Jak przygotować naszego Pupila na wiosnę

jak przygotować pupila na wiosnę

Zbliża się wiosna, a dookoła nas roślinność budzi się do życia. Z pewnością zarówno nam jak i naszym kochanym Pupilom towarzyszy większa energia do działania. O tym, jakie zmiany możemy zauważyć u swoich psów wiosną i jak zabezpieczać je przed pasożytami opowiedziała nam Pani Katarzyna Paluszkiewicz, lekarz weterynarii.

Czy psy wymagają szczególnego przygotowania na wiosnę? Jak wygląda kwestia pielęgnacji i żywienia? Jakie zatem zmiany możemy zauważyć u swoich psów?

Wiosna to czas, gdy w związku z piękną pogodą zabieramy nasze psiaki w nowe miejsca, żeby pospacerować i nacieszyć się słońcem. Chyba najbardziej zauważalna dla właściciela jest zmiana okrywy włosowej u swojego psa. Jest to zupełnie naturalne zjawisko. Co możemy w tej sytuacji robić, żeby troszeczkę przyspieszyć ten proces? Możemy codzienne wyczesywać psa miękkimi szczotkami (takimi, które nie podrażnią skóry), które będą delikatnie usuwać podszerstek. Warto też suplementować dietę preparatami zawierającymi cynk, witaminy z grupy B (głównie biotynę), witaminę A, E oraz kwasy omega 3 i 6; będą one prawidłowo wspierać skórę oraz sierść. Wraz ze zmianą długości dnia świetlnego, układ rozrodczy budzi się ze snu zimowego. Suczki dostają cieczkę, a psy w związku z tym włączają „tryb wędrowniczka” w poszukiwaniu miłości. Tu warto zastanowić się nad sterylizacją i kastracją. Jestem ogromną zwolenniczką tych zabiegów.

Jakie są zalety sterylizacji u suczek?

W 100 % znika nam ryzyko niechcianych ciąż oraz schorzenia zwanego ropomaciczem. Ropomacicze to stan zagrożenia życia dla suczki i zazwyczaj kończy się zabiegiem chirurgicznym. Sterylizując suczkę w młodym wieku zmniejszamy także ryzyko wystąpienia nowotworu listwy mlecznej. Poza tym pamiętajmy o jednym, że sterylizując suczkę dbamy też o jej komfortową starość. Warto również kastrować psy, aby uniknąć pogryzień, ucieczek i niekontrolowanego rozmnażania zwierząt. Ze strony medycznej chronimy psa przed przerostem prostaty i zapaleniem prostaty. O innych zaletach kastracji i sterylizacji warto porozmawiać ze swoim lekarzem weterynarii.

O czymś jeszcze powinniśmy pamiętać?

Zapewnijmy naszemu psu odpowiednią ilość ruchu. Szczupły pies w dobrej formie, to zdrowy pies i mniej obciążone stawy. Pamiętajmy o tym, żeby na spacer wziąć butelkę wody i miskę dla psa. Ważne też jest, żeby sprawdzić książeczkę zdrowia naszego psa, czy ma niezbędne szczepienia. Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest szczepieniem obowiązkowym, urzędowym i należy szczepić psa co roku. Szczepienia dodatkowe, to szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym. Nie to są obowiązkowe szczepienia, ale każdy odpowiedzialny lekarz weterynarii będzie namawiał właścicieli psiaków na te szczepienia, ponieważ bezpośredni kontakt z innymi psami i z ich wydzielinami i wydalinami może doprowadzić do zakażenia.

Przeczytaj tutaj: jak radzić sobie z pchłami

Co myślisz?

Napisane przez PUPIL Instytut

Powołana przez firmę PUPIL Foods Sp. z o.o. niezależna jednostka badawcza, która angażuje do współpracy naukowców różnych specjalności: lekarzy weterynarii, behawiorystów, biologów, dietetyków i specjalistów w dziedzinie żywienia zwierząt. Instytut stale współpracuje z czołowymi ośrodkami naukowymi, m.in. z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu i SGGW w Warszawie.

urazy u psów sportowych

Urazy mięśni, ścięgien i stawów u psów sportowych [wideo]

wiosenna walka z pchłami

Wiosenna walka z pchłami, jak sobie z nimi radzić?