Właściwe przygotowanie kota mało socjalizowanego na przyjęcie dziecka

przygotowanie kota na przyjęcie dziecka

Kiedy pojawiamy się po raz pierwszy z noworodkiem w domu ważne jest, żeby przywitać się z kotem, pobawić się z nim chwilę, dać mu czas na powąchanie wózka, obwąchanie dziecka.

Ważne jest, by ta procedura odbywała się w spokoju i bez pośpiechu. Niedozwolone są próby przyspieszenia procesu poznawczego, typu eksponowanie kota dziecku face to face, bo może to wywołać reakcje agresywne łącznie z podrapaniem czy pogryzieniem.

W przypadku kotów słabo socjalizowanych, możemy stosować na kilka dni przed przyjazdem z noworodkiem ze szpitala feromony w sprayu, obróżki uspokajające, czy bezpośrednio włączane do gniazdka elektrycznego urządzenia wydzielające feromony. Jest również wiele suplementów diety, które wykazują działanie wyciszające i zwiększające tolerancje kotów na czynniki środowiskowe.

Ważne jest też poświęcenie czasu na zabawę, czy interakcję z kotem

Często zdarza się, że obciążeniu nowymi obowiązkami rodzicielskimi tylko przeganiamy kota z miejsca na miejsce i jakość wzajemnych stosunków ulega pogorszeniu. Bardzo często wywołuje to u kotów frustracje, które mogą się objawić zachowaniami interpretowanymi przez nas jako złośliwe (typu posikiwanie, drapanie, atakowanie).

Warto jest wzbogacić legowisko kota, np. poprzez postawienie drapaka, żeby umożliwić kotu obserwację tego, co dzieje się za oknem, zakup różnych zabawek interaktywnych, dzięki którym koty mogą bawić się same.

Nie zapominajmy też o krótkich chwilach sam na sam z kotkiem, z głaskaniem, przekomarzaniem, rzucaniem szeleszczącego papierka. Zdecydowanie ułatwi to łagodne wejście nowego członka rodziny i przyzwyczajanie się dotychczasowych mieszkańców domu do nowej sytuacji.

Artykuł powstał we współpracy z Panią Agnieszką Janeczek, lekarzem weterynarii i specjalistą zaburzeń zachowań zwierząt towarzyszących.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

karmienie kociąt z butelki

Jak właściwie przygotować kota na przyjęcie dziecka

żywienie kotów sterylizowanych

Żywienie kotów sterylizowanych