Jak nauczyć psa podstawowych poleceń?

Przyjęcie nowego zwierzaka do rodziny jest ekscytujące, ale oznacza również dużą odpowiedzialność. Bez względu na to, która rasa okaże się najlepsza dla Twojej rodziny, każdego psa trzeba odpowiednio wyszkolić.

Naucz swojego psa podstawowych komend i posłuszeństwa. Chociaż uczenie zwierzaka, zwłaszcza jeśli jest szczeniakiem, podstawowych poleceń, jak siad, zostań, chodź, usiądź i chodź, może wydawać się trudne, w rzeczywistości wcale takie nie jest. Psy naprawdę chcą się uczyć i chętnie biorą udział w szkoleniu. Poza tym większość psów wie, że posłuszeństwo zadowoli ich właścicieli, a każdy pies chce uszczęśliwić swojego ukochanego właściciela.

W zależności od rasy, możesz zacząć uczyć szczeniaka podstawowych poleceń już w wieku 3-4 miesięcy. Nie ma limitu wieku, w którym pies zaczyna się uczyć, ale im wcześniej zaczniesz, tym lepiej pójdzie Wam obojgu. Mamy dla Ciebie trzy proste wskazówki, które pomogą Wam w nauce posłuszeństwa.

1. Bądź konsekwentny – jednym z najczęstszych błędów jest to, że każdy w rodzinie używa innego polecenia na tę samą czynność. To dla psa bardzo zagmatwane i sprawia mu trudności w nauczeniu się, czego od niego oczekujesz.  Zanim więc zaczniesz trenować, zapoznaj się z komendami, których będziesz używać dla każdego polecenia, i upewnij się, że wszyscy w domu trzymają się tych samych poleceń.

2. Poznaj swojego psiaka – po pomyślnym wykonaniu polecenia przez szczeniaka ważne jest, aby je nagrodzić. Musisz to jednak zrobić w taki sposób, aby spodobało się to Twojemu czworonogowi. Są psy, które motywują się jedzeniem i przysmak to dla nich najlepsza nagroda. Ale są i takie, które zamiast smakołyka wolą dostać zabawkę lub po prostu pobawić się z Tobą. Musisz więc poznać swojego psiaka, dowiedzieć się, co sprawia mu największą przyjemność i motywuje go do działania, a potem nagradzać go właśnie w ten sposób.

3. Krótko a częściej – ludzie często spędzają zbyt dużo czasu na treningu swojego psa. Tymczasem lepiej robić krótkie, ale częste sesje, aby pies się nie znudził. I zawsze zakończ pochwałą. Jeśli np. siad jest tym poleceniem, które najlepiej wychodzi Twojemu psu, zawsze kończ trening w ten sposób i pochwal swojego pupila, aby nie zniechęcił się do dalszych treningów.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

10 wskazówek jak biegać z psem

Jak często myć kocie miski?