Jak rozpoznać, że twój pies domaga się uczuć?

Oczywiście, że każdy właściciel bardzo kocha swojego czworonoga. Pytanie brzmi: czy twój pies to wie? To niezwykle ważne. Okazywanie psom uczuć jest ważną częścią budowania więzi między psem i jego właścicielem. Bez względu na wiek wszystkie psy potrzebują czułości i interakcji emocjonalnej. Niektóre psy pragną uścisków, drapania oraz mnóstwa komunikacji. Inne są bardziej niezależne i przyjmą to, co im dajesz – niekoniecznie potrzebując całej twojej uwagi.

Przytulanie psa niekoniecznie wiąże się z potrzebą miłości psa – choć my ludzie najczęściej właśnie tak to odczytujemy. Dla psa jest to bardziej gwarancja, że przywódca stada (właściciel) nadal akceptuje je jako część stada.

Ważne, aby zrozumieć różnicę między uczuciem a uwagą. Uczucie możesz okazywać swojemu psu poprzez pieszczoty, całowanie, głaskanie lub przytulanie. Uwaga ma więcej wspólnego z postrzeganiem kogoś jako ważnego. Sposoby poświęcania psu uwagi obejmują zabawę, spacery, karmienie, trening lub rozmowę z nim. Aby wasza relacja była naprawdę udana, potrzebujesz i uczuć, i uwagi.

Niektóre rasy psów działają bardziej niezależnie od innych, bardziej przypominając swoich wilczych przodków. Na przykład labradory częściej niż owczarki niemieckie spoglądają na właściciela podczas rozwiązywania zagadek. Czechosłowackie wilczaki jeszcze rzadziej spoglądają na właściciela, co wskazuje na bliższe pokrewieństwo z ich przodkami – wilkami.

Są psy, które mają nienasyconą potrzebę ciągłego drapania po brzuchu i przytulania, podczas gdy inne są zadowolone po kilku „pogłaskaniach”. Podobnie jak ludzie, różne psy mają różną potrzebę dawkowania uczucia i z pewnością dadzą ci znać, jeśli czują się zaniedbane. Jak to robią?

1. Gryzienie przedmiotów – kiedy pies gryzie twoje buty, pomyśl czy coś nie skłania go do takiego zachowania. Szczenięta mogą gryźć różne przedmioty z powodu ząbkowania i należy im wtedy proponować odpowiednie zabawki. Ale gryzienie może być również spowodowane nudą lub niepokojem. W takim przypadku pies może potrzebować dodatkowego czasu na zabawę. Jeśli problemem jest jednak niepokój, sam czas na zabawę niekoniecznie pomoże.

2. Szczekanie – psy szczekają z różnych powodów. Mogą ostrzegać cię o niebezpieczeństwie, witać osobę lub innego psa, ścigać wiewiórkę lub innego gryzonia, odczuwać niepokój lub po prostu błagać o twoją uwagę. Jeśli szczekanie psa jest skierowane na inne zwierzęta lub ludzi poza domem, jest to prawdopodobnie spowodowane instynktem terytorialnym. Ale jeśli szczekanie jest skierowane do ciebie lub innego członka rodziny, istnieje duża szansa, że ​​pies próbuje ci coś powiedzieć. Poświęcanie uwagi szczekającemu psu niekoniecznie oznacza, że ​​zachęcasz go do szczekania. Jeśli pies jest znudzony i potrzebuje dodatkowego czasu na zabawę, podarowanie mu tego może radykalnie zmniejszyć ilość szczekania w poszukiwaniu uwagi.

