Jak często powinno się kąpać psa?

Jak często powinno się kąpać psa

Z pewnością psa nie kąpiemy tak często, jak sami zażywamy kąpieli. W takim razie kiedy to robić i jak, by oszczędzić psu stresu z tym związanego?

Psy, które spędzają czas nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ale także na zewnątrz, potrzebują kąpieli co dwa tygodnie. Jeśli żyją w czystym środowisku, może to być nawet rzadziej. Przyjmuje się, że psa należy kąpać przynajmniej raz na trzy miesiące.

Psy, które na co dzień przebywają na zewnątrz, nie potrzebują tak częstych kąpieli. Warto jednak zafundować takiemu psu kąpiel podczas cieplejszych miesięcy, aby przy okazji sprawdzić jego stan zdrowia. W trakcie kąpieli możemy dokładnie obejrzeć, czy pies nie ma żadnych guzów czy infekcji uszu.Warto pamiętać, że w przypadku psich kąpieli nadgorliwość nie jest dobra. Zbyt częste kąpiele usuwają naturalne oleje z sierści i skóry psa, co sprawia, że staje się ona sucha, matowa i zaczyna swędzieć. Jeśli więc zdarzy nam się, że musimy kąpać psa częściej niż co dwa tygodnie, należy zaopatrzyć się w specjalne szampony, które uzupełnią oleje zmyte z sierści i skóry psa.

Po kąpieli należy upewnić się, że dokładnie spłukaliśmy całe mydło. Jeśli pozostanie ono na skórze, może podrażnić ją, a nawet spowodować infekcje i zmiany skórne. Najlepiej spłukać psa letnią wodą z wykorzystaniem węża lub głowicy prysznicowej.

Koty nienawidzą wody, ale w większości psy też nie lubią wody i kąpieli. Aby uczynić kąpiel przyjemniejszą, korzystaj z pozytywnych nagród, takich jak smakołyki, drapanie ulubionych miejsc czworonoga i baw się ulubioną zabawką twojego pupila w czasie kąpieli.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

13 rzeczy których nienawidzi Twój kot

13 rzeczy, których nienawidzi Twój kot!

Dlaczego koty nienawidzą wody

Dlaczego (niektóre) koty nienawidzą wody?