezpieczne i uciążliwe dla naszych Pupilów. Sezon na kleszcze datuje się na wczesną wiosnę i późną jesień. Ich wzmożona liczba występuję na przełomie kwietnia i maja. Prócz pcheł, które powodują alergiczne pchle zapalenie skóry i występują przez cały rok również kleszcze bywają bardzo uporczywe. Wbrew pozorom atakują zwierzęta nie tylko w lesie, parku czy na trawniku. Choroby przenoszone przez kleszcze klasyfikuje się jako bardzo groźne. Kleszcze przenoszą choroby wektorowe, czyli boreliozę, babeszjozę, erlichiozę i anaplazmozę.

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Po długich spacerach nie zapominajmy o obowiązkowym przeglądzie sierści i skóry naszego psa. Tutaj ważne jest dokładne sprawdzenie okolic brzucha, pachwin, uszu i ogona. Przede wszystkim pilnujmy terminu działania preparatów, które zwalczają kleszcze i pchły. Warto dodać, że środki działają na dwa pasożyty jednocześnie. Bywa tak, że pies złapie kleszcza mimo stosowania preparatu. Co wtedy? Należy zmienić formułę środka. Na przykład zamiast obroży, która nie przynosi efektów należy kupić kropelki lub tabletki przeciwko kleszczom. Warto dodać, że możemy stosować dwa preparaty jednocześnie, gdy przebywamy w miejscach, gdzie liczba kleszczy jest duża. Weterynarze zachęcają także do szczepionek przeciwko chorobom odkleszczowym.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Wasze historie

mruczenie kotów

Dlaczego kot mruczy