Jak pomóc psu przetrwać upały?

jak pomoc psu przetrwac upaly

Gorący upał, palące słońce i długi język naszego pupila – to częsty widok w ostatnich dniach. Gdy robi się cieplej, twoja odpowiedzialność za psa wzrasta. Zwierzę samo nie potrafi ocenić co jest dla niego bezpieczne, a wręcz instynktownie chce ono przebywać za zewnątrz. Tymczasem w okresie wzmożonych upałów należy ograniczyć czas przebywania na zewnątrz i aktywność czworonoga.

1. Przede wszystkim nigdy pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa w samochodzie, nawet jeśli stoi on w cieniu. Jeśli twój pies wcześniej miał problemy z długim przebywaniem na słońcu lub bierze jakieś leki, przed spacerami w słońcu dobrze jest skonsultować się z lekarzem weterynarii.

2. Bez względu na to jak bardzo pies domaga się spaceru i zabawy na świeżym powietrzu, w upalne dni należy ją ograniczyć do minimum. Jeśli masz psa rasy, która potrzebuje dużo ruchu, zaplanuj tę aktywność na wczesny poranek i późny wieczór, gdy temperatura jest niższa.

3. Upewnij się, że twój pies zawsze ma w misce chłodną wodę do picia. Jeśli wychodzisz na zewnątrz, zabieraj ze sobą wszędzie przenośną, składaną miskę na wodę dla psa, aby w każdej chwili móc go napoić. W gorące dni pies odwadnia się bardzo szybko. Jeśli bardzo długo przebywasz ze swoim psem na zewnątrz, weź dodatkową butelkę wody, aby nie tylko napoić go, ale też zapewnić chłodną kąpiel. Wodę lej przede wszystkim na szyję i klatkę piersiową – to pomoże mu się schłodzić.

4. Jeśli spędzasz czas z psem na zewnątrz, zadbaj o cień. Pamiętaj, że gorący, rozgrzany chodnik może spowodować u psa bolesne oparzenia łap. Jeśli tam, gdzie przebywasz (np. na plaży) nie ma cienia, weź parasol lub namiot dla psa. Jeśli spędzacie czas w parku, usiądźcie w cieniu drzewa.

5. Ostrzyżenie może uchronić psa przed upałem i przegrzaniem, ale za wyjątkiem ras, które wymagają tego regularnie, lepiej skonsultować się z weterynarzem. W przypadku niektórych psów ostrzyżenie może zaszkodzić i wywołać np. dotkliwe oparzenia słoneczne skóry.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

czarne koty przynoszą pecha

Czy czarne koty przynoszą pecha?

wegetariańska karma dla kotów

Czy wegańska karma jest dobra dla kotów?