Jakiego psa wybrać na początek?

Zostanie właścicielem psa po raz pierwszy jest z pewnością ekscytujące, ale może być również nieco przytłaczające dla kogoś, kto nigdy z psem nie miał do czynienia. Jest tak wiele różnych psich ras i trudno jest zdecydować, którą wybrać. Zanim jednak zabierzesz do domu uroczego szczeniaka, musisz rozważyć kilka rzeczy.

Przede wszystkim dobierz psa odpowiedniego do Twojego stylu życia. Upewnij się, że możesz zapewnić mu wystarczającą ilość aktywności.

Opieka nad szczeniakami wymaga pracy. Potrzebują nauki, socjalizacji, szkolenia posłuszeństwa i częstych wizyt u lekarza weterynarii. Jeśli to dla Ciebie zbyt dużo, być może powinieneś pomyśleć o przygarnięciu dorosłego psa.

Wszystkie psy mają podstawowe potrzeby, ale niektóre psy wymagają więcej opieki niż inne. Zastanów się, ile czasu  możesz poświęcić swojemu pupilowi.

Istnieją setki ras psów. Chociaż każdy pies jest inny, z rasami wiążą się pewne cechy osobowości, które pozwolą Ci dobrać psa do Twojej rodziny i gospodarstwa domowego.

Bokser

Jeśli chcesz średnio-dużego psa o dużej energii, nie szukaj dalej. Wesoły bokser to lojalny pies, który tworzy bliską więź z rodziną. Jeśli prowadzisz dość aktywny tryb życia, bokser będzie odpowiedni dla Ciebie. Ta rasa potrzebuje dużo aktywności i silnych podstaw treningu. Potrzeby pielęgnacyjne boksera są natomiast bardzo podstawowe. Chociaż młode boksery bywają nadaktywne, nie są trudne do wytrenowania. Mają świetny kontakt z dziećmi, dla których będą nie tylko przyjaciółmi, ale także strażnikami.

Yorkshire Terrier

To świetny „pies startowy” dla tych, którzy chcą małego psa „kanapowego”. Należy jednak wziąć pod uwagę potrzeby pielęgnacyjne tej rasy. Yorki mają stale rosnące włosy, które muszą być regularnie szczotkowane i przycinane. Jeśli masz czas i budżet na regularne wizyty u psiego fryzjera, bez problemu utrzymasz go w dobrym stanie. Yorki potrzebują tylko podstawowej aktywności, którą zaspokoją codzienne spacery. Potrzebują one jednak również solidnych podstaw szkolenia, bo potrafią być uparte i głośne.

Bichon Frise

Ta rasa jest wszechstronnym towarzyszem. Bichony są dość łatwe do trenowania i dobrze dostosowują się do każdego stylu życia. Wymagają jednak regularnych wizyt u groomera, bo mają kręcone futro, które musi być regularnie przycinane i starannie szczotkowane. Jeśli nie jesteś w stanie poświęcać temu wystarczająco dużo czasu, włosy Bichona powinny być krótko przycięte. To  świetny pies dla rodzin z dziećmi lub mieszkających w bloku. Codzienne spacery wystarczą, aby ta rasa była szczęśliwa i zdrowa.

Labrador Retriever

To jedna z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych ras. Są to lojalne i serdeczne psy, które tworzą bliskie więzi ze swoimi rodzinami. Ta rasa jest aktywna, zabawna i mądra. Potrzebują jednak dużo aktywności i treningu. Uwielbiają się uczyć i mogą być szkolone, aby robić prawie wszystko. Możesz bawić się z nim godzinami, a następnie zakończyć pracowity dzień przytulając się na kanapie. Bez dużej ilości ćwiczeń i stymulacji umysłowej labradory mogą się nudzić. Lubią one także jeść, więc  mogą łatwo przybrać na wadze. Na szczęście mają tylko niewielkie potrzeby pielęgnacyjne – wystarczy regularne szczotkowanie.

Papillon

Nie daj się zwieść niewielkim rozmiarom tego psa. To wytrzymały zwierzak, który lubi aktywny tryb życia. Może być zarówno psem kanapowym, jak i partnerem do ćwiczeń. Papillon nie wymaga dużo aktywności, ale wykorzysta każdą szansę na zabawę i bieganie. Rasa jest łatwa w trenowaniu i wymaga jedynie umiarkowanej pielęgnacji. Dobrze sobie radzi w różnych domach – także z dziećmi, ale te musza być wobec niego delikatne.

Pomeranian

To delikatny i słodki piesek kanapowy. Ta rasa jest umiarkowanie aktywna. Posiada duży puszysty płaszcz, który nie jest jednak wymagający w utrzymaniu. Regularne szczotkowanie to wszystko, czego potrzebuje, aby wyglądać dobrze. Codzienne spacery wystarczą, aby piesek był szczęśliwy. Pomeraniany potrzebują podstawowego szkolenia, bo bez treningu mogą robić się zadziorne i uparte. Dobrze radzą sobie w rodzinach, ale silną więź budują tylko z jednym jej członkiem. Nadają się raczej do domów, gdzie są starsze dzieci.

Pudel

Jest znaną, popularną i wszechstronną rasą psów, która jest dostępna w trzech rozmiarach:  toy, miniaturowy lub standardowy. Wszystkie są bardzo inteligentnymi psami, które dobrze reagują na trening. Należy je jednak regularnie pielęgnować, aby utrzymać w dobrym stanie kręcone, stale rosnące futro. Pudle to bardzo energiczne psy. Potrzebują dużo aktywności i stymulacji umysłowej. Bardzo łatwo dostosowują się do otoczenia i dobrze znoszą obecność dzieci.

Cavalier King Charles Spaniel

To słodki, czuły pies o wyglądzie przypominającym szczeniaka. Ta rasa jest niewielka, ale nie malutka i ma łagodny charakter. Codzienne spacery są zazwyczaj wystarczające do utrzymania zdrowia. Pomimo średniej długości sierści potrzeby pielęgnacyjne tego psa są niewielkie. Regularne szczotkowanie jest jednak ważne, aby uniknąć splątania włosów. Ten pies jest elegancki, uprzejmy i ogólnie cichy. Dobrze się dogaduje z dziećmi w każdym wieku.

Golden retriever

Jest kwintesencją psa rodzinnego. Ten średnio duży pies jest szczęśliwy, lojalny, czuły i aktywny. To inteligentne i łatwo przystosowujące się psy. Rasa potrzebuje regularnego szczotkowania oraz dużej ilości aktywności i ruchu. Goldeny uwielbiają się uczyć i mogą być szkolone do robienia wielu rzeczy. Uwielbiają spędzać czas z rodziną. Są doskonałe dla dzieci w każdym wieku.

Kundelek

Rozważając, która rasa jest dla Ciebie odpowiednia, należy pamiętać o naszych poczciwych kundelkach. Te jedyne w swoim rodzaju psy mogą stanowić wspaniałych towarzyszy życia. Przyjmując mieszańca, pomagasz również ograniczyć przeludnienie zwierząt w schroniskach. Jeśli nie masz pewności, jaki pies jest dla Ciebie odpowiedni, odwiedź lokalne schronisko i poznaj urocze psiaki. Pracownicy pomogą Ci znaleźć psa o pożądanych cechach. Trening, aktywność i pielęgnacja są niezbędne dla wszystkich psów, ale potrzeby kundelka będą się różnić w zależności od jego unikalnego charakteru.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Najlepsze kocie rasy do życia w bloku

Czy Twój kot potrzebuje więcej zabawy?