Jak prawidłowo żywić psa wiosną i latem

jak prawidłowo żywić psa wiosną i latem

Pierwszy dzień wiosny już dawno za nami a wkrótce przywitamy lato! Jak zatem zadbać o swojego pupila w sezonie wiosenno-letnim? Czy zmiana dotychczasowego żywienia wraz z nastaniem nowej pory roku jest potrzebna? Z pewnością trzeba pamiętać o kilku niezmiennych zasadach

Jeżeli pies na co dzień jest karmiony karmą komercyjną suchą i mokrą to masz pewność, że dostarczasz swojemu Pupilowi odpowiednio zbilansowany posiłek. Nie zabraknie w nim właściwych proporcji białka, tłuszczu i węglowodanów potrzebnych do zdrowego rozwoju. Często popełnianym błędem przez właścicieli psów jest dodatkowa suplementacja karmy komercyjnej  witaminami i minerałami z innych źródeł. Dodatkowe preparaty witaminowo – mineralne dodawane przez nas na własną rękę mogą przynieść odwrotny efekt. Szczególnie niebezpieczne są składniki, które mają możliwość kumulacji w organizmie, np. witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A i D. Karma sucha wymaga dłuższego czasu trawienia i jest bardziej sycąca niż karma mokra. Pamiętajmy więc, że karmiąc wyłącznie produktem wilgotnym należy go podać w odpowiednio dużej ilości w stosunku do zapotrzebowania psa na składniki odżywcze.

     

W codzienny jadłospis wprowadziłeś swojemu Pupilowi dietę domową? Świetnie! Pamiętaj, że aby dieta domowa, była idealnym pożywieniem dla Pupila, powinna być odpowiednio zbilansowana. Co to oznacza? Dieta musi zawierać wszystkie składniki odżywcze w odpowiedniej ilości do zapotrzebowania psa. I w odróżnieniu do diety komercyjnej zawsze należy ją zbilansować dodając odpowiednią ilość suplementów witaminowo-mineralnych.

Zmiana pory roku nie jest równoznaczna ze zmianą pożywienia i ulubionej karmy twojego Pupila. Układając plan żywienia dla psa zawsze uwzględniajmy odpowiednią ilość składników odżywczych. Nie zapominajmy, że karma powinna być bardzo dobrej jakości i przede wszystkim musi psu smakować. Ważne, aby twój psiak miał stały dostęp do świeżej wody. Podczas spaceru w ciepłe dni warto mieć ze sobą przygotowaną butelkę wody, a nawet miskę dla Pupila.

Artykuł powstał we współpracy z naszym ekspertem dr n. wet. Agnieszką Kurosad, wykładowcą „Dietetyki weterynaryjnej” na UPWr.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

wiosenna walka z pchłami

Wiosenna walka z pchłami, jak sobie z nimi radzić?

jak poradzić sobie z żywiołowym psem

Jak poradzić sobie z żywiołowym psem