3. Zaczepianie cię – to sposób, w jaki twój pies domaga się uwagi lub inicjuje zabawę. Potraktuj to jak przyjazne klepnięcie w ramię ze strony przyjaciela. Chociaż najczęściej rzeczywiście takie zaczepki oznaczają, że pies chce uwagi i uczucia, może to być także oznaka niepokoju lub szukania u ciebie pocieszenia. Jak to odróżnić? Psy na ogół uczą się metodą prób i błędów, więc jeśli twój szczeniak nauczył się, że zwracasz na niego uwagę, kiedy trąca cię łapą, będzie to nadal robić, ponieważ dało mu to, czego chciał. Zwróć także uwagę na język ciała swojego pupila. Psy komunikują się całym ciałem, co należy wziąć pod uwagę przy określaniu ich nastroju. Nieśmiały lub niespokojny pies będzie miał schowany ogon, uszy ułożone do tyłu i sztywne ciało. Może również dyszeć, ślinić się, unikać kontaktu wzrokowego, chodzić i oddalać się od wszelkich bodźców, które na niego wpływają. Zrelaksowany pies ma rozluźnione, skierowane do przodu uszy, spokojny i zrelaksowany ogon oraz spokojną postawę ciała. Tak czy inaczej, okazywanie psu czułości w tym momencie może pomóc. Albo spełnisz jego potrzebę przytulania się, albo podarujesz mu poczucie bezpieczeństwa.

4. Jęczenie – to jeden z wielu sposobów komunikacji głosowej psów. Psy najczęściej jęczą, kiedy szukają uwagi, kiedy są podekscytowane, niespokojne lub kiedy próbują cię zadowolić. Rasy bardziej wokalne (na przykład teriery lub rasy zabawkowe) są bardziej podatne na skomlenie, ale każdy pies może nauczyć się robić to w celu zwrócenia uwagi, jeśli odnosi to zamierzony skutek. Ale niekoniecznie powinieneś poddawać się w tej chwili żądaniom swojego psa, ponieważ może to wzmocnić to zachowanie. Zamiast tego poczekaj na przerwę, aby pochwalić psa za to, że jest cichy, a potem poświęć mu uwagę i poczęstuj go smakołykami. Z czasem pies nauczy się, że spokojne siedzenie daje więcej korzyści niż marudzenie.

5. Gryzienie – może być bardzo niepokojącym zachowaniem. Agresywne psy będą warczeć lub szczekać, a także potencjalnie pokazywać zęby i mieć bardzo napiętą postawę. Delikatnie chwytanie zębami podczas zabawy to zupełnie inna rzecz, może być urocze i oznacza, że pies dobrze się z tobą bawi.

6. Trącanie nosem lub głową – to nic innego jak prośba o uwagę. Twój pupil może w ten sposób domagać się pieszczot, spaceru, jedzenia lub zabawy. Krótko mówiąc, oto tłumaczenie: „Cześć! Pamiętasz mnie? Zwróć na mnie uwagę!”

7. Przewracanie się na grzbiet – może to oznaczać, że twój przyjaciel daje ci łatwy dostęp do swojego brzucha, aby go po nim podrapać. Może to być również oznaka poddania się. Aby określić przyczynę takiego zachowania, najlepiej przyjrzeć się osobowości psa i sytuacji, która spowodowała, że ​​zaczął to robić.

8. Wycie – jest jedną z wielu form komunikacji głosowej psów. Psy wyją, aby zaznaczyć swoją obecność, zwrócić na siebie uwagę i nawiązać kontakt z innymi. Niektóre psy wyją również w odpowiedzi na wysokie dźwięki, takie jak śpiew, syreny lub instrumenty muzyczne.

Pamiętaj, że budując relację ze swoim pupilem, ty i twój pies potrzebujecie także trochę czasu oddzielnie. W końcu to nieobecność sprawia, że ​​serce staje się bardziej czułe. Ponadto granice mogą pomóc psu zrozumieć, czego się od niego oczekuje. Zbyt dużo uczucia może również prowadzić do tego, ze dajesz pozytywne sygnały w niewłaściwym czasie, wspierając złe zachowania, które mogą prowadzić do problemów behawioralnych, jak lęk separacyjny, wołanie o uwagę lub niszczenie przedmiotów w domu, aby zwrócić na siebie uwagę.

Ale dopóki robisz to rozsądnie, okazuj swojemu psu miłość! W końcu kochany pies to szczęśliwy pies. I bądź pewien, że twoje uczucie zostanie odwzajemnione. Wykazano bowiem, że interakcja ze zwierzętami zmniejsza niepokój u ludzi, obniża tętno i zwiększa wydzielanie endorfin w mózgu. Więc zabawa z psem jest nie tylko przyjemna, ale i zdrowa.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Czy psy widzą duchy?

Obalamy mity dotyczące kocich zachowań