Jak czyścic uszy psa w domu?

Zarówno dla psa, jak i kota, słuch jest drugim w kolejności, zaraz po węchu najważniejszym zmysłem. Zwierzęta te, choć nie dysponują tak dobrym wzrokiem jak sokół czy chociażby człowiek, potrafią wychwycić dźwięki o niedostępnych dla nas częstotliwościach. Właśnie dlatego każdy właściciel powinien przykładać olbrzymią wagę do higieny uszu swoich Pupili.

Pielęgnacja zwierząt domowych jest niezwykle istotna. Wpływa nie tylko na ich codzienny komfort życia, ale również zachowanie zdrowia i odpowiedniej kondycji fizycznej.

Niestety, podczas wizyt kontrolnych u lekarza weterynarii często okazuje się, że opiekunowie zapominają o higienie uszu swoich Pupili. A obok regularnych kąpieli, wyczesywania sierści czy przycinania pazurków, jest ona równie ważna dla zwierzęcia.

Jak więc czyścić uszy psa i kota w warunkach domowych, aby było to dla nich bezpieczne i bezstresowe?

Czyszczenie uszu u dużych i małych ras

Niektóre rasy psów i kotów oczekują częstszej pielęgnacji uszu. Nie oznacza to, że do utrzymania ich w czystości niezbędna jest Ci specjalistyczna wiedza weterynaryjna (choć ta nigdy nie zaszkodzi). Na początku skup się na absolutnych podstawach.

Ucho Twojego czworonożnego przyjaciela jest głębokie — wydzieliny z jego najdalszych części nie wydostaną się samodzielnie na zewnątrz. Umięśniona klapa, którą widzisz, jest dopiero pierwszym, nie najważniejszym elementem całego narządu.

Pod nią zaczyna się kanał, nazywany też przewodem słuchowym. Długi i praktycznie pionowy, dopiero w głębszych warstwach zakręca ku czaszce. Tam przechodzi w błonę bębenkową.

Za błoną znajdują się ucho środkowe i wewnętrzne: kluczowe dla zmysłu słuchu, ale także zachowania równowagi.

Dotarcie do nich jest bardzo trudne. Nie obawiaj się, że podczas pielęgnacji wyrządzisz Pupilowi krzywdę.

Postępuj przy tym ostrożnie i delikatnie, a na pewno wszystko pójdzie w jak najlepszym porządku.

Zarówno psie, jak i kocie uszy są zbliżonej budowy —  i to niezależnie od rasy Twojego Pupila! Wyjątek stanowi małżowina uszna: u niektórych ras oklapła, u innych — sztywna, lecz nie ma to większego wpływu na cały zabieg.

Dlaczego? Wystarczy, że takie oklapłe uszko podczas czyszczenia przytrzymasz wolną ręką. Ewentualnie wywiń je na drugą stronę, pod warunkiem, że zwierzęciu to nie przeszkadza.

Kiedy nabierzesz doświadczenia z czyszczeniem uszu, poradzisz sobie z każdym pieszczochem.

Dlaczego należy dbać o uszy Pupila?

Woskowina zalegająca w uszach zwierząt przytępia ich słuch, ale także negatywnie wpływa na ogólne samopoczucie. Podrażnia skórę i wydziela nieprzyjemne zapachy.

Jeśli widzisz, że Twój Pupil potrząsa główką lub poczujesz normalnie niespotykaną u niego woń, jest to najwyższy czas na czyszczenie uszu.

To jednak skrajny przypadek, do którego lepiej nie doprowadzać. Systematyczna higiena zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych chorób, ale też poprawia ogólny komfort zwierzęcia.

A jak często czyścić uszy kota i psa?

Kiedy jest taka potrzeba…

Zdrowe i czyste ucho jest różowej barwy, pozbawione charakterystycznych ciemnych bruzd z brudu.

Wiele zależy od rasy zwierzaka.

Lekarze weterynarii wskazują, że częściej powinno się poddawać zabiegom pielęgnacyjnym rasy zwisłouche. Jeśli Twój Pupil narażony jest na choroby związane ze zmysłem słuchu, np. genetycznie albo zmagał się z nimi w przeszłości, również poddawaj regularnej kontroli jego uszka.

Rasy o sztywnych, sterczących uszach nie potrzebują tak intensywnej opieki. Paradoksalnie może się ona okazać równie zgubna co całkowite zaniechanie czyszczenia!

Powód jest prosty — w takich uszach woskowina i inne wydzieliny zbierają się znacznie wolniej. Nadmierne czyszczenie tylko pobudzi ich przyrost i co gorsze, może uszkodzić delikatną skórę.

Mając jakiekolwiek wątpliwości, jak często dbać o uszy kota lub psa, zasięgnij porady lekarza weterynarii.

Najczęstsze choroby uszu

Koty i psy ze zwisającymi uszami są bardziej podatne na choroby narządu słuchu. Lecz również inne rasy miewają z nim problemy.

Na przykład owczarki niemieckie genetycznie narażone są na zapalenie ucha zewnętrznego, które też jest najpowszechniejszą chorobą uszu u psów. Koty chorują na nie rzadko.

Na szczęście stany zapalne wykryte na wczesnym etapie są dość proste do wyleczenia. Kluczowa jest niezwłoczna wizyta u lekarza weterynarii.

Zapalenie wywołują nadmierna wilgotność i słaba wentylacja ucha — powszechna u ras z oklapniętymi uszkami.

Ryzyko wystąpienia choroby zwiększa sierść zarastająca przewód słuchowy. Systematycznie kontroluj uszy psa i w razie potrzeby usuwaj nawarstwiające się włoski.

