Jak bezpiecznie obcinać psu pazury?

Jak bezpiecznie obcinać psu pazury?
28-03-2022

Podobnie jak ludzkie paznokcie, pazury psa stale rosną. W warunkach naturalnych, kiedy przodkowie tych zwierząt w większości przebywali na otwartym terenie, ścierały się samoczynnie, poprzez kontakt z twardym podłożem. Dzisiaj jednak wygląda to zupełnie inaczej – nasi Pupile chodzą po miękkich dywanach, panelach czy trawie. Jak więc obciąć psu pazury, żeby nie było to dla niego stresującym przeżyciem? Czy warto kierować się z tym do specjalisty?

Psie pazury wymagają regularnego skracania, z czego doskonale zdaje sobie sprawę każdy odpowiedzialny i oddany opiekun. Nie robiąc tego, zwierzę podczas chodzenia będzie czuło dyskomfort, a nawet ból.

Nic więc dziwnego, że tak często zadajemy sobie pytanie, jak obciąć psu pazury. Tymczasem, jak się okazuje, kwestia ta wcale nie musi nastręczać problemów – przeciwnie, może stać się okazją do zacieśnienia więzi z czworonogiem.

 

Spis treści:

  1. Zbyt długie pazury u psa
  2. Jak jest zbudowany psi pazur?
  3. Jak często obcinać pazury u psa?
  4. Narzędzia do obcinania pazurów i właściwa technika
  5. Jak obciąć pazury psa, który się boi? – przygotowania

 

Zbyt długie pazury u psa

 

Zdjęcie psich łapek opartych o ludzkie dłonie. Kolorowe pasy z obu boków zdjęcia i logo pupilkarma.

 

Pieska z przydługimi pazurami uważny obserwator rozpozna już na pierwszy rzut oka. Takie zwierzę łapy stawia ukośnie, krzywiąc całą postawę. Ponadto ciężar jego ciała rozkłada się w nienaturalny sposób, doprowadzając do zwyrodnień mięśni i stawów.

Pazury mogą również urażać opuszki, z czasem bowiem zakręcają się w ich stronę. Pies będzie wtedy wykonywał niepewne kroki i unikał zbytniego obciążania danej łapy. Dodatkowo pojawią się stany zapalne oraz zaropienia ranionych miejsc.

Żyjąc w warunkach domowych, psy nie mają możliwości samoczynnego ścierania pazurów, co okaże się niekomfortowe także dla nas. Podczas zabawy stworzenie może nieumyślnie udrapnąć, na co powinni zwrócić uwagę rodzice małych dzieci.

Aby obciąć pazury u psa, możemy udać się do specjalistów, czyli lekarza weterynarii bądź groomera (psiego fryzjera). Pamiętaj jednak, że każda chwila poświęcona na samodzielną pielęgnację Pupila, zacieśni Waszą więź.

Poza tym, wiele zwierząt nerwowo reaguje na tego typu wizyty. Zastanów się zatem, czy poradzisz sobie z tego typu pielęgnacją, bo nie jest to wcale takie trudne, a zaoszczędzisz psu stresu.

Żeby wszystko poszło po naszej myśli, należy odpowiednio się przygotować, między innymi poznając budowę pazurów (dzięki temu nie sprawimy psu jakiegokolwiek bólu)…

Jak jest zbudowany psi pazur?

 

Zdjęcie zbliżenia psich łapek od spodu z widocznymi pazurkami. Kolorowe pasy po bokach i logo pupilkarma.

 

Pazury psa wewnętrzną warstwę mają ukrwioną i unerwioną. Jeśli więc obetniemy je zbyt krótko, sprawimy zwierzęciu ból i spowodujemy krwawienie z ranki.

Na samym wierzchu psiego pazura znajduje się tak zwana płytka rogowa – jest ona twarda i chroni wnętrze. Od spodu przechodzi w podeszwę (o jaśniejszym kolorze).

Pod nią umiejscowione jest łożysko, a za nim macierz – unerwiona warstwa, której nie możemy naruszyć. U ras z jasnymi pazurkami (macierz jest widoczna).

Jednak jak obciąć czarne pazury?  Dobrym pomysłem jest podświetlenie łapy od spodu (mocnym światłem) – nawet u psów z najciemniejszymi pazurami macierz powinna się pokazać.

Zewnętrzne warstwy pazura nie są unerwione, czyli ich obcięcie nie będzie dla zwierzęcia bolesne.

Jak często obcinać pazury u psa?

 

Zdjęcie ukazuje niecałą postać obcinająca pazury małemu psu. Po bokach graficzne elementy i z prawej strony logo pupilkarma.

 

Psie pazury rosną nieustannie i dość szybko. Częstotliwość przycinania zależy tak naprawdę od sposobu życia i indywidualnych predyspozycji zwierzęcia.

Otóż, jeśli z Pupilem wychodzisz na długie spacery, poruszając się np. po chodnikach w mieście, pazury same będą się ścierać. Wystarczy, że raz na kilka tygodni je wyrównasz.

Z kolei, chodząc z psem do lasu, parku czy na łąki, pazury będą wymagały częstszego przycinania – co kilka dni.

Dlatego regularnie sprawdzaj ich długość, nawet przy okazji codziennej zabawy. Możesz też polegać na… swoim słuchu. Pies sam da znać, że ma za długie pazury, głośno nimi stukając o podłogę.

Nie doprowadzaj do takiej sytuacji. Pazur nie może mieć bezpośredniej styczności z podłożem, a chód psa musi być cichy i swobodny.

