Kastracja i sterylizacja, czyli co warto wiedzieć

Kastracja i sterylizacja, czyli co warto wiedzieć
17-09-2018

Kastracja i sterylizacja – czy to, to samo, czy dwa różne zabiegi? Na czym polega różnica? Kiedy kastracja lub sterylizacja jest potrzebna? Wraz z ekspertem Panią dr n wet Agnieszką Kurosad dziś rozwiejemy wszystkie Wasze wątpliwości

W potocznym języku przyjęło się, że zabieg kastracji dotyczy usunięcia męskich narządów rozrodczych  a sterylizacji – żeńskich. Mówi się więc, że kastrujemy psy i kocury, a sterylizujemy suki i kotki.

Czy jest to jednak poprawne twierdzenie?

Okazuje się, że zgodnie z definicją – kastracja to chirurgiczne usunięcie jajników lub jajników, jajowodów i macicy u osobników rodzaju żeńskiego oraz usunięcie jąder u osobników rodzaju męskiego. Sterylizacja natomiast polega na podwiązaniu jajowodów lub nasieniowodów bez chirurgicznego usuwania gonad i ich przydatków a sterylizacja farmakologiczna wiąże się z okresowym ograniczeniem zdolności rozrodczych samic i samców na skutek stosowania odpowiedniego leczenia hormonalnego. Środki te mogą być aplikowane  doustnie lub za pomocą iniekcji, ,czy w formie implantu. W przypadku sterylizacji farmakologicznej wyłączenie zwierzęcia z okresu reprodukcji jest czasowe i trwa do momentu zaprzestania podawania tabletek lub wyczerpania aktywności implantu. Wspólna cecha, która łączy oba zabiegi: kastracji i sterylizacji  to brak możliwości rozmnażania się zwierząt oraz eliminacja wszystkich niepożądanych zachowań związanych z rują, cieczką itp. Jest to powszechnie stosowana w miastach metoda, mająca na celu ograniczenie populacji dziko żyjących kotów. Zabiegowi temu poddawane jest również każde zwierzę, które trafi do schroniska.

Kiedy powinno się sterylizować i kastrować?

Eksperci radzą, aby zabieg ten u samic został wykonany między 5 a 12 miesiącem życia, zazwyczaj po przebyciu pierwszej cieczki/ruji, a kastracja u kocurów nastąpiła powyżej 6 miesiąca życia. W USA stosuje się również tzw. „wczesną kastrację” zwierząt, przed osiągnięciem przez nie dojrzałości płciowej, w wieku ok. 6-12 tygodni.

Mity:

  • suka powinna choć raz w życiu mieć szczeniaki
  • sterylizacja powoduje negatywne zmiany w psychice zwierząt.

Fakty, czyli dlaczego warto sterylizować i kastrować?

Kastracja i sterylizacja to zabiegi, przez które świadomie możemy ograniczyć proces reprodukcji oraz związane z nim problemy (np. głośna ruja u kotek, znaczenie terenu charakterystyczne dla kocurów, zachowania agresywne lub ucieczki psów samców w okresie cieczek u suk itp.), które bywają kłopotliwe i dokuczliwe dla samych właścicieli. Kastracja eliminuje również ciąże urojone i  zmniejsza ryzyko nowotworów gruczołu mlekowego i ropomacicza u suk oraz chorób przenoszonych drogą płciową lub poprzez ślinę (pogryzienia), co może nastąpić podczas walk kocurów. Jest to również sposób obniżenia poziomu agresji  u samców , choć w tym przypadku wiele zależy od wieku, w którym wykonano zabieg. Niemniej jednak w przypadku agresywnych psów postępowanie to powinno być zawsze poprzedzone wizytą u lekarza weterynarii, o specjalizacji – behawiorysta. Kastracja jest również zabiegiem z wyboru, w przypadku cukrzycy, ponieważ wyeliminowanie wpływu hormonów płciowych poprawia kontrolę glikemii u chorych zwierząt. Pamiętaj– jeżeli chcesz czasowo wyłączyć zwierzę z funkcji rozrodczych – rozważ sterylizację farmakologiczną pod nadzorem lekarza weterynarii. Tabletki lub implant zastosowane w niewłaściwym okresie cyklu płciowego mają poważne konsekwencje zdrowotne. Przeczytaj tutaj: zalety i wady kastracji i sterylizacji

Podziel się na:
Powrót