Dlaczego szczeniaki gryzą Twoje nogi?

 

Takie zachowanie może wydawać się koszmarem dla właścicieli psów, którzy desperacko szukają rozwiązań, aby powstrzymać nieustanne gryzienie szczeniaka.

Szczeniaki gryzą Cię po nogach, ponieważ sprawia im to przyjemność. Jeśli nie zapewnisz im innego rodzaju zabawy, będą to robić przez większą część dnia. Aby poradzić sobie z tym problemem, musisz wniknąć w umysł szczeniaka. Spójrz wstecz! Cofnij się do czasu, kiedy Twoje szczenię mieszkało z hodowcą wraz ze swoim rodzeństwem z miotu i mamą, a wtedy zrozumiesz wiele jego zachowań. Gdy uszy i oczy szczeniaka otworzą się po około 2 tygodniach, rozpoczyna się eksploracja świata. Mobilność maleństwa stopniowo się poprawia i w wieku 3-5 tygodni zaczyna spędzać dużą część czasu na zabawie z mamą i pozostałymi szczeniakami. Wtedy uczy się, jak być psem.

Jak na małe, słodko wyglądające szczenięta, zachowania związane z zabawą są dość drastyczne. Szczenięta chwytają się za uszy, ogony i nogi i przyciskają się do ziemi, czasem krzyczą z bólu i wycofują się z zabawy. Ta strategia nauczyła je, że muszą kontrolować nacisk szczęki, jeśli chcą dalej się bawić.

Kiedy szczenięta są witane w naszych nowych domach, tęsknią za swoim rodzeństwem i mamą. Tęsknią nie tylko za jej ciepłem w nocy, ale także za zabawą. Oczywiście zabawki mogą być atrakcyjne przez jakiś czas, ale brakuje im przede wszystkim fizycznych i nieprzewidywalnych ruchów swoich towarzyszy zabaw. Dlaczego więc nie spróbować zaangażować właścicieli w zabawę?

Skóra ludzka jest jednak delikatna i nie ma dodatkowej warstwy futra, która buforuje intensywność ugryzień. Dlatego gryzienie wywołuje u ludzi odejście, gdy tylko poczują ostre zęby, co jest dla szczeniaków zachętą do dalszej zabawy. W takiej sytuacji najlepiej więc zacząć krzyczeć lub mówić głośno, gdy tylko poczujesz ostre zęby, ponieważ tak robią szczenięta, gdy ich koledzy bawią się zbyt brutalnie. Jeśli ta metoda nie działa, po kilku powtórzeniach najlepiej jej zaprzestać i przejść do innych, bardziej skutecznych metod.

Unikaj zachęcania psiaka do zabaw, takich jak zapasy, zaczepianie i przekomarzanie, bo uczysz go, że jest to zabawne i dopuszczalne. Jeśli tylko zobaczysz, jak pies idzie, by ugryźć Cię w nogę, przestań iść i bądź gotów na przekierowanie. Istnieje kilka opcji przekierowania, np. możesz zaoferować mu dostęp do zabawek zachęcających do interakcji. Interakcja, zaangażowanie i ruch to kluczowe wskazówki dla pozbycia się problemu.

Jeśli masz problem z przekierowaniem zachowania swojego szczeniaka lub zauważysz agresywne zachowanie bardziej niż chęć do zabawy, dobrze będzie zwrócić się o pomoc do behawiorysty, który podpowie, jak pracować z naszym pupilem.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

8 rzeczy, które zrozumie tylko właściciel kota

Jak myć zęby szczeniąt?