Jak długo kot może wytrzymać bez jedzenia?

Nasi koci przyjaciele są dla właścicieli jak rodzina. Po długim dniu wpatrywania się w ekran komputera niewiele jest rzeczy bardziej satysfakcjonujących niż zapadnięcie się w kanapie i zabawa z kotem. Każdy koci „rodzic” robi wszystko, aby zapewnić swoim kotom dobrą opiekę. Dotyczy to także prawidłowego karmienia. Dziś więc kilka wskazówek, które pomogą ci udoskonalić tę dziedzinę życia twojego kota.

Podobnie jak w przypadku ludzi, prawie niemożliwe jest, aby koty objadały się przez cały dzień i nie miały nadwagi. Aby zapobiec niezdrowemu przybieraniu na wadze, najlepiej jest karmić kota rano i wieczorem. Zaleca ćwierć filiżanki mokrej karmy i nie więcej niż jedną filiżankę suchej karmy dziennie.

Koty są mięsożercami. Dodanie do posiłku mokrej karmy daje im dodatkowy zastrzyk białka, którego nie znajdziesz w suchej karmie. Oczywiście konkretne zalecenia żywieniowe różnią się w zależności od wielkości kota i jego sytuacji medycznej, więc jeśli masz pytania w tym zakresie, warto skonsultować się także ze swoim lekarzem weterynarii.

Jeśli Twój kot, któremu do tej pory apetyt dopisywał, nagle obwąchuje jedzenie i odchodzi, może mieć to wiele przyczyn – od łagodnego rozstroju żołądka po problemy stomatologiczne.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego twój kot nie chce jeść, zastanawiając się czy to jednorazowy kaprys czy poważniejszy problem, uważnie obserwuj swojego zwierzaka. Jeśli sytuacja przedłuża się ponad 24 godziny, zamiast w szaleństwie poszukiwać odpowiedzi w Internecie, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Brak apetytu może być też związany ze zmianą w życiu kota. Nasze futrzaki zazwyczaj radzą sobie najlepiej, gdy mogą pozostać w domu pod nieobecność właściciela. Jeśli planujesz wakacje, zostaw kota w domu i poproś kogoś, by doglądał go codziennie lub w najgorszym razie raz na dwa dni.

Jeśli wyjeżdżasz, zostaw kotu filiżankę suchej karmy na każdy dzień, plus jeszcze jedną lub dwie filiżanki na wszelki wypadek, a także kilka misek z wodą i jedną kuwetę więcej niż liczba kotów, które masz w domu.

Jeśli Twój kot jest nowy w Twoim domu lub nie podróżowałeś od czasu jego adopcji, najlepiej wykonaj próbę przed wyjazdem. To pozwoli ci zweryfikować, że kot nie zje całego jedzenia zanim jeszcze opuścisz posesję. Jeśli okaże się, że Twój kot od razu zjada wszystko, co stoi przed nim, będziesz musiał zakupić automatyczny karmnik, który będzie mu dozował posiłki wg zaprogramowanego czasu.

I jeszcze jedna ważna wskazówka – zawsze miej oko na swojego kota, zanim wyjdziesz. Ostatnią rzeczą, której byś chciał, jest przypadkowe zamknięcie zwierzaka w pokoju bez dostępu do jedzenia, wody i kuwety.

Jak długo koty mogą wytrzymać bez jedzenia?. Teoretycznie mogą przeżyć tydzień lub dwa, o ile mają wodę. Ale wiąże się to z ogromnymi cierpieniami dla twojego czworonożnego przyjaciela. Nie wspominając już o tym, że przypadkowe zamknięcie z dala od jedzenia i kuwety dla ciebie będzie oznaczało kilka nieprzyjemnych niespodzianek, gdy wrócisz do domu.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

7 błędów, które popełnia wielu właścicieli psów

Dlaczego psy przenoszą jedzenie, by je zjeść?