Kiedy pies potrzebuje szkolenia?

Niezależnie od tego, czy niedawno adoptowałeś szczeniaka, czy masz go już przez jakiś czas, pewnie czasem zastanawiasz się, czy powinieneś zapisać swojego zwierzaka na szkolenie posłuszeństwa. Dla większości psów odpowiedź brzmi: tak – zwłaszcza jeśli nie ukończyły jeszcze podstawowego kursu. Szkolenie zapewnia stymulację umysłową i pomaga budować więź między Tobą a Twoim zwierzakiem.

Ale chociaż każdy pies może skorzystać na tresurze, niektóre potrzebują go szczególnie. Zaledwie kilka godzin treningu może zwiększyć pewność siebie psa i pomóc mu poczuć się swobodniej w codziennym życiu.

Czy kiedykolwiek sięgałeś w dół, aby rzucić zabawkę, którą kocha twój pies, tylko po to, by w zamian warknął na ciebie? Albo zbliżyć się do jego jedzenia i wywołać podobnie przerażającą reakcję? Jest to zachowanie zwane ochroną zasobów i występuje, gdy Twój pies uważa, że ​​chroni coś bardzo cennego. Niestety, to zachowanie może się nasilić, jeśli nieumyślnie nauczysz psa, że ​​kiedy czegoś chce, może to osiągnąć, pokazując zęby. Takie zachowanie zdecydowanie uzasadnia potrzebę pracy z trenerem posłuszeństwa, który nauczy komendy typu „zostaw to”, a następnie zaoferuje nagrodę, gdy Twój pies słucha. Pies wie wówczas, że warto zrezygnować z zasobu, ponieważ można otrzymać nagrodę.

Nadmierne szczekanie jest również częstym problemem behawioralnym u psów – i może być spowodowane szeregiem czynników. Pierwszym krokiem jest ustalenie przyczyny. Czy pies szczeka, bo chroni dom przed tym, co jest na zewnątrz? Czy może boi się tego, co jest na zewnątrz? Czy może pies po prostu szczeka bez szczególnego powodu? Profesjonalny trener pomoże Ci zaplanować sposób działania. Czasem wystarczy dać psu jakieś zadanie, np. możesz go nauczyć, aby chodził do określonej części domu, jeśli usłyszy kogoś przy drzwiach. Możesz też nauczyć go bawić się zabawką pobudzającą umysł w czasie, gdy normalnie szczeka. Trener będzie w stanie zaproponować rozwiązania, które sprawdzą się w specyficznej sytuacji Twojego psa.

Chodzenie z psem powinno być przyjemnym doświadczeniem. Nie powinno oznaczać dla właściciela ciągnięcia, gonienia lub zaplątywania się w smycz. Niewłaściwe maniery na smyczy mogą prowadzić do wielu niebezpiecznych scenariuszy, w tym do ciągnięcia tak mocno, że właściciel upada i rani się lub pies wybiega na ulicę. Zamiast bawić się w przeciąganie liny ze swoim psem, zapisz go na szkolenie posłuszeństwa, aby nauczyć go bezpiecznego chodzenia na smyczy. To prosta umiejętność, która na dłuższą metę przyniesie korzyści Tobie i Twojemu pupilowi. Pomocne może być również użycie szelek dla psa zamiast kombinacji obroży i smyczy.

Dla właściciela nie ma także nic bardziej frustrującego niż uświadomienie sobie, że pies zmienił Twoją ulubioną parę butów w zabawkę do żucia. Jeśli zdarza się to często, pomocny może być trening posłuszeństwa – i towarzysząca mu mentalna stymulacja zwierzaka. Często psy, które niszczą rzeczy w domu, po prostu się nudzą i próbują znaleźć sobie fajne zajęcia. Ćwiczenie nowych komend, których pies nauczył się podczas szkolenia, to łatwy sposób na złagodzenie nudy i zapewnienie psu alternatywnej aktywności. To również zmęczy go odrobinę, więc jest mniej prawdopodobne, że zacznie siać zniszczenie, gdy tylko na chwilę wyjdziesz z pokoju.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Czy mokrą karmę dla kotów można mrozić?

Obalamy psie mity