Jak wybrać najlepszą szczotkę dla kota?

Jak wybrać najlepszą szczotkę dla kota?

Nasze koty przynoszą nam mnóstwo radości. W zamian my musimy zrobić dla nich kilka rzeczy. Jedną z tych rzeczy jest ich szczotkowanie. Chyba że jesteś fanem kociej sierści wszędzie… Szczotkowanie kota ma wiele zalet. Główną jest to, że utrzymuje ono kota i dom w czystym stanie. Możesz również wykorzystać ten czas, aby sprawdzić czy na ciele kota nie pojawiły się niespodziewanie guzy lub grudki, o których warto wspomnieć lekarzowi weterynarii.

Istnieje wiele opcji, jeśli chodzi o narzędzia do pielęgnacji zwierząt domowych. To, jakiego narzędzia potrzebujesz, zależy głównie od rodzaju sierści Twojego kota. Podstawowe przyrządy to grzebień dla kota, szczotka z włosia, szczotka do czyszczenia i być może środek do rozczesywania.

Jak często należy szczotkować kota? To zależy od kota. Większość miłośników długowłosych kotów twierdzi, że najlepsze jest codzienne szczotkowanie. Są jednak inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, takie jak wiek kota, stan zdrowia i styl życia. Starsze koty, zwierzęta z nadwagą i koty o brachycefalicznych twarzach, takie jak kot perski, wymagają częstszych zabiegów kosmetycznych niż młodsze, szczuplejsze koty. Może się również okazać, że kot o miękkim, jedwabistym futrze wymaga większej uwagi, aby zapobiec matowieniu.

Z wyjątkiem rzadkich ras kotów, takich jak bengalski i sfinks, większość kotów ma podszerstek z puchu, środkową warstwę sierści i okrywę z włosia ochronnego. Niezależnie od długości sierści, włosy te wymagają szczotkowania, aby zachować czystość i połysk. Dostępnych jest kilka różnych rodzajów szczotek do pielęgnacji kotów, więc ważne, aby zrozumieć, jak działa każda z nich, aby wybrać najlepszą szczotkę dla swojego kota.

Istnieje wiele ras kotów, które mają krótkie włosy. Do najpopularniejszych należą koty abisyńskie i bombajskie. Koty krótkowłose są łatwiejsze w utrzymaniu w porównaniu z tymi, które mają długie włosy. Dzieje się tak, ponieważ koty o krótkich włosach rzadziej mają kołtuny i sploty. Nie wymagają one regularnego czesania, chociaż trzeba je czesać od czasu do czasu, aby mieć pewność, że są zdrowe i dobrze wyglądają. Myśląc o najlepszej szczotce dla kotów krótkowłosych, musimy wziąć pod uwagę, że między skórą a przyrządem do pielęgnacji nie ma zbyt wiele włosów. Jedną z najlepszych opcji szczotek dla kotów do krótkich włosów jest szczotka w formie rękawicy. Miękki gumowy materiał, z którego jest wykonana szczotka nie podrażnia ich skóry.

Inne dobre szczotki dla kotów o krótkich włosach to szczotki z włosia, gładsze szczotki i grzebienie o krótkich zębach.

Szczotka z włosia to standardowe narzędzie do pielęgnacji, którego można używać do wszystkich rodzajów sierści kotów. Ta miękka szczotka sprawia, że ​​krótkie futro jest gładkie i lśniące. Szczotki z włosia mogą być również używane jako ostatni etap pielęgnacji dla długowłosych kotów, pod warunkiem, że zostaną one wyszczotkowane grzebieniem do linienia.

Możesz kupić szczotki z włosia z szeroko rozstawionymi zębami lub bardziej ściśle. Podczas czesania krótkowłosego zwierzaka wybierz szczoteczkę z blisko rozmieszczonymi zębami. Jeśli Twój kot ma wyjątkowo grubą sierść, wybierz szczotkę ze sztywnym włosiem, ale nie drucianą. Koty o krótkiej, gęstej sierści szczególnie cenią sobie zabiegi dobrą szczotką.

Dobrze jest mieć również krótki grzebień w swoim arsenale do pielęgnacji dla kotów o krótkich włosach. Ważne jednak, aby miał on zaokrąglone zęby, delikatne dla skóry.

Szczotkowanie kota średniowłosego pomaga zachować jedwabistą gładkość i brak kołtunów oraz pozwala usunąć sierść z tych miejsc, do których koty nie mogą dotrzeć szorstkimi językami – są to szczególnie pachy i okolice uszu. Regularne szczotkowanie przesuwa olej ze skóry wzdłuż łodygi włosa, redukując łupież, usuwając luźne futro i nadając sierści kota naturalny połysk. Dobrym rozwiązaniem dla kota średniowłosego może być gładsza szczotka. Jest ona szczególnie dobrym narzędziem do usuwania tzw. luźnego futra. Jeśli wyczujesz kołtun, użyj grzebienia do rozczesania sierści, a następnie wróć do czesania. Nie zapomnij o szczotkowaniu tylnej części nóg kota.

Po użyciu gładkiej szczotki usuń włosie za pomocą niezawodnego grzebienia. Następnie umyj szczoteczkę gorącą wodą i mydłem lub środkiem dezynfekującym bezpiecznym dla zwierząt domowych. Kupując szczotkę dla kota, pamiętaj, aby nie wybierać takiej z ostrym włosiem. Potarcie szczoteczką po ramieniu odpowie Ci, czy jest przyjemnie szorstka, czy raczej podrażnia.

Ponieważ koty same się pielęgnują, utrzymanie sierści kota długowłosego w dobrym stanie jest niezwykle ważne, aby zmniejszyć uciążliwość wypadającej sierści. Pielęgnacja kota perskiego, ragdoll lub innego kota długowłosego ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia kota i czystości Twojego domu. Istnieje wiele opcji szczotki dla kotów długowłosych. Najlepiej wypróbować kilka, aby przekonać się, która z nich najbardziej odpowiada Tobie i Twojemu kotu. Weź pod uwagę także stalowy grzebień i furminator. Niektórzy twierdzą jednak, że furminator jest nieco szorstki i zamiast tego zaleca się grzebień dla kotów długowłosych.

Jest też kilka opcji specjalnych. Na przykład, jeśli futro kota ma skłonność do plątania się, będziesz potrzebować szczotki do włosów. Mają małe włosie wielkości szpilki, które starannie przesuwa się i rozplątuje sierść. Szczotki szpilkowe są idealne dla kotów o średniej lub długiej sierści, która łatwo splata się wokół nóg i ogona. A jeśli Twój kot ma grube futro, które zostawia w całym domu, przyda się grzebień do linienia. Jest ona tak zaprojektowany, aby delikatnie usuwać luźne włosy z górnej warstwy, jednocześnie utrzymując długie futro pod spodem przed splątaniem i matowaniem. Grzebienie do linienia są prawdopodobnie najlepszą opcją dla kotów, ale szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku ras długowłosych.

I jeszcze ogólna uwaga na temat używania grzebieni do pielęgnacji – chociaż wydaje się, że najlepiej pasują do kotów z długimi włosami – prawie każde zwierzę lubi przyjemny, drapiący dotyk grzebienia dla zwierząt domowych. Czesanie kociej sierści nie tylko poprawia samopoczucie zwierzęcia (i nas), ale także pomaga zapobiegać splątaniom i kołtunom, których trudno się pozbyć.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Świętujemy Międzynarodowy Dzień Kota

Czy psia grypa jest niebezpieczna?