Jak podróżować z psem?

jak podróżować z psem

Psy są wspaniałymi kompanami podróży. Jeśli jednak planujesz zabrać swojego pupila na przygodę życia, musisz się dobrze do tego przygotować.

1. Zastanów się jak twój pies znosi podróże

Przypomnij sobie, jak twój pies zachowuje się w samochodzie. Jeśli jest niespokojny i kręci się nerwowo, zanim wyjedziesz w dłuższą podróż, musisz go przyzwyczaić do samochodu. Jeśli wcześniej twój pies jeździł samochodem wyłącznie do weterynarza, może sobie kojarzyć podróż niezbyt przyjemnie.
Oswajanie zacznij od krótkich wycieczek do miejsc, które twój pies polubi – do parku lub sklepu zoologicznego – i po każdej podróży nagradzaj go smakołykiem. Chwal swojego psa i dawaj mu smakołyki także w tracie różnych etapów podróży. Stopniowo wydłużaj czas jazdy, budując u psa pozytywne skojarzenia.
Podobnie jak ludzie, niektóre zwierzaki mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną. W takiej sytuacji należy ograniczyć psu jedzenie przed podróżą, w porozumieniu z weterynarzem dać mu odpowiednie leki i pozwolić mu siedzieć z przodu. Jeśli choroba lokomocyjna jest dla twojego psa bardzo dokuczliwa, być może musisz zrezygnować z podróży z psem dla jego dobra.

2. Spakuj psu dokumenty i „zachipuj” go

Podróżując z psem musisz mieć przy sobie dokumenty identyfikujące go oraz poświadczające jego stan zdrowia, w tym aktualne szczepienia. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, sprawdź jakie są wytyczne dotyczące szczepień dla psów w kraju do którego się wybierasz. Sprawdź też, czy nie ma jakichś dodatkowych wymagań dotyczących rasy twojego pupila – w niektórych miejscach wybrane rasy psów są zakazane.
Jeśli twój pies nie lubi być dotykany przez obcych, co czasem jest nieuniknione w podróży, zabierz ze sobą również kaganiec. Załóż także psu dobrze dopasowaną obrożę z informacjami kontaktowymi do Ciebie. Możesz również „zachipować” psa, bo wiele schronisk i lekarzy weterynarii ma urządzenia, które pozwolą w ten sposób zidentyfikować zwierzę.

3. Zapakuj niezbędne rzeczy

Jeśli podróżujesz z psem nie zapomnij także o psiej apteczce, w której powinny znaleźć się leki przeciwhistaminowe, opatrunki czy maść do psich łap. Jeśli wyjeżdżasz w obszary zalesione pamiętaj, aby zabezpieczyć pupila przed kleszczami. Zabierz też ulubione zabawki twojego psa oraz koc, aby nie wybrudził ci siedzenia w samochodzie zabłoconymi łapami w przypadku niepogody.

4. Nie zapomnij o jedzeniu

Zaopatrz swojego czworonoga w jedzenie na całą podróż. Jeśli twój pies ma ulubioną markę karmy lepiej zabrać ją ze sobą, niż potem rozpaczliwie szukać po sklepach. Pamiętaj także o zasadach przechowywania żywności. Jeśli jedzenie twojego psa musi być schłodzone, weź lodówkę turystyczną. No i oczywiście nie zapomnij o misce i wodzie – w sklepach możesz zaopatrzyć się w specjalną, składaną miskę turystyczną.

5. Zabezpiecz psa w podróży

Bez względu na to czy twój pies podróżuje w klatce czy bez niej, podczas podróży musi być odpowiednio zabezpieczony, by w razie wypadku nie stał się zagrożeniem dla siebie i ciebie. Jeśli pies nie podróżuje w klatce bo źle to znosi, zainwestuj w specjalne pasy bezpieczeństwa dla psa.

6. Zaplanuj częste przerwy

Bez względu na to, jak długa jest twoja podróż, zaplanuj przerwy co 2-3 godziny na spacer i toaletę dla twojego psa. Wybieraj do tego raczej przydrożne parkingi, żeby pies miał możliwość przejścia się i rozprostowania kości. To także pozwoli mu się odstresować.

7. Zorganizuj psu opiekę na dzień przed wyjazdem

W przeddzień wyjazdu zorganizuj swojemu psu bardzo aktywny dzień, aby go trochę zmęczyć. Odwróci to jego uwagę od stresujących przygotowań do podróży, a ty możesz wówczas spokojnie się spakować. Aktywnie spędzony dzień pozwoli także psu nazajutrz lepiej znieść trudy podróży.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

koty są bardzo wybredne

Wybredny koci konsument

13 rzeczy których nienawidzi Twój kot

13 rzeczy, których nienawidzi Twój kot!