Jak pomóc psu z alergią?

 

Swędzenie, drapanie i gryzienie są oznakami problemów skórnych u psów. Najczęstszą ich przyczyną są alergie. Na szczęście istnieje kilka sposobów radzenia sobie ze świądem i alergiami u psów. Możesz zrobić pewne rzeczy w domu, aby zapobiec lub złagodzić świąd przed wystąpieniem wtórnej infekcji. W innych przypadkach będziesz musiał skonsultować się z lekarzem weterynarii. Brak reakcji na problemy alergiczne u psa może prowadzić do kolejnych problemów, jak wypadanie włosów i infekcje skóry. Oto najlepsze sposoby radzenia sobie z alergiami u psów.

  1. Współpracuj z lekarzem weterynarii

Skontaktuj się lekarzem swojego psa przy pierwszym objawie swędzenia. W niektórych przypadkach można on zalecić lek przeciwhistaminowy bez recepty. Natychmiast skontaktuj się z weterynarzem, jeśli świąd Twojego psa będzie się utrzymywał, dojdzie do wypadania włosów lub skóra będzie podrażniona, zaczerwieniona, łuszcząca się lub w inny sposób odbiegać będzie od normalnego stanu. Jeśli lekarz weterynarii uważa, że ​​ przyczyną problemu skórnego jest alergia, w przypadkach łagodnych do umiarkowanych, Twój pies może być leczony lekami przeciwświądowi w celu złagodzenia objawów. Pamiętaj, aby stosować się do zaleceń – podawaj wskazane leki, postępuj zgodnie ze wskazówkami i wróć na wizytę kontrolną.

  1. Zapobiegaj pchłom

Zapobieganie pchłom dotyczy wszystkich psów i powinno być prowadzone przez cały rok. Jest to szczególnie ważne dla psów z alergiami, które mogą silnie reagować na ukąszenie zalewie kilku pcheł. Ukąszenia pcheł mogą również zaostrzać inne alergie, które wpływają na skórę Twojego psa.

  1. Regularnie kąp swojego psa

Psy z problemami skórnymi czasami trzeba kąpać raz lub dwa razy w tygodniu delikatnym szamponem bez mydła, przeznaczonym dla psów. Twój lekarz weterynarii może również przepisać szampon leczniczy na poważniejsze problemy skórne. Podczas kąpieli nie zapomnij sprawdzić i oczyścić uszu, ponieważ często występują tam wtórne infekcje. Jeśli podejrzewasz, że powodem reakcji alergicznych są czynniki zewnętrzne, np. trawy, po powrocie do domu postaraj się wyczyścić sierść i skórę swojego pupila.

  1. Wybierz odpowiednią karmę

Karm swojego psa wysokiej jakości pożywieniem ze zdrowych składników. Dla każdego psa może to oznaczać co innego. Niektóre psy preferują dietę bezglutenową lub naturalną. Podobnie jak u ludzi, jakość spożywanych składników może wpływać na ogólny stan zdrowia. W przypadku podejrzenia alergii pokarmowej lekarz weterynarii może zalecić zmianę diety. Kurczak i wołowina są częstymi alergenami pokarmowymi dla psów.

  1. Wybierz odpowiednie posłanie

Zastanów się nad zakupem piankowego legowiska dla psa, ponieważ są one mniej podatne na powszechne alergeny, takie jak roztocza. Wymieniaj legowisko co roku, niezależnie od materiału, z którego jest wykonane. W przypadku alergii środowiskowych należy czyścić lub prać posłanie psa co tydzień detergentem bez zapachu i barwników.

  1. Wykonaj testy alergiczne

Jeśli problemy skórne Twojego psa wydają się poważne, a zwierzę nie reaguje na leczenie, lekarz weterynarii będzie chciał ustalić, na co pies jest naprawdę uczulony. W tym celu konieczne może być wykonanie testów alergicznych. Na podstawie wyników testu przygotowywane są specjalne leki. Chociaż tego rodzaju testy alergiczne i leczenie może wydawać się kosztowne, w dłuższej perspektywie będzie ono kosztować mniej niż lata leczenia wtórnych infekcji (nie wspominając o stresie, który przeżywa Twój pies). Poproś lekarza weterynarii o więcej informacji na temat testów alergicznych i tego, czy jest to wskazane dla Twojego psa.

Jedną z najważniejszych rzeczy do zapamiętania jest jednak to, że dla alergicznego psa nie ma magicznego lekarstwa. Zapobieganie alergii jest procesem ciągłym, który najprawdopodobniej będzie trwał przez całe jego życie. Wtórne infekcje skóry, oczu i uszu mogą pojawiać się i wymagać leczenia pomimo wszelkich starań z Twojej strony. Nie trać serca i zapału. Angażuj się w opiekę nad swoim psem, ściśle współpracuj z lekarzem weterynarii i rozwiązuj pojawiające się problemy, a Twój pies z pewnością to doceni.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Jak przetrwać ze zwierzakiem okres pandemii koronawirusa?

Obrzęk pyska u psów