Na zapalenie ucha cierpią zwierzęta regularnie zażywające kąpieli w rzekach i jeziorach oraz żyjące w bliskiej ich okolicy (o wysokiej wilgotności powietrza).

Koty są stosunkowo odporne na tego typu zapalenia, lecz w zamian atakowane przez świerzbowca usznego.

Jest to pasożyt, który w skrajnych, nieleczonych przypadkach może zwierzę całkowicie ogłuszyć.

Z reguły pojawia się u młodych kociąt lub Pupilów wychodzących na zewnątrz. U dorosłych niewychodzących kotów występuje rzadko.

W psich uszach mogą się rozgościć inne żyjątka — roztocza. Te niewielkiego rozmiaru stworzonka żywią się wydzielinami usznymi, przy okazji wywołując podrażnienia skóry. Pies zaczyna się drapać i ranić, skąd już blisko do kolejnych infekcji i zakażeń.

Jak dbać o uszy psa?

Czyszczenie uszu psa należy rozpocząć od kontroli, czy w ogóle jest taka potrzeba.

Kiedy pojawią się wyraźne zabrudzenia (też w postaci drobinek kurzu) i nieprzyjemna woń, przystąp do działania.

Używaj tylko i wyłącznie specjalistycznych produktów przeznaczonych do pielęgnacji uszu. Szampony czy inne środki czystości dla człowieka mogą zwierzęciu zaszkodzić.

Ściśle stosuj się do instrukcji oraz zaleceń producenta.

Dany preparat — najczęściej płyn lub żel — wprowadź do ucha zwierzęcia. Płynnymi, delikatnymi ruchami staraj się go rozprowadzić po całym kanale słuchowym, masując małżowinę uszną.

Bardzo możliwe, że stanie się to ulubioną częścią dla czworonoga i z utęsknieniem będzie wyglądał kolejnego zabiegu!

Uszy zwierząt posiadają liczne zakończenia nerwowe. Masaż jest dla nich przyjemny, a w ciele wesoło krąży endorfina.

Po czasie wskazanym na ulotce pozwól psu na swobodę ruchów – sam usunie z ucha płyn, potrząsając głową. To jednak nie wystarczy. Wilgoć pozostała w środku jest  niewskazana.

Za pomocą wacika lub patyczka higienicznego osusz ucho, nie wkładając go zbyt głęboko. W ten sposób pozbędziesz się osiadłej wydzieliny, która wypłynęła z wnętrza kanału.

Czynność tę warto powtarzać za każdym razem, kiedy piesek wskoczy do wody lub po standardowych kąpielach.

Jak dbać o uszy kota?

U kociaków cały proces przebiega w zbliżony sposób.

Pamiętaj jednak, że to zwierzęta ceniące swoją niezależność — mogą nie chcieć współpracować.

Wykaż się dużym zrozumieniem i cierpliwością.

Staraj się zachęcić kota spokojnym głosem i pieszczotami. Nigdy nie stosuj wobec niego siły i agresji. W ten sposób może ucierpieć zwierzę, ale i Ty, narażając się na kontakt z ostrymi zębami i pazurkami.

A jeśli zwierzak się boi?

Nie każdy pies czy kot ze spokojem zareaguje na czyszczenie uszu.

Istnieje kilka sprawdzonych metod, które ułatwią Ci zadanie i jednocześnie pomogą złagodzić stres zwierzaka.

Zawsze możesz udać się do specjalisty — lekarza weterynarii lub groomera (który usunie nadmiar sierści znad przewodu słuchowego).

Dobrze jest przyzwyczajać Pupila do zabiegu już w pierwszych miesiącach życia. Podczas codziennych zabaw i pieszczot masuj jego uszka, co zrodzi przyjemne skojarzenia z tą formą higieny.

Nagradzaj każdy najdrobniejszy sukces; ze zrozumieniem podchodź do porażek. Daj czworonogowi czas.

Usiądź na podłodze. Zwierzę poczuje się bezpiecznie, kiedy pojawisz się na jego poziomie. Używaj łagodnego i spokojnego tonu, przydatne okażą się ulubione przysmaki — w ramach zachęty.

Zanim rozpoczniesz czyszczenie ucha, upewnij się, że psu lub kotu jest wygodnie i czuje się komfortowo. Ważne, żeby usiadł bezpośrednio przed Tobą — Ty także musisz mieć swobodę ruchów.

Podsumowanie

Utrzymanie higieny  jest bardzo istotnie i nie takie trudne.

Każda rasa ze zwisającymi uszkami i podatna na choroby narządu słuchu powinna być regularnie poddawana kontrolom, czy wewnątrz nie gromadzi się brud. Znajdując pierwsze jego oznaki, należy dokładnie wyczyścić ucho.

Nie podejmuj działania, kiedy nie ma takiej potrzeby — jest to równie niebezpieczne, co gromadząca się woskowina i zanieczyszczenia.

Przy każdorazowej wizycie u lekarza weterynarii zgłaszaj niepokojące objawy występujące u Pupila. Możliwe, że dzięki temu zapobiegniesz rozwojowi niebezpiecznych dla czworonoga chorób.

Nasze zwierzęta są pełnoprawnymi członkami rodziny. Dbanie zatem o zdrowie, dobre samopoczucie i higienę czworonogów, jest zupełnie naturalne dla kochającego opiekuna, a przecież tylko właśnie tacy są tu z nami…

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Dlaczego kot ciągle miauczy?

Co zrobić, gdy pies drży?