Jak właściwie przygotować kota na przyjęcie dziecka

przygotować kota na przyjęcie dziecka

Jak właściwie przygotować kota na przyjęcie dziecka? Bardzo często dziecko pojawia się w naszym domu, gdy kot już od całkiem dawna w nim zamieszkuje. Wielu rodziców zastanawia się, czy w momencie powiększenia się rodziny kot zaakceptuje niemowlę. O tym jak przygotować kota na przyjęcie dziecka przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Każda znajomość, musi zawsze rozpocząć się od poznania. Procesy poznawcze przebiegają w różny sposób, zależny to od charakteru każdej ze stron, czasu oraz temperamentu. W procesie tym istotne są również czynniki środowiskowe oraz socjalizacja, która może proces znacznie przyspieszyć lub też spowolnić. Koty znane są z wyśmienitego węchu, dlatego proces zapoznawania się warto rozpocząć od przynoszenia, np. ubranek, w które dziecko wcześniej było ubrane oraz umożliwić im zapoznanie się z zapachami, np. pieluch, zabawek, etc. Działanie to ma celu zapoznanie się z nowymi zapachami i zakodowanie ich jako znanymi i niezagrażającymi, w efekcie akceptowalnymi. Unikniemy dzięki temu oznaczania za pomocą moczu, każdej nowej rzeczy, która będzie się kojarzyć z nowym ludzkim członkiem rodziny.

Innym ważnym zmysłem jest słuch, który jest tak czuły, że kot jest w stanie rozpoznać szelest przebiegającej myszy w trawie. Porównajmy sobie teraz te natężania dźwięku z głosem płaczącego dziecka. Kot może takie dźwięki interpretować jako zagrożenie w związku z czym, jego zachowanie może się zmienić od grożącego po agresywne. Aby uniknąć tych sytuacji można nagrać takie odgłosy i odtwarzać je w obecności kota, by mógł się do nich przyzwyczajać.

Przeczytaj tutaj: jak poradzić sobie z mało socjalizowanym kotem, gdy pojawi się dziecko

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

panleukopenia

Panleukopenia, czyli co warto wiedzieć

przygotowanie kota na przyjęcie dziecka

Właściwe przygotowanie kota mało socjalizowanego na przyjęcie dziecka