Dlaczego psy pocierają stopami po wypróżnieniu?

Chociaż są udomowione od tysięcy lat, psy nadal wykazują zachowania, które mogą okazać się niezrozumiałe dla ich ludzkich towarzyszy: lubią kopać dziury w ziemi, mają skłonność do ukrywania się pod łóżkami, czasami robią sobie przekąskę z odchodów innych psów, a kiedy opróżniają własne jelita, zaczynają pocierać nogami o podłoże.

Dlaczego to robią? To instynkt. W przeciwieństwie do kotów, które zakopują swoje odchody, psy robią to z innego powodu. To kwestia zaznaczenia swojego terytorium wobec innych psów – niezależnie czy jest to na podwórku, czy w parku. Psy uważają, że wypróżnianie jest przesłaniem dla innych psów, że teren należy do nich. Pocierając łapami o podłoże i rozrzucając ziemię, mieszają jej zapach z feromonami pochodzącymi z gruczołów na ich stopach. Wykopana trawa jest również dodatkową wizualną wskazówką. Wszystko to razem jest ostrzeżeniem dla innych psów, kto tu rządzi.

Feromony wydzielające się podczas pocierania łap w rzeczywistości są silniejsze niż zapach z moczu lub kału. Oprócz roszczeń terytorialnych feromony mogą informować inne psy nawet o potencjalnym niebezpieczeństwie. I choć takie zachowania doprowadzają do rozpaczy właścicieli wypielęgnowanych trawników, najlepiej pozwolić psu podążać za instynktem psiej natury. Jeśli przerwiesz mu ten rytuał, może on poczuć się bezbronny.

Jeżeli Twój pupil nagle zmieni swoje zachowanie po wypróżnieniu się, należy mu się dobrze przyjrzeć, bowiem może to być niepokojący objaw, świadczący o problemach ze stawami, łapami lub kośćmi.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

PUPIL PREMIUM OBESITY KARMA DLA PSÓW Z NADWAGĄ I OSOBNIKÓW OTYŁYCH Z RYBĄ BAŁTYCKĄ 1,6 KG

Czy psy mogą wyczuwać ciążę?