Co zrobić gdy pies ugryzie

co zrobić gdy pies ugryzie

W okresie wakacyjnym częściej słyszymy o niespodziewanych przypadkach pogryzienia dziecka lub osoby dorosłej przez z pozoru łagodnego psa. Gdy pies ugryzie, zastanawiamy się dlaczego doszło do incydentu?

Agresja – jak to ugryźć?

Przypadki pogryzień ludzi przez psy nie są rzadkością w codziennym życiu i praktyce weterynaryjnej. Narastająca skala problemu może wiązać się ze wzrostem liczby posiadaczy psów, przy jednoczesnym często znacznym deficycie wiedzy na temat zachowań tych zwierząt. Jednocześnie zmienia się rola psa w społeczeństwie, ze zwierzęcia użytkowego na towarzyszące. Niestety pogryzienia przez psy, z uwagi na ich częstość można traktować jako zaczątek problemu społecznego i podział na zwierzolubnych i ich przeciwników.

Świadomy właściciel

Nie wszystkich właścicieli zwierząt można określić mianem świadomego posiadacza zwierzęcia. Edukacja, wczesna socjalizacja, czy tzw. psie przedszkola nie należą do powszechnych praktyk w Polsce. Przekłada się to na wzrastający odsetek niepożądanych zachowań na płaszczyźnie człowiek – pies. Często właścicielom wydaje się, że pies sam nauczy się właściwych zachowań, inni usprawiedliwiają agresję u swojego psa i uważają, że pies został sprowokowany, jeszcze inni ignorują problem. Do momentu pogryzienia, problem z agresją jest często bagatelizowany, dopiero po fakcie przychodzi wielkie zdziwienie, że „nasz Fafik” pogryzł dziecko, osobę dorosłą, czy innego psa. Powinniśmy mieć zawsze na uwadze, że za szkodę wyrządzoną przez psa odpowiada jego właściciel.

Dodatkowym negatywnym aspektem zagadnienia jest błędna interpretacja zachowań przebiegających z pogryzieniami przez psa. Dodatkowo, definicja agresji nie jest jednoznaczna i w powszechnej opinii najczęściej nadinterpretowana. Przykładem tu może być sam fakt wokalizacji (szczekania) interpretowane jako zachowanie agresywne.

Przeczytaj więcej tutaj: o genezie zachowania agresywnego u psa

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

czym karmić psa

Czym karmić psa podczas podróży samochodem

agresja pupili

Porozmawiajmy o agresji