Karmimy kocięta z butelki

karmienie kociąt z butelki

Jeśli kotka nie jest w stanie, z różnych przyczyn, opiekować się młodymi będziesz musiał ją w tym wyręczyć. Oto kilka ważnych rad na początek.

Kocięta muszą być trzymane w temperaturze 24 st. C pod lampą ogrzewającą lub przy innym źródle ciepła. Butelka z gorącą wodą, owinięta miękką, wełnianą tkaniną może być dla nich odpowiednią matką zastępczą, do której mogłyby się przytulić.

Kocięta muszą być karmione strzykawką lub specjalną butelką co dwie godziny w ciągu doby. Podawaj każdemu kocięciu ok. 2-5 ml wysokiej jakości substytutu kociego mleka, stopniowo zwiększając jego ilość. Specjalne mleko dla kociąt kupisz w lecznicy weterynaryjnej lub w sklepie zoologicznym. Uważaj, aby kocięta nie piły zbyt szybko, inaczej pokarm może dostać się do płuc i mogą się zakrztusić.

Po każdym karmieniu kocięta muszą być zachęcane do oddawania moczu i kału przez imitowanie masującego działania języka matki. Do delikatnego masowania brzuszka i miejsca pod ogonem kocięcia używam wilgotnej, namoczonej w ciepłej wodzie, bawełnianej szmatki.

Dobrze jest podać kociętom przynajmniej jeden posiłek, na który będzie składało się mleko ich matki, jeśli kotka nadal jest w pobliżu, wyciśnięte z jej sutek. Jeśli kocięta w ogóle nie dostaną pokarmu matki, to nie otrzymają smółki zapewniającej im naturalną odporność przeciwko niektórym bakteriom. Bez tej ochrony mogą być podatne na wszelkie infekcje. W takim przypadku musisz starannie sterylizować wszystkie naczynia, zwłaszcza takie jak butelki do karmienia i smoczki. Jest to tak bardzo istotne, ponieważ sztucznie karmione kocięta będą zaszczepione nie wcześniej niż w 8. tygodniu życia. W tym celu musisz skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

pies w małym mieszkaniu mieście bloku

Najlepsze rasy psów do życia w mieście

czy można podawać czworonogom leki z domowej apteczki

Co można podać psu na ból?