Jak zaprojektować ogród przyjazny psom?

Oglądanie swojego czworonożnego przyjaciela, cieszącego się ogrodem, wylegującego się na słonecznym tarasie, szczęśliwe biegającego po ścieżkach i obwąchującego rośliny jest cudowne. Ale do czasu… Dopóki nie przewrócą się donice, trawnik nie zostanie zrujnowany, a wiosenne kwiaty wykopane z grządki. To czarny scenariusz. Ale pies i ogród nie muszą stać się koszmarną kombinacją, jeśli podczas projektowania będziesz mieć na uwadze czworonożnego członka rodziny.

Planując ogród należy zwracać uwagę na niebezpieczne rośliny oraz zastosować rozwiązania dostosowane do psich zachowań. Musisz pogodzić się z tym, że Twój ogród nigdy nie będzie doskonały. Jak zaprojektować piękny ogród, który jednocześnie będzie przyjazny dla psa?

  1. Obserwuj zwyczaje swojego psa – już sama rasa Twojego psa może dostarczyć Ci wiele ważnych informacji na temat jego zachowania. Beagle i teriery uwielbiają kopać dziury w ziemi, podczas gdy labrador retriever lubi przeżuwać to, co napotka w ogrodzie, również Twoje rośliny. Niemniej każdy pies ma inną osobowość, więc musisz ocenić czy Twój pies jest kopaczem, uciekinierem, obszczekiwaczem czy może stróżem. To właśnie do jego charakteru musisz dostosować rozwiązania w swoim ogrodzie.
  2. Zainstaluj solidne ogrodzenia i bramy – najlepiej, by wszystkie bramy posiadały tzw. samozamykacze. Dodatkowo ogrodzenia powinny być wystarczająco wysokie, by mieć pewność, że Twój pupil nie wybierze się na spacer bez Ciebie. Rozważ również zabezpieczenie płotu podziemną barierą, bo są i spryciarze, którzy gotowi są zrobić podkop, by pozwiedzać okolicę. Alternatywą jest elektroniczne ogrodzenie, które pozwala ustawić niewidoczne granice, których Twój pies nie może przeskoczyć ani przekopać. Gdy pies jest zbyt blisko granicy, odbiornik na obroży ostrzega psa dźwiękiem o wysokim tonie.
  3. Wymień całość lub część trawnika na miejsce bardziej przyjazne psu – nie trać czasu i pieniędzy na pielęgnację trawników. Większość moczu psów pali trawę i pozostawia nieestetyczne plamy. Ponadto wiele psów lubi kopać, co zwykle powoduje, że błoto i ziemia są potem wnoszone do domu. Aby stworzyć bezproblemowy i niewymagający konserwacji krajobraz, zamiast trawnika wykorzystaj beton, cegłę, drewno, płyty chodnikowe lub gładkie skały rzeczne. One bardziej sprawdzą się w przyjaznym dla psa krajobrazie. Nie używaj jednak kamieni o ostrych krawędziach, które mogą uszkodzić łapy zwierzęcia. Jeśli marzy ci się piękny, wypielęgnowany trawnik, musisz go ogrodzić.
  4. Nie obsadzaj pasa przy płocie ozdobnymi roślinami – jeśli Twój ogród jest ogrodzony, dla psa będzie to terytorium, którego będzie pilnował. Jeśli usłyszy jakiś dźwięk, będzie z wielkim entuzjazmem biegał wzdłuż płotu. A to oznacza, że podepta i zniszczy rosnące tam rośliny, zwłaszcza te delikatne. Lepiej więc tuż przy płocie zrób ścieżkę dla swojego pupila, a rośliny posadzić w pewnej odległości od płotu. Dobrze byłoby wyłożyć czymś tę ścieżkę, aby zapewnić powierzchnię wolną od błota, które potem zostanie przez psa przyniesione do domu. Możesz także rozważyć posadzenie solidnego żywopłotu wzdłuż płotu, wybierając gatunki zimozielone.
  5. Użyj podniesionych skrzynek do sadzenia – w przypadku ziół, warzyw i mniej trwałych roślin rozważ sadzenie ich wyżej – w doniczkach i pojemnikach. Jest to skuteczny sposób na wprowadzenie kolorowych i delikatnych roślin w bardziej uczęszczanych miejscach. Jeśli chcesz sadzić rośliny na zwykłych grządkach, chroń kwiaty, cebulki lub rośliny okrywowe, instalując krótkie zaokrąglone kołki tuż pod liśćmi. Pomaga to zniechęcić psy do leżakowania na grządkach.
  6. Ostrożnie dobieraj rośliny – młode psy i niektóre rasy żują wszystko – w tym trujące rośliny – dlatego przed posadzeniem nowej rośliny sprawdź czy nie jest ona toksyczna. Rośliny przyjazne psom (czyli bezpieczne) – na słoneczne miejsce rozważ lagerstremię, trzmielinę, abelię, kangurzą łapę, kalinę, krzewuszkę i lawendę. Przyjazne dla psa są także: dąbrówka rozłogowa, macierzanka piaskowa, czyściec wełnisty i konwalnik japoński. Na zacienione miejsca wybierz paprocie (z wyjątkiem paproci szparagowych) szafirki, begonie, jaśminowiec i turzycę. Odporne na mocz rośliny to trzcinnik ostrokwiatowy, paprotnik sierpowaty, kalina, szałwia meksykańska, tęgosz oraz dereń rozłogowy.
  7. Ćwicz ogrodnictwo ekologiczne – nawet bez psa, mądrze jest unikać szkodliwych chemikaliów, pestycydów i środków chwastobójczych, które mogą być szkodliwe dla Ciebie, Twojej rodziny i ziemi. Zamiast tego wybieraj nawozy organiczne, ale bądź też świadomy, że psa będą interesować i przyciągać nawozy pochodzenia zwierzęcego. Lepiej więc postawić na nawóz pochodzenia roślinnego. Sadź także kosmos, kolendrę, krwawnik i smagliczkę nadmorską – to rośliny, które przyciągają pożyteczne owady, które zwalczają szkodniki.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Dlaczego pies gapi się na Ciebie?

Dlaczego koty kochają pudła i kartony?