Jak zabezpieczyć samochód przed psem i zapewnić mu bezpieczeństwo?

Większość psów uwielbia podróże samochodem, ale futro, pazury i ślina nie pozostają bez wpływu na wnętrze samochodu. Oto kilka wskazówek, które pomogą utrzymać samochód w czystości, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo Twojemu pupilowi.

Przejeżdżający samochód z psem wiszącym za oknem zawsze budzi w nas uśmiech. Nie ma wątpliwości, że taki pies jest bardziej zadowolony, niż ten siedzący w domu. Pies w samochodzie to jednak kilka problemów. Nawet najbardziej zadbany szczeniak zostawi nam włosy lub sierść, a jeśli do tego pogoda na zewnątrz nie jest łaskawa, zostaną Ci do sprzątania odciski łap i ślady błota. Sporym problemem jest również bezpieczeństwo jazdy z psami. Przez dziesięciolecia badań i testów zderzeniowych wypracowano sposoby, by jak najskuteczniej chronić dzieci podczas jazdy samochodem. Z psami nie ma już takich restrykcji. Jak więc przygotować się do podróży?

  1. Pokrowce na siedzenia – jeśli chcesz uniknąć brudu i sierści na tapicerce samochodu, pokrowce wydają się niezbędne. Na rynku dostępna jest bardzo bogata oferta tego typu produktów – należy je dobrać do swojego samochodu oraz do psa.
  2. Barierki – pokrowce na siedzenia to podstawa, ale Twój pies wymaga także „unieruchomienia”. Większe psy łatwiej utrzymać w miejscu, ale te niewielkich rozmiarów lubią biegać po samochodzie i przeciskać się między siedzeniami. To powoduje dodatkowy stres dla kierowcy i może go rozpraszać, nie pozostając bez wpływu na bezpieczeństwo. Zwłaszcza, gdy pis nagle zapragnie się przytulić lub wskoczyć ci na kolana.

W przypadku samochodów, gdzie przestrzeń bagażnika jest połączona klapą z kabiną pasażera (van, SUV, kombi), psy możemy przewozić w bagażniku. Należy wówczas zakupić specjalną klatkę samochodową, która pozwoli psu podróżować bezpiecznie i komfortowo. To także troska o Twoje bezpieczeństwo, bo podczas wypadku pies może z ogromną siłą wpaść na Ciebie. Pamiętaj jednak, że „unieruchomienia” psa nie należy traktować zbyt dosłownie – musi mieć on swobodę, aby móc usiąść czy położyć się.

  1. Pamiętaj o wodzie – ruszając w podróż nie zapomnij o wodzie dla Twojego czworonoga. W sklepach z artykułami dla zwierząt można kupić specjalne składane turystyczne miski, które nie zajmują wiele miejsca i są wygodne w podróży.
  2. Upewnij się, że Twój pies swobodnie wsiądzie i wysiądzie z pojazdu – duże psy, zwłaszcza te starsze, często potrzebują pomocy przy wsiadaniu i wysiadaniu z samochodu, zwłaszcza gdy mamy wyższy samochód. W przypadku ciężkich psów nie jest to łatwe dla właściciela i jego kręgosłupa. Na szczęście można zakupić specjalne rampy, które ułatwią psu wsiadanie i wysiadanie z pojazdu. Pamiętaj jednak, że rampa musi być stabilna i niezbyt stroma, aby pies nie bał się z niej skorzystać.
  3. Ochrona oczu – wiele psów wystawia podczas podróży głowę za okno. Choć wygląda to uroczo, nie jest do końca bezpieczne, zwłaszcza dla oczu psa. Jeśli nie jesteś w stanie wyeliminować u swojego psa wyglądania przez okno, możesz zakupić mu specjalne gogle ochronne. Nie jest to ulubione akcesorium dla psa, ale mogą zapobiec uszkodzeniu oczu.

Oczywiście wyruszając w podróż nie musisz zabezpieczać się we wszystkie te rzeczy, ale jeśli weźmiesz te pod uwagę, wasza podróż z pewnością będzie przyjemniejsza i bezpieczniejsza.

 

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Kokcydioza u kotów

Kamica pęcherza u psów