Nie odkładaj przycinania, zwłaszcza w szczenięcym wieku pieska. Im szybciej go do tego przyzwyczaisz, tym łatwiej poradzi sobie w dorosłym życiu.

Narzędzia do obcinania pazurów i właściwa technika

 

N abiałym tle zdjęcie głowy biało-czarnego psa i zbliżenie narzędzia do obcinania pazurów. Po bokach kolorowe pasy i logotyp pupilkarma.

 

Na dzisiejszym rynku znajduje się wiele narzędzi do obcinania psich pazurów. Mogą to być np. cążki, gilotyny czy specjalne szlifierki.

Wybierz narzędzie odpowiednie do rozmiaru psa – jego pazura, ale też jak najmniej stresujące dla psa i dla Ciebie. W końcu jak np. boisz się używać gilotyny, sięgnij po szlifierkę. Bo mimo że jest nieco głośniejsza, obsługuje się ją łatwo.

Szlifierki są też dobrą odpowiedzią na pytanie, jak obciąć pazury psu z długą sierścią. Otóż bardzo często posiadają one osłonki i zabezpieczenia przed długim włosiem. Pazur wkłada się w specjalny otwór, do którego nawet najdłuższa sierść się nie przedostanie.

Warto także zainwestować w lepszej jakości  sprzęt, np. cążki z czujnikiem – poinformują Cię, gdy zbliżysz się do żywej macierzy.

Jeśli zdarzy Ci się ją uszkodzić i obciąć zbyt głęboko, nie panikujmy, szybko zatamuj krew. Miej zawsze pod ręką specjalny do tego proszek, polecony przez lekarza weterynarii.

Jak więc obciąć psu pazury?

Po pierwsze: wygodnie. Zarówno pies, jak i Ty powinniście znajdować się w pozycji gwarantującej komfort ruchów i swobodę. Sporo zależy od charakteru czworonoga. Niektóre wolą się położyć, inne siedzieć czy stać. Postaraj się dostosować do psa.

Złap pierwszą łapkę – nie szarp, za to zachęcaj spokojnym tonem do współpracy. Jeśli chcemy obciąć pazury u psa z długą sierścią, odgarnijmy ją ku górze, aby nie przeszkadzała.

Macierz rośnie proporcjonalnie do całego pazura. Jeśli jest on znacząco przerośnięty, nie skracaj go bardzo mocno już przy pierwszym cięciu. Rozłóż to na kilka zabiegów, wykonywanych co kilka dni – wrażliwa warstwa zdąży się wtedy „wycofać”.

Zlokalizuj miejsce możliwie najbliżej macierzy (jaśniejszy punkt) i przytnij zaraz przy niej. Prawidłowe cięcie przeprowadzone jest pod kątem około 45º w stosunku do podłogi. Narzędzie do obcinania pazurów musi być ostre, żeby nie miażdżyło i nie pozostawiało postrzępionych fragmentów (mają one tendencję do zahaczania).

Kiedy pazur został już wystarczająco skrócony, warto dodatkowo usunąć górną i dolną płytkę rogową. Nada to naturalny wygląd i zapobiegnie ryzyku łamania się.

Wszystko wykonuj spokojne i jednocześnie pewnie oraz szybko. Każde zawahanie i nadmierna ostrożność wywołają u psa nerwowość.

Sygnałem, że pazury zostały odpowiednio skrócone, jest pojawienie się wyraźnego owalnego kształtu mniej więcej na ich środku. Podejmując dalsze cięcie, uszkodzisz naczynia krwionośne.

Jak obciąć pazury psa, który się boi? – przygotowania

 

Zbliżenie na rudą łapkę małego psa i kobiece dłonie z paznokciami pomalowanymi na fioletowo. Kobieta również fioletowymi nożyczkami obcina pazurki psu. Po bokach kolorowe pasy i logo pupilkarma.

Sporo psów boi się skracania pazurów, zwłaszcza te, które nie zostały do tego przyzwyczajone od młodego wieku. U takich czworonogów

musimy tym ostrożniej dobierać narzędzia do obcinania pazurów oraz podchodzić do całej procedury ze zdwojoną cierpliwością i miłością.

A jak obciąć pazury psu agresywnemu? Nawet jeśli Twój Pupil boi się, jest agresywny, ze spokojem i cierpliwie przyzwyczajaj go do zabiegu.

Lekarze weterynarii oraz psi behawioryści podpowiadają, że idealnym do tego momentem jest czas, kiedy pies jest zmęczony. Mogą to więc być wieczorne godziny lub powrót do domu po długim spacerze.

Nie przechodź jednak od razu do obcinania psu pazurów. Przyzwyczaj go do faktu, że chwytasz jego łapy i nie wiąże się z tym nic złego. 

Czasem dobre efekty przynosi metoda „na sucho” – udawanie obcinania (najpierw samymi palcami, później narzędziami). Poprzedź to pokazaniem cążek, gilotyny lub szlifierki: niech pies je obwącha i zapozna się z nimi.

Nagradzaj psa za postępy – głaszcząc go, czule przemawiając i dając mu łakocie.

Kiedy widzisz, że pies już się nie boi, możesz przejść do obcinania pazurów u psa. Działaj powoli i po każdym cięciu głaszcz zwierzaka, nieustannie do niego mówiąc.

Dzięki Twojemu zachowaniu osiągniesz sukces, a czworonóg nie będzie kojarzył obcinania z czymś nieprzyjemnym.

Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót