Kiedy twój pies ma problem z piciem…

problem z piciem u psa

Zauważyłeś, że twój pies (lub kot) zaczął pić więcej niż do tej pory? Czy twój kot wskakuje, by napić się wody z kranu, a psu zdarza się napić wody z toalety? Nie bagatelizuj tych odchyleń, bo mogą one zwiastować chorobę.

Podręczniki określają prawidłowe spożycie wody na poziomie 1-2 ml na kilogram masy ciała co godzinę. Szybko licząc pies o wadze 10 kg wypije w ciągu 24 godzin około pół litra wody. Oczywiście ilość ta może mieć pewne odchylenia w zależności od tego, czy pies je suchą czy mokrą karmę i na ile aktywnie spędza wolny czas.

Niepokojące jest, jeśli zwierzę pije około pół szklanki na kilogram masy ciała. Musimy pamiętać, że organizm ściśle kontroluje bilans wodny zwierzęcia i reguluje zarówno pobór wody, jak i jej utratę w moczu. Jeśli pies nie pije lub zbyt często oddaje mocz, przysadka mózgowa uwalnia hormon, który sygnalizuje nerkom, żeby oszczędzały wodę, poprzez zagęszczanie moczu. Jednocześnie pobudzany jest ośrodek pragnienia w mózgu, aby stymulować organizm do picia. Tyle teorii.

Zwiększone picie może wystąpić w wielu dolegliwościach. Oto niektóre z nich:

– zaburzenia czynności nerek

– choroby wątroby

– cukrzyca

– nadczynność tarczycy u kotów

– infekcja macicy u zwierząt, które nigdy nie rodziły

– choroba Cushinga

– choroba Addisona

– infekcje dróg moczowych

– wysoki poziom wapnia w organizmie

– problemy behawioralne

– utrata wody po wymiotach czy biegunce.

Jeśli niepokoi cię ilość płynów spożywanych przez twojego pupila, obserwuj go i mierz spożycie w ciągu 24 godzin. Gdy wyniki będą niepokojące, przekaż je weterynarzowi wraz ze świeżą próbką moczu, najlepiej zebraną rano. Być może on znajdzie przyczynę tego stanu i pomoże twojemu zwierzakowi wrócić do formy.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

czy twój kot będzie zazdrosny

Czy koty odczuwają zazdrość?

koty są bardzo wybredne

Wybredny koci konsument