Dlaczego szczeniaki gryzą Twoje nogi?

Dlaczego szczeniaki gryzą Twoje nogi?
19-06-2020

 

Małe psiaki są energiczne i rozkoszne. Czasami jednak bywają nieznośne, zwłaszcza kiedy podgryzają Twoje nogi. Takie zachowanie jest całkowicie naturalnie, ale warto mu się przyjrzeć bliżej i wykorzystać szczenięcy czas zabawy, by czegoś psa nauczyć.

 

Psy rosną szybko. Ani się obejrzysz, a Twój szczeniak stanie się dojrzałym  czworonogiem. Ciesz się każdą chwilą spędzoną z malcem, tym bardziej że to właśnie wtedy uczysz go dobrych manier i kształtujesz jego charakter.

Potrzebna Ci będzie cierpliwość, wyrozumiałość i miłość. Szczeniak to przecież psie dziecko – czasami lubi psocić, choć nie robi tego złośliwie. Dopiero uczy się, co mu wolno, a czego nie. Wiele z rzeczy, których opiekun nie toleruje, dotychczas w gronie psiej mamy i rodzeństwa było zachowaniem normalnym, a nawet mile widzianym.

Chodzi szczególnie o podgryzanie, którego powodów może być kilka, całkowicie od siebie różnych!

Dlaczego szczeniak gryzie? Co zrobić, żeby go tego oduczyć?

 

Spis treści:

1. Dlaczego szczeniaki gryzą?

2. Kiedy szczeniaki przestają gryźć?

3. Jak oduczyć psa gryzienia?

4. Podsumowanie

 

Dlaczego szczeniaki gryzą?

 

Dlaczego szczeniaki gryzą. Zdjęcie małych psów gryzących się na trawie. Po prawej stronie żółty pas i logo pupilkarma.

 

Młode pieski, identycznie jak ludzkie dzieci, są ciekawe świata. Pragną go poznawać, dowiadywać się, z czego jest zrobiony, jak pachnie i smakuje.

Tak, szczeniaki gryzą, chcąc się czegoś dowiedzieć o interesującym ich przedmiocie, np. Twojej nodze.

Lecz to nie jedyny powód.

Psiaki w ten sposób bawią się z rówieśnikami. Zaczepiają, gryzą, ciągną za uszy i ogon, przyciskają się nawzajem do podłoża. W tych zabawach, które często wyglądają naprawdę brutalnie, maluchy uczą się granic i delikatności.  

Kiedy ścisną brata lub siostrę zbyt mocno, ci natychmiast dają mu o tym znać piskiem i przerwaniem zabawy.

Bawiąc się z Tobą, Pupil wykorzystuje tę wiedzę, niestety nie zdaje sobie sprawy, że ludzka skóra jest delikatniejsza i gryząc, robi Ci krzywdę.

Jeśli więc szczeniak gryzie Twoje nogi, nie odchodź, bo maluch odbierze to jako zachętę do dalszej zabawy. Najlepiej przekieruj jego uwagę na zabawkę np. albo wyraźnie zamanifestuj, że sprawia Ci ból, mówiąc głośnym tonem, ale nie krzycząc.

Szczeniaki gryzą także z nudów, starając się przekazać: hej, zajmij się mną!

Kilkumiesięczne psy mają w sobie ogrom energii, którą w ciągu dnia powinny spożytkować (dzięki czemu mniej psocą). Jeśli szczeniak gryzie nogi i dłonie rozważ wprowadzenie dłuższych spacerów, więcej wspólnych zabaw i wyposaż go w zabawki.

Psy mogą gryźć, kiedy są zirytowane, złe oraz przestraszone. Pod żadnym pozorem nie lekceważ tego. Takie zachowanie wymaga odpowiedniego przepracowania.

Podgryzanie pojawia się też przy ząbkowaniu – wybijaniu się pierwszych mleczaków, ale i wymianie ich na stałe zęby. Gryząc różne przedmioty, w tym Ciebie, szczeniak próbuje ulżyć drażniącym go dziąsłom.

 

Kiedy szczeniaki przestają gryźć?

 

Kiedy szczeniak przestanie gryźć. Zdjęcie czarnego szczeniaka gryzącego niebieską zabawkę. Po prawej stronie turkusowy pas i logo pupilkarma. .

