Jak odchudzać naszych czworonożnych Pupili

jak odchudzić pupila

Zbyt duża waga zazwyczaj oznacza krótkie życie, ta zasada dotyczy nie tylko ludzi – nawet połowa Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły…, ale i ich domowych zwierząt.

W przypadku naszych Pupili liczby też alarmują. Szacuje się, że ponad 40 procent kotów cierpi na nadwagę, a co ósmy jest otyły. Z psami jest niewiele lepiej: prawie 30 procent żyje z nadwagą, a co dziesiąty zmaga się z otyłością. Kiedy zwierzaki mają nadwagę, a kiedy trzeba przyjąć do wiadomości, że są otyłe? Waga zwiększona o 10 procent względem normy oznacza nadwagę, a o 20-30 procent to otyłość. Co to oznacza? Krótsze i gorsze życie… Otyłość jest uznawana przez lekarzy za przewlekły stan zapalny w organizmie. To prowadzi do chorób, np. cukrzycy, chorób serca, kłopotów z drogami moczowymi i ze skórą itd. Ale przecież można coś z tym zrobić. Co? Podpowiemy krótko i konkretnie… Z czego trzeba zrezygnować
Pierwszy krok to dokładne przejrzenie nawyków żywieniowych – naszych i zwierzaków. To często jest ze sobą powiązane. No bo otyły człowiek, który ze sportów uznaje tylko oglądanie pucharu świata w skokach narciarskich w telewizji, nie będzie wychodził na długie spacery ze swoim grubym psem. I tak obaj rosną…Z kilku rzeczy trzeba szybko zrezygnować:

Przekąski między posiłkami. Nikt ich nie bierze poważnie, ale przecież to zwykle bomby kaloryczne: orzeszki, ciasteczka, paluszki, chipsy (mają co prawda w nazwie „-psy”, ale na pewno zdrowe dla psiaków nie są).

     

Resztki z ludzkiego stołu, które tuczą nasze zwierzaki i im po prostu szkodzą: smażone mięsa, ziemniaki z sosem, kluski itd. To nie jest dobra karma dla kotów i psów! Olej dodawany do posiłków Pupila – może jest smaczniej, ale też „grubiej”. Od razu z niego zrezygnujcie. Karmy kiepskiej jakości. Te, które zawierają „do 4 procent białka zwierzęcego” tylko zaszkodzą psu i kotu. Ale są tańsze, więc zaoszczędzicie? Nic bardziej mylnego – zła karma oznacza częstsze wizyty u weterynarza, czyli też wydatki. Poza tym lepsze karmy mają odpowiednio zbilansowany skład pod względem minerałów i witamin. Zdrowiej więc i taniej jest kupić porządną.

Przeczytaj tutaj: jak poprawnie zacząć odchudzanie Pupila

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

wrażliwe psie łapy

Wrażliwe psie łapy i zabójcza dla nich sól

czy suczka powinna mieć szczenięta

Czy suczka, choć raz powinna mieć szczenięta? Przegrana walka ze stereotypem