Dlaczego psy nie lubią listonoszy?

dlaczego psy nie lubią listonoszy

Nawet jeśli właściciel często rozmawia ze swoim listonoszem i są w dobrych relacjach, w większości psy wcale nie reagują w podobny sposób. Dlaczego właściwie psy nie lubią listonoszy?

W większości przypadków agresja u zwierząt wywoływana jest przez ból i strach. Jeśli wykluczymy ten pierwszy, możemy założyć, że agresja wyrażana wobec listonosza wynika ze strachu przed ingerencją w osobistą przestrzeń psa. Zwierzęta domowe uważają cały dom za swoje „terytorium” i mają wrodzoną potrzebę jego obrony przed intruzami.

Tymczasem każdego dnia o podobnej porze nieznajomy – w tym przypadku listonosz – zbliża się do domu, wydając obce dla psich uszu dźwięki, umieszcza obce przedmioty z dużą ilością nowych zapachów w skrzynce pocztowej, naruszając tym wszystkim terytorium psa. W tej sytuacji niemal każdy pies uzna to za zagrożenie i zareaguje szczekaniem, by ostrzec intruza. Ten sam scenariusz rozgrywa się codziennie, więc pies zaczyna wyprzedzać reakcję i szczekać jeszcze przed przybyciem listonosza, ostrzegając go, by się nie zbliżał. Większości psów utrwala się to na tyle skutecznie, że reagują w ten sam sposób także wtedy, gdy zobaczą listonosza podczas spaceru. Traktują go bowiem wówczas jako takie samo zagrożenie, jak to które odczuwają w domu.

Oczywiście nastawienie psa można zmienić. Pies musi nabrać przekonania, że listonosz jest przyjacielem, a nie wrogiem. Dobrze jest, by listonosz znał imię twojego psa i zwracał się do niego, gdy przyniesie pocztę, wtedy szybciej zdobędzie jego zaufanie. Jeśli chcesz oswoić swojego psa z listonoszem, musisz jednak poświęcić temu trochę czasu.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

czy psia buzia jest czystsza niz ludzka

Czy psia „buzia” jest czystsza niż ludzka?

jak długo powinien spać kot

Jak długo powinien spać kot?