Jak utrzymać kuwetę w czystości?

 

Niewłaściwe utrzymanie czystości kuwety jest często przyczyną, dla którego kot załatwi się poza nią. Koty nienawidzą brudnych kuwet i w takich sytuacjach szukają sobie zamienników, np. kosza z czystym praniem. Zmysł węchu kota jest czternaście razy silniejszy niż Twój, więc kuweta, która dla ciebie pachnie w miarę czysto, dla kota może być nie do zniesienia.

Ogólna zasada jest taka, że ​​gospodarstwo domowe powinno zapewnić jedną kuwetę dla każdego kota oraz jedną dodatkową. O ile koty będą to tolerować, umieszczenie kuwet obok siebie sprawi, że sprzątanie będzie wygodniejsze.

Wybór kuwety i żwirku jest osobistym wyborem, ale zasada „jeden rozmiar dla wszystkich” rzadko ma zastosowanie. Najważniejsze jest, aby obserwować w tym względzie koty. Jeśli nie będą zadowolone z kuwet i akcesoriów, dadzą ci znać. Jeśli Twój kot nie toleruje zakrytej kuwety, umieść ją w takim miejscu, które da mu trochę prywatności. Upewnij się, że kuweta jest wystarczająco duża, aby Twój kot mógł się w niej swobodnie poruszać.

Kuweta powinna być umieszczona z dala od hałaśliwych urządzeń i gwarantować łatwą drogę ucieczki. Uwięzienie w kuwecie przestraszy kota i może doprowadzić do tego, że następnym razem będzie ją omijał.

Korzystanie z podkładów czy woreczków pod żwirek nie jest koniecznością, ale jest to wygodne przy usuwaniu żwirku, gdy trzeba opróżnić kuwetę i umyć pudełko.  Większość producentów żwirku dla kotów zaleca stosowanie warstwy o grubości ok. 3 cm. Jeśli twoje koty kopią jednak głęboko, lepiej jest użyć grubszej warstwy. Zacznij od 3 cm i eksperymentuj, aż znajdziesz idealną głębokość dla swojego kota.

Zbrylający się żwirek, to dobry wybór, zwykle preferowany także przez większość kotów. Po posprzątaniu kuwety, należy wyrównać żwirek, aby koty miały przyjemną, gładką powierzchnię do kopania. W przypadku zbrylania żwirku sprzątanie jest łatwe, ponieważ mocz zbija się w dość solidne kawałki, które można zebrać przesiewając czysty żwirek z powrotem do pudełka. Kupa zostaje pokryta żwirkiem, aby nie przykleiła się do łopatki.

Kuweta powinna być opróżniana co najmniej dwa razy dziennie, a jeśli zachodzi taka potrzeba, nawet częściej. Po jej posprzątaniu, należy uzupełnić żwirek. Używanie zbrylającego żwirku sprawi, że kuweta będzie zawsze wyglądać świeżo i czysto, ale raz w tygodniu należy oczyścić samo pudełko kuwety. Przy stosowaniu innego żwirku, mycie kuwety konieczne będzie nawet częściej.

Należy także pamiętać, że chociaż niektóre naturalne żwirki można spłukiwać w toalecie, nie można wrzucić do sedesu całej zawartości kuwety. Kocią toaletę myjemy bezzapachowym mydłem i gorącą wodą. Płuczemy, a następnie osuszamy ręcznikiem papierowym.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

12 najbardziej odpornych na choroby psich ras

Jak przeliczyć wiek kota na ludzkie lata?