Jak przetrwać ze zwierzakiem okres pandemii koronawirusa?

Jak przetrwać ze zwierzakiem okres pandemii koronawirusa?

Jak potwierdzają badania, psy i koty nie zarażają koronawirusem, ale w czasie tego trudnego czasu musimy również o nie zadbać. Wciąż mówi się o tym, jakie my ludzie powinniśmy zachować środki ostrożności, a co z naszymi domowymi pupilami?

Dobra wiadomość jest taka, że nie ma powodu, aby sądzić, że zwierzęta domowe mogą zachorować w wyniku koronawirusa. Oznacza to również, że poddanie ich kwarantannie jest niepotrzebnym środkiem. Nie stosujemy dla zwierząt również masek medycznych. Używanie ich nawet do robienia zdjęć, jest marnotrawstwem i potencjalnie niebezpieczną praktyką, w świetle niedoborów w szpitalach, gdzie naprawdę ich potrzeba.

Nadal należy jednak zachować środki ostrożności i jeśli wystąpią u Ciebie objawy koronawirusa, lepiej trzymać się z dala od swojego zwierzaka. Niepewne jest bowiem, czy zwierzęta domowe mogą przenosić wirusa na sierści w taki sam sposób, w jaki wirus mógłby przeżyć na innych powierzchniach. Wciąż poznajemy wirusa i nową chorobę, którą on wywołuje, więc ostrożności nigdy za wiele. Należy więc pamiętać o myciu rąk przed i po kontakcie ze zwierzętami, aby uchronić jego i siebie przed ewentualnym zakażeniem.

Jeśli zachorujesz, zaleca się ograniczenie kontaktu ze zwierzętami domowymi. Chociaż obecnie nie ma dowodów na to, że COVID-19 wpływa na zwierzęta, nie wiadomo, co zostanie ustalone w toku dalszych badań nad tym nieznanym patogenem. Nie oznacza to jednak, że chory nie może nakarmić psa lub kota, ale powinien ograniczyć pieszczoty, przytulanie lub całowanie, czyli zachować „dystans społeczny” na wszelki wypadek .

Dobrze jest zadbać o zapas jedzenia i smakołyków dla swojego pupila na około dwa tygodnie. Zachowanie prawidłowej diety czworonoga jest niezbędne dla utrzymania go w dobrym zdrowiu.

Niezależnie od tego, czy pracujesz w domu czy przechodzisz kwarantannę jest wiele sposobów, aby zapewnić swoim zwierzakom dawkę aktywności. Masz kota, który uwielbia bawić się w pudłach? Pozwól mu buszować po pustych pudełkach, które zostały Ci po zakupach przez internet. Możesz także zrobić mu domowe puzzle na jedzenie – wrzuć jedzenie do pudełka, do którego nie włoży głowy i pozwól mu wymyślić sposób, jak się dostać do jedzenia. Zajmie go to z pewnością na jakiś czas. W internecie znajdziesz sporo zabawek dla kotów, które zajmą go i sprawią, że twój kot nie utnie sobie drzemki na klawiaturze utrudniając ci pracę. Co z psami? Jeśli twój pies jest głodomorem, możesz np. ukryć smakołyki dla psa w całym domu i pozwolić mu ich szukać.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Demencja u kotów

Jak pomóc psu z alergią?