 

Gryzienie z reguły przechodzi szczeniakom samoczynnie.

Nawet nie zauważysz, kiedy Pupil przyswoi sobie nową wiedzę i nauczy się, co mu wolno, a czego nie.

Najważniejsze, żeby poświęcać mu czas i uwagę.

Podgryzanie zanika wraz z wiekiem. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebujesz podejmować żadnych kroków. Brak Twojej reakcji oznacza dla psiaka niemą zgodę na zabawę w zapasy, przekomarzanie i zaczepianie. Staraj się więc nie zachęcać  szczeniaka do gryzienia.

 

Jak oduczyć psa gryzienia?

 

Jak oduczyć gryzienia. Zdjęcie białego pieska gryzącego niebieski szarpak. Po prawej stronie turkusowy pas i logo pupilkarma.

 

Co zrobić, żeby szczeniak nie gryzł? Zależy od powodu, dlaczego to robi.

Obserwuj zwierzaka, oceniaj jego samopoczucie i stan zdrowia. Na tej podstawie dowiesz się wszystkiego.

Sam proces uczenia go odpowiedniego zachowania nie powinien nastręczyć Ci problemów.

Jeśli gryzie z czystej nudy, staraj się spędzać z nim więcej czasu. Młode pieski męczą się stosunkowo szybko, lecz i na odpoczynek nie potrzebują wielu przespanych godzin.

Nawet po długim spacerze może się okazać, że psi malec wypocznie podczas kilku chwil wylegiwania się w swoim legowisku.

Wspólna zabawa pozwoli wyładować mu nadmiar energii, a jednocześnie wzmocni Wasze wzajemne relacje. To właśnie wtedy rodzi się nierozerwalna i wyjątkowa więź pomiędzy zwierzęciem a jego właścicielem.

Wyposaż Pupila w szereg zabawek, w tym gryzaki. W ten sposób zaabsorbujesz pieska i przyniesiesz ulgę jego dziąsłom, kiedy wybijają się z nich ząbki.

Wielu lekarzy weterynarii rekomenduje ząbkującym czworonogom schładzane gryzako-zabawki. Niska temperatura zbawiennie wpływa na rozognione dziąsła. Lecz wszystko pod kontrolą i z rozsądkiem, nie przezięb zwierzaka.

Unikaj zabaw prowokujących do gryzienia, bo piesek uzna taką formę ekspresji za normalne zachowanie i przeniesie je do codziennego, dorosłego życia, wyrażając w ten sposób swoje emocje. Oduczyć go tego będzie bardzo trudno, nawet za pomocą zwierzęcego behawiorysty.

Jak więc oduczyć psa gryzienia?

Reaguj stanowczo już na początku waszego wspólnego współżycia. Małe psiaki szybko uczą się, co im wolno, a co jest niewskazane.

Nie krzycz i nie wyrażaj swojej irytacji w inny sposób, bo Pupil nie chce Ci wyrządzić krzywdy. Daj mu znać, że sprawia Ci ból. Warto stosować standardowe przy szkoleniu komendy, np. nie wolno, przestań, nie!, oj itp..

Kluczowe są konsekwencja, jasno określone granice i Twoja postawa. Odpowiednio wcześniej ustal szczegóły wychowania czworonoga z pozostałymi domownikami.

Pies z każdym powinien bawić się na takich samych zasadach.

 

Podsumowanie

 

Szczeniaki gryzą często i  wszystko, co jest w ich zasięgu z różnych powodów, ale z pewnością nie robią tego złośliwie.

Okazuj psiemu malcowi wyrozumiałość, lecz jednocześnie ucz, że takie zachowanie nie jest dobre.

Obserwuj Pupila – gryzienie może wiązać się z wybijającymi zębami. Ulgę przyniosą chłodne gryzaki lub specjalne maści chłodzące.

Dostarczaj czworonogowi niezbędnej porcji aktywności, zabaw i pieszczot (pozbawionych zachęt do gryzienia).

Postępując rozważnie i z miłością, a na pewno wychowasz zdrowego, ułożonego i szczęśliwego psa.

Podziel się na:
Powrót