Jak przetrwać zimę?

Przed nami najzimniejsze miesiące  roku. Warto pamiętać, że to trudny czas także dla naszych zwierząt. Podobnie jak właściciele, psy, koty i inne zwierzęta futerkowe mogą odczuwać zimno i potrzebować naszego wsparcia.

W miesiącach zimowych zwierzęta domowe zwykle stają się mniej aktywne i mogą potrzebować dodatkowego wsparcia dla swojego zdrowia. Wielu właścicieli traktuje swoje zwierzęta domowe jak rodzinę, należy więc zadbać, aby i one mogły cieszyć się dobrym zdrowiem.

Chłodniejsza pogoda może sprawiać, że sztywność stawów u zwierząt domowych jest bardziej widoczna. Twój pies może wydawać się wolniejszy podczas spacerów lub sztywny po wstaniu ze snu. Opieka nad stawami twojego zwierzaka w chłodniejsze dni pomoże ci zachować jego ogólne zdrowie i jakość życia.

Niektórzy właściciele zwierząt domowych często przekarmiają swoje psy zimą, jednak ponieważ w tym okresie są one mniej aktywne, dodatkowe jedzenie lub przysmaki nie są potrzebne i mogą prowadzić do niepożądanego przyrostu masy ciała. A to również dodatkowo obciąża stawy.

Jak opiekować się swoim zwierzakiem zimą?

  1. Upewnij się, że zwierzę ma wygodne, ciepłe legowisko z dala od przeciągów. W przypadku starszych i mniejszych psów zapewnij im dodatkowy koc, aby utrzymać posłanie w cieple i zapewnić dodatkową wyściółkę dla stawów.
  2. Przenieś legowisko swojego zwierzaka z podłogi wyłożonej kafelkami na dywan.
  3. Nie rezygnuj z aktywności – wyprowadzanie psa na spacer pomoże utrzymać ruchliwość stawów i zapobiegnie przybieraniu na wadze.
  4. Sierść pomaga psom utrzymać ciepło, gdy robi się chłodniej, szczególnie w przypadku starszych lub mniejszych psów o krótkich włosach. W tym okresie nie skracaj im sierści zbyt drastycznie.
  5. Po każdym zimowym spacerze osusz psa i sprawdź, czy w futrze i łapach nie ma kamieni, lodu lub stwardniałego błota i śniegu.
  6. W chłodniejsze miesiące zabierz zwierzęta domowe przebywające na zewnątrz do ciepłego pomieszczenia. Pozostawiony na zewnątrz pies może zachorować.
  7. Zwierzęta przyciąga słodki smak płynu do chłodnicy – trzymaj go jedna z dala od zwierzaków, bo może być trujący dla kotów i psów. Jeśli używasz go do samochodu, natychmiast usuń rozlany płyn.
  8. Sól i chemikalia stosowane do topienia lodu na ścieżkach i podjazdach mogą być trujące dla kota lub psa. Twoje zwierzę może przynieść je na łapach, gdy jest na zewnątrz, co może go drażnić i powodować zlizywanie go z sierści. Po każdym spacerze wyczyść więc łapy swojego czworonoga.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Co pozycja spania mówi o charakterze Twojego psa?

Spacer z psem dobry na wszystko!