Dlaczego psy zakopują kości?

Może się to wydawać dziwne, gdy dajesz swojemu psu kość, a on natychmiast znajduje miejsce, w którym może ją zakopać, czy to na podwórku, czy pod kołdrą. Wszystkie zwierzęta mają naturalne instynkty, które są związane z naturą ich przodków. Psy nie są tutaj wyjątkiem.

Zacznijmy od podstaw. Psy lubią gryźć kości z wielu powodów. Uwielbiają je żuć, ponieważ zapewnia to stymulację umysłową, oczyszcza zęby z płytki nazębnej, a jednocześnie jest to przyjemne ćwiczenie mięśni szczęki. Psy mają biologiczny odruch żucia, więc jeśli nie mają kości do gryzienia, na pewno znajdą coś innego, aby zaspokoić tę potrzebę. Tak jak ludzki mózg uwalnia endorfiny podczas ćwiczeń, mózg psów uwalnia endorfiny, gdy gryzą kości. Może to pomóc zmniejszyć stres i powstrzymać depresję.

Przodkowie naszych psów musieli polować na jedzenie i nie zawsze mieli co jeść. Aby ukryć jedzenie przed padlinożercami, zakopywali je, by zachować je na później. Kiedy pies zakopuje kość, po prostu postępuje zgodnie ze swoim naturalnym instynktem. Warto również zauważyć, że starsze kości lepiej smakują psu po wykopaniu, ponieważ dostały szansę wchłonięcia składników odżywczych i probiotyków z ziemi.

Nie ma jednego rodzaju kości, którą psy uwielbiają, ale zazwyczaj jeśli chodzi o zabawki, które żuje twój pupil, im bardziej naturalne, tym lepiej. Zrezygnuj jednak z gotowanych kości, bo mają one bardzo małą wartość odżywczą i mogą pękać, powodując dyskomfort u psa.

Tak jak my mamy swoje ulubione potrawy, psy także rozwijają swój własny gust dotyczący kości – mają preferencje smakowe, które powstają na etapie rozwoju prenatalnego i noworodkowego, dlatego są one różne w zależności od psa. Zawsze zwracaj także uwagę na wielkość kości, aby pies nie zakrztusił się zbyt małymi kawałkami.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

8 dziwacznych rzeczy, które robią koty

Dlaczego kot ciągle miauczy?