Jak trzymać kota z dala od blatu?

Koty uwielbiają wskakiwać na blat. Wiele osób nie lubi tego ze względu na kwestie higieny, ale jest to niebezpieczne także ze względu na gotowanie czy przygotowywanie potraw w kuchni. Co zrobić, aby kot przestał wskakiwać na blat?

Kot lubi wskakiwać na półki i blaty, bo przebywanie na wysokości to instynktowne zachowanie, które pozwala mu kontrolować terytorium i daje poczucie bezpieczeństwa. Często także kot wskakuje na blat, by dostać się do jedzenia lub innych interesujących przedmiotów, popatrzeć przez okno, uciec przed dziećmi lub o prostu zwrócić na siebie uwagę.

W trakcie gotowania i przygotowywania posiłków przebywanie na blacie jest dla kota jednak niebezpieczne ze względu na wysokie temperatury, kontakt z ostrymi przyborami kuchennymi, ale także środkami czystości, roślinami czy kwiatami, które mogą być dla kota toksyczne. Wiadomo też, że koty lubią zrzucać różne przedmioty z blatów, a jeśli będą to przedmioty szklane, ostre kawałki stanowią zagrożenie dla domowników, innych zwierząt, a także samego autora tego pomysłu.

Jeśli chcesz wyeliminować lub ograniczyć przebywanie kota na blacie, przede wszystkim utrzymuj go w czystości i porządku. Jeśli na blacie nie ma nic ciekawego, kot nie będzie miał powodu, aby tam wejść. Żywność, brudne naczynia, kocie smakołyki, zabawki czy kwiaty – to wszystko dla Twojego mruczka kuszące przedmioty. Nie trzymaj także kocich przekąsek w szafkach nad blatem, bo gdy kot się zorientuje, będzie próbował sam je zdobyć.

Jeśli Twój kot wchodzi na blat, by popatrzeć sobie przez okno, znajdź mu inne, alternatywne miejsce, które stanowić będzie dla niego tego rodzaju punkt widokowy. Na pewien czas zasłaniaj kuchenne okno roletą, aby kot szukał sobie innego miejsca. Zwab go w nowy punkt obserwacyjny przysmakami i zabawkami. Nagradzaj go za każdym razem, gdy wybierze nowe miejsce.

Jeśli kot wskakuje na blat uciekając przed dziećmi lub np. psem, zadbaj o wysoki drapak lub kocie drzewko. Koty lubią siedzieć w wysokich miejscach, więc takie miejsce może okazać się dla nich atrakcyjniejsze niż blat.

Jeśli żaden z tych sposobów nie pomoże – pozostaje Ci szkolenie. Specjaliści zalecają szkolenie zwierzaków domowych metodą klikerową, gdzie dźwięki służą do wzmacniania pozytywnych zachowań. Polega to na tym, że wzmacniamy pożądane zachowanie klikając w momencie gdy zwierzę je prezentuje. Zawsze po kliknięciu nagradzamy go. Kliknięcie jest więc zapowiedzią nadchodzącej nagrody. To jednoznaczny, jasny sygnał – w wypadku klikera szybki i precyzyjny.  Aby stosować tę metodę należy mieć jednak dobrą podzielność uwagi i refleks. Musimy kliknąć w odpowiednim momencie i wydać smakołyk.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Jak myć zęby szczeniąt?

Dlaczego pies tak dużo ziewa?