Dlaczego psy przechylają głowę

dlaczego psy przechylają głowę

Pewnie doskonale znasz ten widok. Twój pies przechyla głowę i patrzy na ciebie w uroczy sposób. Czy zastanawiasz się czasem, dlaczego to robi? Czy psy świadomie używają tej sztuczki, zdając sobie sprawę, jak na ten odruch reagują ludzie?

Okazuje się, że psy są świetne w czytaniu i reagowaniu na naszą mowę ciała i sygnały głosowe. Kiedy karcisz swojego psa za to, że podkradł ci jedzenie ze stołu, pies nie do końca rozumie to, co mówisz, ale zapamiętuje twoją mowę ciała i ton głosu. To samo odnosi się do pochwał. Psy są zdolne do rozpoznawania pewnych części ludzkiego języka, więc kiedy przekręcają głowy, możliwe, że słuchają konkretnych słów i fleksji, które kojarzą się im z ich ulubionym zajęciami, jak posiłki i czas zabawy.

Pochylenie głowy może również mieć związek z tym, jak skonstruowane jest ucho psa. Mimo że psy wyczuwają częstotliwości, których ludzie nie są w stanie słyszeć, ich zdolność do wykrywania źródła dźwięków jest mniej precyzyjna niż nasza. Kiedy psy przechylają głowy, dostosowują swoje małżowiny uszne lub zewnętrzne uszy, aby lepiej określić lokalizację hałasu.

Jeśli twój pies często przechyla głowę, może to oznaczać, że jest szczególnie empatyczny. Eksperci uważają, że psy, które mają lęki z powodu trudnych przejść w przeszłości, rzadziej przechylają głowy, kiedy się do nich mówi. Nawet jednak jeśli twój pies pochyla głowę instynktownie, jeśli zareagujesz na to pozytywnie, jest bardzo prawdopodobne, że twój pies zrobi to kolejny raz, gdy będzie oczekiwał pochwały.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

koty czyściochy

Koty to czyściochy

dlaczego warto mieć kota

5 naukowych powodów, dla których warto mieć kota