Jak myć zęby szczeniąt?

Pielęgnacja szczeniąt to także mycie zębów szczeniaka. Zanim psy osiągną wiek trzech lat, 80 procent z nich cierpi na jakąś chorobę zębów. Dzieje się tak, bo psy nie myją zębów i raczej przełykają, a nie żują pokarm. Pomyśl tylko, jak wyglądałyby Twoje zęby za trzy lata, gdybyś nigdy ich nie mył! Ponieważ dorosłe psy często sprzeciwiają się szczotkowaniu zębów, najlepiej naukę czyszczenia zębów zacząć, gdy są jeszcze małe i będę traktować ją jako zabawę.

Rutynowe czyszczenie zębów jest dostępne u większości lekarzy weterynarii, czasem konieczne jest leczenie fluorem lub antybiotyki, szczególnie jeśli wyrywa się zęby. Ale najlepszym sposobem zapobiegania chorobom zębów w miarę dorastania szczeniaka jest profilaktyka. Oto wskazówki, co robić, aby zęby Twojego szczeniaka były czyste i zdrowe.

Chrupanie suchego jedzenia zmniejsza problemy dentystyczne o około 10 procent w porównaniu do konserw w puszkach, które przywierają do zębów. Jeśli karmisz swojego szczeniaka obiema rodzajami karmy, zachęcaj go do rozgryzania suchej karmy po mokrej przystawce.

Wiele psów lubi surowe warzywa lub owoce, a żucie tych pokarmów może pomóc w czyszczeniu zębów. Zaoferuj swojemu szczeniakowi marchewkę lub plasterki jabłka – to zdrowe przekąski dobre dla jego zębów. Specjalne „diety dentystyczne” i smakołyki dostępne w sklepach lub wydawane przez lekarza weterynarii mogą pomóc szczególnie rasom psów, które wydają się bardziej podatne na problemy dentystyczne, takie jak Yorkshire Terrier.

Szeroka gama komercyjnych przekąsek dentystycznych (skóra, liny, smakołyki) dostępnych dla psów może również zapobiegać nieprzyjemnemu oddechowi z psiego pyska. Niektóre są nasycone specjalnymi enzymami, które zabijają bakterie i pomagają zapobiegać powstawaniu płytki nazębnej. Zapytaj również swojego lekarza weterynarii o produkty do płukania zębów.

Większość dentystów weterynaryjnych nie zaleca kości krowich, kopyt wieprzowych i innych twardych przedmiotów do żucia, które mogą złamać zęby szczeniaka. Zaoferuj swojemu psu zatwierdzone przez lekarzy weterynarii „zabawki dentystyczne”, które zawierają szorstką powierzchnię przeznaczoną do szorowania zębów.

Najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowia zębów jest mycie zębów szczeniaka. Jak to zrobić? W ciągu kilku tygodni przyzwyczajaj swojego szczeniaka do wkładania czegoś do buzi, smarując palec np. bulionem z kurczaka.

Pozwól swojemu psu spróbować psiej pasty do zębów. Specjalna pasta do zębów o smaku mięsa jest dostępna w sklepach zoologicznych lub u lekarza weterynarii i zachęca szczenięta do szerokiego otwarcia pyszczka. Nigdy nie używaj ludzkiej pasty do zębów. Szczenięta nie mogą pluć, więc połykają pianę, a fluor może być niebezpieczny i uszkadzać narządy wewnętrzne szczeniaka.

Gdy szczeniak przyzwyczai się do manipulacji w pysku i polubi pastę do zębów, spróbuj otworzyć usta szczeniaka ulubioną zabawką. Zachęć go do gryzienia przedmiotu i owiń dłoń wokół pyska, aby przytrzymać go w miejscu. To da ci dostęp do jego otwartych ust. Poćwicz robienie tego kilka razy i chwal go, podając pastę do zębów przed wprowadzeniem szczoteczki do zębów.

Specjalne szczoteczki do zębów dla zwierząt domowych są mniejsze i zaprojektowane tak, aby lepiej pasowały do ​​pyska psa. Dobrze działa również miękka szczoteczka do zębów dla dzieci. Niektóre szczenięta lepiej zaakceptują Twój palec. Dostępne są także szczoteczki do szczotkowania zębów zwierząt nakładane na palec. Możesz także owinąć wilgotną szmatkę wokół palca i użyć jej do szorowania zewnętrznych zębów. Nie musisz się martwić, że nie dostaniesz się zbyt głęboko, bo języki szczeniąt czyszczą wewnętrzną powierzchnię zębów.

Zaleca się szczotkowanie zębów dwa do trzech razy w tygodniu. Zawsze wychwalaj swojego czworonoga i okaż mu trochę uczucia, aby mycie zębów kojarzyło mu się z przyjemnym doświadczeniem.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Dlaczego szczeniaki gryzą Twoje nogi?

Jak trzymać kota z dala od blatu?