Jak pielęgnować koty bez włosów?

 

Jak pielęgnować kota bez włosów?

Bezwłose koty są popularne od dziesięcioleci. Częściowo jest to związane z ich przyjaznym, towarzyskim, prawie „psim” zachowaniem. Jednak bez względu na to, jaką rasę bezwłosych kotów wybierzesz, są rzeczy, które powinieneś wiedzieć o ich pielęgnacji, zanim zdecydujesz się na takiego kota. Życie bez futra wymaga bowiem więcej uwagi, niż mogłoby się wydawać.

Podobnie jak u ludzi, skóra kotów wytwarza łój, którego bezwłosy kot nie jest w stanie wytrzeć ze skóry, tak jak dzieje się to w przypadku  posiadających włosy. W rezultacie Twój bezwłosy kot będzie gromadził tłustą warstwę na swojej skórze. Aby ją oczyścić, bezwłose koty potrzebują cotygodniowych kąpieli z ciepłą wodą i hipoalergicznym szamponem dla zwierząt, wolnym od barwników i perfum. Podczas kąpieli ważne jest, aby upewnić się, że cały szampon został dokładnie spłukany, ponieważ wszelkie pozostałości szamponu pozostawione na skórze przez dłuższy czas mogą powodować podrażnienie.

Równie ważne jest dokładne osuszenie zwierzęcia po kąpieli, aby nie przemarzł. Proste, delikatne okrycie ręcznikiem powinno załatwić sprawę. Jeśli nie kąpiesz takiego kota regularnie, może on dostać trądziku i zaskórników, tak jak człowiek. Jeśli Twój kot ma pęknięcie na skórze, możesz oczyścić ten obszar ciepłą wodą i łagodnym mydłem antybakteryjnym. Jeśli to nie pomoże, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii.

W przypadku futrzastych kotów, ich sierść pozwala nie tylko usuwać naturalne oleje ze skóry, ale również brud i zanieczyszczenia w uszach. Uszy bezwłosego kota mogą dość szybko się zabrudzić. Regularne czyszczenie ucha (można to zrobić podczas kąpieli) pomaga zapobiegać infekcjom. Aby oczyścić uszy kota, będziesz potrzebować środka do czyszczenia uszu i wacików.

W przypadku każdego kota regularne przycinanie paznokci może zapobiec wczepianiu się kota w koce i dywany, a także zapobiegać bolesnemu wrastaniu paznokci. W przypadku bezwłosych kotów obcinanie paznokci jest jeszcze ważniejsze. Bez futra jako bariery ochronnej bezwłosy kot z długimi pazurami może przypadkowo zadrapać się powodując otwarte rany oraz je zainfekować. Jeśli masz trudności z obcinaniem paznokci swojemu kotu, możesz zabrać go do lekarza weterynarii i poprosić o pomoc.

Jesienią i zimą upewnij się, że Twój kot ma dostęp do wygodnego, ciepłego posłania. Można zaopatrzyć się w podgrzewane legowiska dla kotów (które również świetnie nadają się dla starszych kotów z artretycznymi dolegliwościami), jednak wtedy nie można kota pozostawiać bez nadzoru. Możesz także ubrać bezwłosego kota w ubranie. Ze względu na predyspozycje do przetłuszczania skóry, ubrania kota będą jednak wymagać częstego, regularnego prania.

Futro izoluje nie tylko przed zimnem. Pomaga również regulować temperaturę ciała kota w cieplejsze dni. W miesiącach wiosennych i letnich upewnij się, że Twój bezwłosy kot ma miejsce, w którym może się ochłodzić, zarówno za pomocą klimatyzacji, wentylatorów, jak i specjalnych mat chłodzących. Dodatkowo, zakładając, że Twój kot nie ma ograniczeń dietetycznych, schłodzone puree z jego ulubionego przysmaku stanowi odświeżającą letnią ucztę.

Bezwłose koty to wspaniałe zwierzęta, wymagają jednak dodatkowego wysiłku w pielęgnacji. Z pewnością się to jednak opłaci, bo są wyjątkowo przyjazne i przytulne.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Jak czyścic uszy psa w domu?

Dlaczego mój pies chrapie?