Dlaczego Twój pies wpatruje się w Ciebie?

Dlaczego Twój pies wpatruje się w Ciebie?
24-02-2020

  Dlaczego Twój pies wpatruje się w Ciebie? To dość zabawne uczucie, gdy jesteś obserwowany. Twój pies patrzy na Ciebie, gdy myjesz zęby, jesz śniadanie lub spędzasz czas na czytaniu w łóżku. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Twój pies się na Cebie gapi, ważny jest kontekst. Musisz zwrócić uwagę na to, co dzieje się wokół Ciebie, a także na resztę mowy ciała Twojego psa. Jest wiele powodów, dla których Twój pies na Ciebie patrzy, a my zebraliśmy te najpopularniejsze.

  1. Tęskne spojrzenie – Twój pies czegoś chce.

Twój pies nie odrywa swojego wzroku od Ciebie, ponieważ masz coś, czego on chce. Może to być zabawka, smaczny kąsek lub dłoń, która powinna go pogłaskać. Patrzenie na Ciebie może być również znakiem, że Twój pies chce być wypuszczony na zewnątrz. Psy szybko orientują się, że wpatrywanie się w nas jest dobrym sposobem na poproszenie o coś. Prawdopodobnie nawet nieświadomie pomagasz swojemu psu wyuczyć się tego zachowania, ponieważ wiele razy dałeś mu coś, gdy na Ciebie patrzył. Mogłeś nakarmić go obiadem, wyciągnąć rękę do zwierzaka lub zabrać go na spacer. Choć może być to denerwujące, takie wpatrywanie jest zdecydowanie lepszym sposobem na poproszenie o coś niż szczekanie, kopanie lub gryzienie!

  1. Pies patrzy przechylając głowę – Twój pies jest zdezorientowany. Psy, które przyglądają Ci się podczas zabawy z tą uroczą, przechyloną głową, są prawdopodobnie trochę zdezorientowane. Twój pies próbuje dowiedzieć się, czego chcesz - podobnie jak Ty próbujesz dowiedzieć się, czego on chce!

Jeśli przyłapiesz swojego psa na wpatrywaniu się w Ciebie, gdy poprosisz go o zrobienie czegoś, nadszedł czas, aby znaleźć sposób na lepszą komunikację. Jeśli poprosisz swojego psa, aby usiadł, a on tylko na Ciebie patrzy, ponownie wytrenuj zachowanie. Twój pies nie jest umyślnie nieposłuszny. On po prostu nie wie, czego od niego chcesz.

  1. Bezpośrednie, twarde spojrzenie - Twój pies jest spięty. To spojrzenie-ostrzeżenie, które pies rzuca przed ugryzieniem. Może to trwać tylko ułamek sekundy lub kilka minut. Jeśli głaszczesz psa lub zbliżasz się do psiej zabawki, jedzenia, klatki lub łóżka, a on się odwraca i patrzy na Ciebie, wycofaj się. Daj mu przestrzeń także wtedy, gdy jego spojrzeniu towarzyszy sztywny ogon (merdający lub nie), nieruchome ciało, zamknięte usta, rozszerzone źrenice, obniżona głowa, uszy przypięte do przodu lub do tyłu, a ciało przesuwa się do przodu lub do tyłu. Możesz nie widzieć wszystkich tych znaków naraz, ale wypatruj kombinacji. Radzenie sobie z agresją psów nie jest łatwe, ale w takim momencie lepiej się wycofać.
  2. Miękkie spojrzenie – Twój pies cię kocha. Twój pies może patrzeć Ci w oczy także z miłości. Badania wykazały, że u psów, podobnie jak u ludzi, patrzenie sobie w oczy uwalnia oksytocynę. Miękkie spojrzenie od spojrzenia twardego różni się tym, że towarzyszy mu miękki lub zamiatający ogon, zrelaksowane uszy i normalne źrenice. Wiele psów jest bardziej skłonnych do miłosnych spojrzeń wcześnie rano, gdy ich poziomy serotoniny jest najwyższy. Nie licz na to, ze Twój pies spojrzy z miłością w Twoje oczy, kiedy bawi się, je lub trenuje – wtedy musisz raczej szukać innego powodu jego spojrzenia.
  3. Obserwuje i czai się – Twój pies poluje.

Psy pasterskie mają tendencję do wpatrywania się, jako sposób kontrolowania owiec, kóz, krów, zabawek i ludzi. Psy myśliwskie często też gapią się, gdy polują. Takie zachowanie pojawia się, gdy jesteś w środku zabawy ze swoim pupilem lub gdy wędrujecie w lesie. Jeśli zauważysz, że Twój pies nagle zwolnił, opuścił głowę i wpatrzył się w dal (lub w poruszający się obiekt), prawdopodobnie jest w trybie polowania lub obserwowania stada!

Podziel się na:
Powrót