Pies niejadek — jak ugryźć problem
Psiaki to nie tylko nasi najlepsi przyjaciele, ale również członkowie rodziny, dlatego nic dziwnego, że martwimy się gdy nasz Pupil zaczyna wykazywać brak zainteresowania jedzeniem. Niejadek wśród psów to kłopot, z którym zmaga się wielu opiekunów. Czy jest to powód do niepokoju? Kiedy powinniśmy się udać do lekarza weterynarii? Jakie są możliwe przyczyny braku apetytu i jak zaradzić temu problemowi?
Spis treści:
1. Potencjalne przyczyny problemów z apetytem
3. Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?
Potencjalne przyczyny problemów z apetytem
Pies, który z dnia na dzień przestaje jeść może nasuwać wiele pytań. Nie zawsze brak zainteresowania posiłkiem oznacza coś groźnego, ale często jest to ważny sygnał, aby udać się na kontrolę do lekarza weterynarii.
Przyczyny braku apetytu mogą być przeróżne.
- Problemy zdrowotne, a wśród nich najczęstsze to zatrucia na skutek zjedzenia czegoś niedozwolonego (ciało obce, zepsute jedzenie na spacerze, trucizny, jedzenie domowe). W sytuacji gdy jesteśmy świadkami zjedzenia potencjalnej trucizny czy ciała obcego lub podejrzewamy, że mogło do tego dojść należy niezwłocznie udać się na wizytę do gabinetu weterynaryjnego. Wśród innych problemów zdrowotnych, równie często występujących są choroby jamy ustnej - pamiętaj aby co jakiś czas zerkać do pyszczka swojego pupila, oraz dbać o profilaktykę. Również choroby wewnętrzne jak zapalenia przewodu pokarmowego, infekcje, nowotwory mogą spowodować brak chęci do jedzenia.
- Podawanie psu jedzenia ze stołu. Nasze jedzenie jest bardziej atrakcyjne smakowo i zapachowo dla psiaka, zatem często po spróbowaniu czegoś z naszego stołu pies będzie czekał na kolejny równie smakowity posiłek. Wyjście jest zawsze jedno — nie wprowadzać ludzkiego jedzenia zwierzakom, z wyjątkiem zdrowych nagród w szczególnych sytuacjach.
- Nagłe zmiany w diecie. Nagłe wprowadzenie nowej karmy może spowodować zaburzenie mikrobioty jelitowej, wzdęcia, alergię czy objawy nadwrażliwości pokarmowej. Zatem wprowadzamy nowe jedzenie stopniowo i w osłonie probiotycznej.
- Stres i zmiany w otoczeniu. Nowe miejsce zamieszkania, zmiana rutyny, wyjazd członka rodziny lub pojawienie się nowej osoby to wszystko może wywoływać stres, który będzie powodował brak apetytu. Warto wtedy poświęcić psu więcej czasu i uwagi aby zaspokoić jego potrzeby i złagodzić stres.
- Duża ilość smaczków na co dzień, podczas treningu powoduje, że pies może być zwyczajnie przejedzony. Zawsze należy wszelkie dosmaczacze wziąć pod uwagę w całodziennym bilansie kalorycznym.
Jak poprawić apetyt psa?
Jeśli Twój pies jest niejadkiem, istnieje kilka sposobów aby zachęcić go do jedzenia:
Bardzo ważna jest regularność podawania posiłków, ustal konkretne pory jedzenia i konsekwentnie się ich trzymaj. Pies przyzwyczai się do tej rutyny i będzie oczekiwał jedzenia o określonych porach.
Stosuj zasadę 20 minut — gdy pies nie będzie zainteresowany posiłkiem zabierz miskę. Unikaj wtedy smaczków, inaczej pies straci chęć na główny posiłek i będzie wyczekiwał przekąsek. W szczególności częstym postępowaniem opiekunów jest podawanie czegoś ekstra jeśli Pupil odmówi jedzenia, jest to behawioralnie bardzo złe postępowanie. Spotykam się również z sytuacjami, gdy pies odmówi tego super przysmaczka, co jest impulsem dla opiekuna, aby udać się na badania, bo jest to bardzo podejrzane zachowanie psa.
Niekiedy zmniejszenie porcji i zwiększenie częstotliwości podawania posiłków sprawiają, że pies chętniej je.
Aby zachęcić psa do jedzenia możesz wykorzystać szereg dosmaczaczy jak np mielone żwacze wołowe, olej dla psa i kota, treserki dla psa. Taką rolę może też spełnić, karma mokra dla psa wysokiej jakości podana w niewielkiej ilości. odrobina mokrej karmy. Karma sucha dla psa z kolei po podgrzaniu przez kilkanaście sekund w mikrofali, jest wtedy bardziej aromatyczna z uwagi na podniesienie temperatury tłuszczu.
Zapewnij psiakowi dostateczna ilość aktywności fizycznej oraz psychicznej. Wszelkie formy aktywności, czy to spacer czy zabawa mogą pobudzać apetyt u psa. Zawsze warto wprowadzić więcej sportu dla zdrowia!
Problem wybrednego pieska może być bardzo prozaiczny, jak na przykład niewłaściwa miska, zbyt mała/duża granulka, za twarda karma, mało zachęcający zapach.
Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?
Poza problemami zdrowotnymi opisanymi w pierwszym punkcie, zdecydowanym sygnałem jest utrata masy ciała, zmiana okrywy włosowej na matową, zniszczoną, pojawiające się dodatkowe objawy jak wymioty, biegunka, mlaskanie, gazy. Zawsze najważniejsza jest baczna obserwacja kondycji naszego pupila i natychmiastowa reakcja. Kiedy brak zainteresowania jedzeniem trwa dłużej może być to sygnał, aby skonsultować się ze specjalistą, który wykona niezbędną diagnostykę.
Komentarze