Jak czyścic uszy psa w domu?

Jak czyścić uszy psa w domu?

Oprócz kąpieli, szczotkowania i obcinania paznokci regularne czyszczenie uszu psa jest ważną częścią podstawowej pielęgnacji pupila.  Ze względu na budowę psich uszu może być mu trudno utrzymać czystość bez Twojej pomocy. Sprawdzaj więc często uszy swojego psiaka, szczególnie jeśli poczujesz dziwny zapach lub Twój pies często potrząsa głową. Łatwo to zrobić za pomocą kilku gazików i delikatnego środka do czyszczenia uszu – a Twojemu psu prawdopodobnie nawet się to spodoba.

Anatomia ucha psa utrudnia wydostanie się na zewnątrz wszystkiego, co uwięzione jest głęboko w środku. Bezpośrednio wewnątrz klapy ucha – która jest częścią ucha, którą widzisz – pionowy kanał ucha przesuwa się w dół głowy. Następnie obraca się do wewnątrz, stając się kanałem poziomym. Kanał kończy się na błonie bębenkowej, która prowadzi do ucha środkowego i ucha wewnętrznego. Jeśli te delikatne obszary zostaną uszkodzone, może to wpłynąć na słuch psa. Ze względu na zakręty kanału słuchowego, jeśli woda lub brud zostaną uwięzione w środku, trudno jest im naturalnie się wydostać. A to może powodować swędzenie i infekcje.

Nie można jednak uszu psa czyścić profilaktycznie, bo nadmierne czyszczenie może również prowadzić do infekcji i podrażnień. Aby stwierdzić, czy uszy Twojego psa wymagają czyszczenia, musisz je obejrzeć. Czyste, zdrowe uszy są różowe i nie wydzielają zapachu. Nie mają w swoich szczelinach żadnych brązowych bruzd. Brudne uszy mają charakterystyczny drożdżowy zapach i mogą zawierać zanieczyszczenia. Czyść uszy psa tylko wtedy, gdy zauważysz, że są brudne.

Ważne, jest by kontrolować uszy psa regularnie, aby nie doprowadzić ich do bardzo złego stanu, bo wtedy czyszczenie będzie trudne i niekomfortowe dla psa. Jeśli masz rasę z długimi wiszącymi uszami – jak cocker spaniel lub basset – musisz liczyć się z tym, że uszy trzeba czyścić częściej, bo są one bardziej podatne na infekcje.

Po sprawdzeniu uszu psa możesz zauważyć, że w klapach znajdują się brązowe lub czarne drobinki. Jest tego kilka możliwych przyczyn. Jedną z nich jest nadmierna ilość woskowiny, która może gromadzić się w fałdach ucha. Jeśli nie zostanie usunięta, w niektórych przypadkach może prowadzić do infekcji.

Jeśli wydzielina jest ciemnobrązowa i towarzyszy jej stęchły zapach, możliwe, że Twój pies ma infekcję ucha. Są one często spowodowane gromadzeniem się wilgoci w uszach i są typowe dla psów z opadającymi uszami oraz tych, które spędzają dużo czasu w wodzie. Infekcje ucha zewnętrznego mogą również być wywołane przez alergie. To również przyczyna żółtej lub brązowo-czerwonej woskowej wydzieliny. Jeśli podejrzewasz u swojego psa infekcję, nie zwlekaj i udaj się do lekarza weterynarii.

Jeśli wydzielina z ucha wygląda jak fusy od kawy, pies może mieć roztocza ucha. Są to małe owady, które żywią się woskiem i olejkami w uszach Twojego psa. Wywołują one swędzenie, a ciągłe drapanie może uszkodzić uszy psa, prowadząc do skaleczeń i infekcji. Również w tym wypadku niezbędna jest pomoc lekarza weterynarii, który wdroży odpowiednie leczenie.

Aby oczyścić uszy, potrzebujesz od lekarza weterynarii roztworu do czyszczenia uszu. Nie używaj wody utlenionej, bo może podrażniać wrażliwą tkankę i uszkadzać ucho. Środki do czyszczenia uszu zatwierdzone przez weterynarzy są przeznaczone specjalnie dla uszu i są dla nich bezpieczne.

Będziesz także potrzebować wacików lub gazy, ręcznika i przekąsek. Większość lekarzy weterynarii zaleca, aby nie używać wacików bawełnianych, ponieważ ich kawałki mogą dostać się w głąb ucha, uszkadzając jego delikatne struktury.

Usiądź na podłodze. Niech Twój pies usiądzie przed Tobą, tak aby jego tył znajdował się między Twoimi nogami. Jeśli pies jest bardzo duży, pozwól mu usiąść tak, aby jego pupa znajdowała się w rogu pokoju, a sam przykucnij lub stań obok niego. Upewnij się, że jest zrelaksowany i w razie potrzeby daj mu przekąskę.

Podnieś jedno ucho psa, a drugą ręką trzymaj środek do czyszczenia uszu. Wyciśnij dużą ilość środka czyszczącego do kanału słuchowego nieco powyżej otworu. Nie wkładaj końcówki butelki bezpośrednio do kanału słuchowego. Trzymając klapkę ucha do góry, delikatnie masuj podstawę ucha przez około 30 sekund. Podczas takiego masażu płyn rozbija zanieczyszczenia wewnątrz ucha. Możesz usłyszeć przy tym różne dźwięki.

Po tej czynności pozwól psu potrząsać głową. W tym momencie możesz przykryć go ręcznikiem, aby nie zachlapał wszystkiego wokół. (Właśnie dlatego najlepiej jest czyścić psie uszy w łazience – jeśli to możliwe.) Ponownie unieś klapkę ucha i użyj wacika lub gazy, aby delikatnie przetrzeć klapkę i górną część kanału słuchowego. Nagrodź swojego czworonoga smakołykiem, a następnie powtórz czynność z drugim uchem.

Jeśli zauważysz, że Twój pies odczuwa ból podczas czyszczenia uszu, przerwij to i skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Podczas mycia uszu psa możesz zauważyć, że sprawia mu przyjemność masaż uszu. Niektóre psy zamykają przy tym oczy, jęczą i drgają. Dzieje się tak dlatego, że uszy psa są wypełnione zakończeniami nerwowymi. Kiedy je pocierasz, uwalniają się endorfiny, które uspokajają go i sprawiają, że czuje się dobrze.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Dlaczego koty lubią wchodzić wysoko?

Jak pielęgnować koty bez włosów?